e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

SPECIÁL - Historické osmičky

Historické osmičky: Chomutovské muzeum připomene výročí úmrtí Kryštofa z Karlovic

publikováno: 26.11.2018, kategorie: Výstavy, autor: Kateřina Táborská

Unikátní 3D replika náhrobku Kryštofa z Karlovic bude jedním z nejzajímavějších exponátů nové výstavy, která se otevírá v sobotu 1. prosince v 10,00 hodin v Oblastním muzeu v Chomutově. Připomene 440. výročí úmrtí tohoto významného renesančního šlechtice, který se zasloužil o rozvoj Jirkova.

Historické osmičky: Mostecké muzeum připomene bitvu o Most

publikováno: 23.11.2018, kategorie: Vzdělávání, autor: redakce

Přestože s listopadem máme spojené spíš události z let 1939 a 1989, mostecké muzeum se u příležitosti 100 let od vzniku Československa rozhodlo připomenout i méně známou historii listopadu roku 1918 na Mostecku. V den výročí bitvy o Most v úterý 27. listopadu odhalí památník a nabídne i několik přednášek. Připojí se přednáškou též mostecká knihovna.

Historické osmičky: Galerie Kryt zakončí sérii Václavem Havlem

publikováno: 31.10.2018, kategorie: Výstavy, autor: Lenka Fricová

Galerie Kryt v Klášterci nad Ohří si pro své návštěvníky letos připravila sérii výstav s názvem Osudové osmičky, jejíž cílem bylo připomenout si všechna letošní osmičková výročí, tedy roky 1918, 1938, 1948 a 1968. Uzavře ji v listopadu výstava, věnovaná prezidentu Václavu Havlovi. 

Historické osmičky: Třicetiletá válka a Žatec

publikováno: 30.10.2018, kategorie: Vzdělávání, autor: redakce

Mezi významné osmičkové roky patřil také začátek třicetileté války v roce 1618. Jak vypadal Žatec na začátku 17. století a jak se proměnil během vyčerpávající války, která vojska se tam zastavila a kdo byly významné osobnosti té doby? Přijďte si poslechnout ve čtvrtek 1. listopadu přednášku v žateckém muzeu.

Historické osmičky: Teplice doplní výstavu pestrým programem

publikováno: 25.10.2018, kategorie: Výstavy, autor: redakce

Teplické regionální muzeum otevřelo u příležitosti 100 let Československa výstavu Teplice za 1. republiky. Tento víkend bude výstava otevřena zdarma a v následujících měsících pak muzeum chystá doprovodný program - výtvarné dílny, komentované prohlídky výstavy i města.

Historické osmičky: Do Chomutova dorazí Masaryk

publikováno: 25.10.2018, kategorie: Slavnosti a festivaly, autor: Kateřina Táborská

Bohatý slavnostní program v Chomutově začne v neděli 28. října v 10,00 hodin na náměstí 1. máje. Odpoledne pak na náměstí dorazí dvojník T. G. Masaryka. Už v sobotu večer ale projde městem lampionový průvod a knihovna pořádá den nejen pro děti Zbrusu nová republika.

TIPHistorické osmičky: Kde oslavit vznik Československa?

publikováno: 22.10.2018, kategorie: Slavnosti a festivaly, autor: Kateřina Táborská

Začíná týden, v jehož závěru, oslavíme 100 let od vzniku Československa. Náš Speciál Historické osmičky už je plný akcí a další vám nabídneme v průběhu tohoto týdne. Představíme vám program oslav v Kadani, Chomutově, Duchcově, Litoměřicích... AKTUALIZOVÁNO

Historické osmičky: Historie vzniku československé vlajky

publikováno: 20.10.2018, kategorie: Vzdělávání, autor: Dana Petriková

Víte, že v roce 1918 vypadala vlajka Československa jinak než dnes? Z čeho vycházela tradiční červená a bílá barva? A kdy se přidal modrý klín? O historii vzniku československé vlajky bude v Mostě přednášet přední český vexilolog Ing. Aleš Brožek. Přednáška se koná ve čtvrtek 25. října od 17,00 hodin v kinosále Městské knihovny v Mostě ke 100. výročí vzniku Československé republiky.

Historické osmičky: Kadaní projde svítící průvod

publikováno: 19.10.2018, kategorie: Slavnosti a festivaly, autor: redakce

Jaké oslavy vzniku Československa chystá město Kadaň? Konat se bude ve státní svátek v neděli 28. října odpoledne na Mírovém náměstí. Kromě programu s řadou ukázek se můžete těšit na soutěž o nejlepší švestkové knedlíky a svítící průvod. Otevřeny budou zdarma kadaňské památky.

Historické osmičky: 100 let české astronomie

publikováno: 18.10.2018, kategorie: Vzdělávání, autor: Romana Lichtenberková

V Oblastním muzeu v Chomutově se dnes uskuteční přednáška, která zmapuje 100 let české astronomie. Koná se ve čtvrtek 18. října od 17,00 hodin v Domě Jiřího Popela z Lobkowicz u příležitosti oslav 100 let vzniku Československa. Astronomická společnost v Chomutově pořádá pak v listopadu i další přednášky a pozorování.

Historické osmičky: Teplice za první republiky

publikováno: 17.10.2018, kategorie: Výstavy, autor: redakce

Posledním regionálním muzeem, které před oslavami 100 let Československa otevře historickou výstavu, bude teplické. Přiblíží návštěvníků každodenní život obyvatel Teplic mezi lety 1918 a 1938. Stejně jako v Mostě se zde vernisáž koná ve čtvrtek 18. října.

Historické osmičky: Rok 1918 na Mostecku

publikováno: 15.10.2018, kategorie: Výstavy, autor: Eva Hladká

Co se dělo v závěru roku 1918 na Mostecku? Jak zde vedle sebe žili Češi a Němci? Co byla provincie Deutschböhmen? Odpovědi na tyto otázky nabídne od října nová výstava Oblastního muzea v Mostě. Otevře se ve čtvrtek 18. října a je poslední ze série velkých regionálních výstav k výročí 100 let Československa.

Historické osmičky: Prezident v klášterecké galerii

publikováno: 3.10.2018, kategorie: Výstavy, autor: Lenka Fricová

Série výstav k výročí osudových osmiček pokračuje v galerii Kryt v Klášterci nad Ohří již třetí výstavou, a to výstavou s názvem Prezident Tomáš G. Masaryk zaměřenou na osobnost našeho prvního československého prezidenta. Výstavu zapůjčilo muzeum TGM v Rakovníku. Otevře se v pátek 5. října.

Historické osmičky: 580 let od bitvy u Želenic

publikováno: 2.10.2018, kategorie: Vzdělávání, autor: Jitka Krouzová/Kateřina Táborská

Na sklonku léta roku 1438 se u Želenic na Mostecku odehrála jedna z posledních bitev husitských válek. Vítězně z ní odešel Jakoubek z Vřesovic, ovšem již nikoliv na straně husitů, ale krále. Tato bitva a osobnost Jakoubka z Vřesovic bude tématem přednášky historika Jiřího Šlajsny v žateckém muzeu. Koná se ve čtvrtek 4. října.

Historické osmičky: Litvínov chystá přednášky, staré filmy i lampionový průvod

publikováno: 2.10.2018, kategorie: Slavnosti a festivaly, autor: redakce

K oslavám 100 let od vzniku samostatného československého státu se připojuje také město Litvínov. Po celý říjen připravil tématický program, který zahrnuje přednášky o historii, promítání starých českých filmů a zakončí ho jarmark a oslava 28. října. Vstup na všechny akce bude zdarma.

Historické osmičky: Litvínovský spolek vybírá na pomník Ludwigu Schlesingerovi

publikováno: 1.10.2018, kategorie: Zajímavosti, autor: redakce

Spolek přátel historie Litvínovska chce opravit pomník Ludwiga Schlesingera, historika, který jako první popsal dějiny Mostecka. Příší sobotu 13. října uplyne 180 let od jeho narození. Hrob litvínovského rodáka se nachází v Litoměřicích, kde působil jako pedagog a kde zemřel.

Historické osmičky: Křišťálovou noc připomene výstava v Mostě

publikováno: 25.9.2018, kategorie: Výstavy, autor: Eva Hladká

Osmdesát let od Křišťálové noci, během níž lehla popelem mostecká židovská synagoga, připomene nová výstava Oblastního muzea v Mostě nazvaná Žili mezi námi - Židé na Mostecku. Otevře se v úterý 2. října v 17,00 hodin a doplní ji také přednášky pro školy a veřejnost.

Historické osmičky: 160. výročí Ústecko – teplické dráhy

publikováno: 24.9.2018, kategorie: Výstavy, autor: redakce

To, co se může na první pohled zdát jako klobouk z napoleonských válek, je služební klobouk zaměstnanců Ústecko-teplické dráhy, používaný ke slavnostní uniformě. Exponát měsíce září v teplickém muzeu připomíná 160. výročí zprovoznění Ústecko – teplické dráhy, která slouží dodnes.

Historické osmičky: Lounské muzeum přiblíží osudy legionářů

publikováno: 23.9.2018, kategorie: Výstavy, autor: Veronika Škuthanová

Výstavou věnovanou legionářům připomene Oblastní muzeum v Lounech 100 let od vzniku Československa. Otevře se v úterý 25. září v 17,00 hodin a potrvá dva měsíce. Věnována je především osudům legionářům, kteří svůj život spojili s Lounskem, připomene však i události z roku 1918 v Lounech.

Historické osmičky: Jazzový klub Teplice oslaví 120. narozeniny Gershwina

publikováno: 20.9.2018, kategorie: Hudba, autor: redakce

120. výročí narození jedné z největších osobností historie populární hudby, muzikálu, jazzu a swingu – hudebního skladatele George Gershwina si připomínáme letos na podzim. Vy můžete tyto narozeniny oslavit v teplickém jazz klubu na zámku, kde vystoupí v sobotu 22. září Jan Smigmator & friends v pořadu Gershwin.

Historické osmičky: Kočičák připomene mobilizaci v roce 1938

publikováno: 18.9.2018, kategorie: Památky, autor: redakce

Muzeum československého opevnění z let 1936 - 1938 na Kočičáku na Chomutovem připomene o víkendu osmdesát let od mobilizace armády, která se připravovala na obranu Československa před Mnichovskou dohodou. Návštěvníky čekají po celý den v sobotu 22. září oživené prohlídky.

Historické osmičky: Chomutov otevře další výstavu, tentokrát o legiích

publikováno: 15.9.2018, kategorie: Výstavy, autor: redakce

Oblastní muzeum v Chomutově otevře druhou výstavu, věnovanou výročí 100 let založení Československa. Tentokrát se bude věnovat osudům československých legionářů. Vernisáž se koná v sobotu 22. září v 11,00 hodin v Domě Jiřího Popela z Lobkowicz. Další výstava s podobným tématem začne v úterý 25. září v Lounech.

Historické osmičky: Louny oslaví vznik republiky již tento víkend

publikováno: 12.9.2018, kategorie: Slavnosti a festivaly, autor: redakce

V rámci Dnů evropského dědictví v sobotu 15. září lounské muzeum s dalšími organizacemi připravuje velkolepou akci, na kterou přijedou rakousko-uherští zdravotníci, legionáři, prvorepublikoví vojáci i prezident Masaryk. Hlavní program začne v 10,00 hodin na Mírovém náměstí v Lounech. Během dne budou ve městě otevřeny zdarma historické památky.

Historické osmičky: Tři muzea budou probouzet českého lva

publikováno: 8.9.2018, kategorie: Výstavy, autor: redakce

Netradiční prohlídky výstav ke 100. výročí vzniku republiky přichystala oblastní muzea v Chomutově, Mostě a Lounech. Hrané příběhy ve stylu živých obrazů nazvané Probouzení lva odstartuje v sobotu 15. září Chomutov, v Mostě a Lounech se pak budou konat v říjnu.

Historické osmičky: Galerie Kryt představí osudové roky Československa

publikováno: 4.9.2018, kategorie: Výstavy, autor: Lenka Fricová

Tento týden galerie Kryt v Klášterci nad Ohří zahájí druhou výstavu ze série věnované osmičkovým výročím, a to výstavu Osudové osmičky. Představí významné roky 1938, 1948 a 1968. Vernisáž se koná tento pátek 7. září a výstavě bude věnován celý měsíc.

Historické osmičky: Chomutovské muzeum chystá velké výstavy i oživené prohlídky

publikováno: 28.8.2018, kategorie: Výstavy, autor: Milena Bílková

Na poslední čtvrtletí letošního roku chystá Oblastní muzeum v Chomutově hned několik výstav a akcí, které se věnují stoletému výročí vzniku Československa a konci 1. světové války. První z nich je v pátek 31. srpna vernisáž výstavy Od pádu orla k českému lvu, která přiblíží život v Chomutově před sto lety.

Historické osmičky: Za Masarykem do Lán

publikováno: 23.8.2018, kategorie: Zajímavosti, autor: Eva Hladká

U příležitostí 100. výročí vzniku republiky pořádá Oblastní muzeum v Mostě exkurzi do Lán, sídla prvního československého prezidenta Tomáše Garique Masaryka. Výlet se uskuteční v sobotu 15. září, přihlásit se můžete už dnes.

Historické osmičky: Rok 1968 na Lounsku

publikováno: 18.8.2018, kategorie: Vzdělávání, autor: redakce

V den výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa, tedy v úterý 21. srpna, připomene Oblastní muzeum v Lounech, jak probíhaly srpnové události v tomto městě. Rok 1968 na Lounsku je druhou přednáškou cyklu Osudové osmičky a doplňuje aktuální výstavu Než přijely tanky.

Historické osmičky: Fragment sovětského vrtulníku připomíná srpnové události

publikováno: 14.8.2018, kategorie: Výstavy, autor: Jana Strnadová

Srpnovým exponátem měsíce připomíná teplické muzeum napjaté dny v srpnu 1968, a to prostřednictvím havárie sovětského vrtulníku v Kostomlatech pod Milešovkou, která se stala 24. srpna 1968. Z vrtulníku se dochovalo několik fragmentů a právě jeden z nich spolu s dalšími doklady o této události si mohou návštěvníci muzea prohlédnout ve foyer teplického zámku. 

Historické osmičky: V Klášterci začíná série výstav

publikováno: 1.8.2018, kategorie: Výstavy, autor: Lenka Fricová

V klášterecké galerii Kryt v srpnu zahájí první ze série výstav věnovaných 100. výročí založení samostatné Československé republiky, a to výstavu s názvem Portréty a podpisy československých legionářů. Vernisáž proběhne v pátek 3. srpna v 17,00 hodin. Další výstavy připomenou jednotlivé historické mezníky a prezidenty Masaryka a Havla.

Historické osmičky: V Peruci vzpomenou významné osobnosti

publikováno: 6.7.2018, kategorie: Výstavy, autor: Ladislav Bába

Galerista Mirek „Plazík“ Blažek je velmi činorodý člověk. Mimo svou fotografickou Galerii U Plazíka připravuje akce i pro druhou peruckou galerii U Kozorožce, která je přímo na náměstí. V neděli 15. července zde bude zahájena výstava ke 100 letům vzniku Československé republiky. Bude se týkat jedenácti osobností Peruce.

Historické osmičky: Sonda do do let 1938, 1948 a 1968 v Zubrnicích

publikováno: 21.6.2018, kategorie: Výstavy, autor: redakce

V Zubrnicích na Ústecku bude od července otevřena výstava Životní styl v regionu severozápadních Čech a politické a hospodářské poměry: Sonda do let 1938, 1948 a 1968. Na několika místech skanzenu i vesnice budou moci návštěvníci sledovat proměny a historické milníky v Zubrnicích i okolí.

Na kole po lví stopě

publikováno: 15.6.2018, kategorie: Turistika, autor: redakce

Originální nápad, jak oslavit 100 let Československa, nabízí projektu Po lví stopě kolem Česka. Jeho autoři naplánovali 100 cyklistických tras pro všechny věkové i výkonností kategorie, které společně tvoří obrys českého lva.

Historické osmičky: Oslava v Mostě a muzejní noc

publikováno: 22.5.2018, kategorie: Slavnosti a festivaly, autor: redakce

O tomto víkendu oslaví město Most 100. výročí založení Československa i další výročí, končící osmičkou. Program začne v pátek 25. května III. mosteckou muzejní nocí na téma Osudové osmičky a v sobotu se pak bude konat velká oslava u děkanského kostela, která vyvrcholí bitvou o Most.

Historické osmičky: Výlet za žateckým lvem

publikováno: 15.5.2018, kategorie: Turistika, autor: redakce

Staré Splavy u Máchova jezera bude cílem výletu, který pořádá 9. června Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci. V rámci akcí u příležitosti 100. výročí založení Československa připomene historii ztraceného a znovuobjeveného žateckého pomníku obětem první světové války.

Historické osmičky: Masarykova kasárna v Kadani

publikováno: 14.5.2018, kategorie: Výstavy, autor: Kateřina Táborská

Nová výstava v prostorách kadaňského hradu připomene, že ten v minulosti sloužil jako vojenská kasárna. Výstavu ke 100. výročí založení Československa přichystalo Městské muzeum ve spolupráci s muzeem československého opevnění Na Kočičáku. Otevře se v pátek 18. května.

Historické osmičky: Jak bude slavit Chomutov?

publikováno: 10.5.2018, kategorie: Zajímavosti, autor: Tomáš Branda/redakce

Chomutov bude připomínat významná osmičková výročí během celého roku. Výročí 100 let založení republiky bude věnována květnová Chomutovská slavnost, několik výstav v Oblastním muzeu i na náměstí 1. máje a také speciální říjnový program.

Historické osmičky: Lounské muzeum připravuje cyklus přednášek

publikováno: 8.5.2018, kategorie: Vzdělávání, autor: Kateřina Táborská

Cyklus přednášek Osudové osmičky zahájí tento týden Oblastní muzeum v Lounech. První přednáška ve čtvrtek 10. května se bude věnovat 400. výročí vypuknutí Třicetileté války. V červnu se pak bude muzeum věnovat dalším významným osmičkám, na září chystá připomínku osudových roků 1918 a 1938.

Historické osmičky: Rumburk připomene 100 let vzpoury

publikováno: 7.5.2018, kategorie: Slavnosti a festivaly, autor: redakce

Přesně 100 let uplyne letos 21. května od začátku vojenské vzpoury v Rumburku, do které se zapojilo na 700 vojáků českých vojáků náhradního praporu 7. střeleckého pluku rakousko-uherské armády. Město Rumburk ji připomene velkými oslavami, které se budou konat 19. května.

Historické osmičky: Rok 1618 na Teplicku

publikováno: 3.5.2018, kategorie: Zajímavosti, autor: redakce

Teplické muzeum se připojí k osmičkovým oslavám sérií přednášek. Cyklus otevře přednáška známého historika, překladatele a autora mnoha historických knih o Třicetileté válce Jana Kiliána. Bude se věnovat revolučnímu roku 1618, a to ve středu 9. května.

Historické osmičky: 600 let od dobytí Hasištejna

publikováno: 18.4.2018, kategorie: Turistika, autor: Kateřina Táborská

Na jaře roku 1418 dobylo vojsko vyslané králem Václavem IV. hrad Hasištejn. Tento rok je zároveň počátkem působení později významného rodu Lobkowiczů v našem regionu. Tyto historické události bude připomínat výstava v kadaňském Františkánském klášteře. Zájemcům o historii je určen také výlet na Hasištejn, který se uskuteční v neděli 22. dubna.

Legiovlak se zastaví na nádražích v Kadani, Mostě a Oseku

publikováno: 12.4.2018, kategorie: Výstavy, autor: redakce

Nádraží v Kadani bude šestou zastávkou legionářského vlaku při jeho letošním putování po České republice. Třináct zrekonstruovaných vagónů, které přibližují historii československých legií, bude otevřen na kadaňském nádraží od úterý 17. do pátku 20. dubna. Poté se přesune do Mostu a Oseku.

Historické osmičky: Domeček pořádá talentovou soutěž

publikováno: 5.4.2018, kategorie: Zajímavosti, autor: redakce

Žijeme tady už sto let aneb Chomutov má talent - touto talentovou soutěží oslaví 100 let od založení Československa chomutovské Středisko volného času Domeček v Chomutově. Máte pocit, že máte co ukázat? Pak přijďte na casting, další bude už 14. dubna.

Historické osmičky: Radnice v Lounech oslaví 130. narozeniny

publikováno: 27.3.2018, kategorie: Památky, autor: Blanka Tomášková

V neděli 1. dubna 2018 uplyne 130 let od slavnostního otevření radnice v Lounech. Pokud se chcete dozvědět o historii radnice více, vyjdete se v sobotu 31. března od 14,30 hodin na komentovanou prohlídku budovy s PhDr. Janem Marešem. V infocentru, kde začíná, bude k dispozici i nová brožura o budově radnice.

Historické osmičky: Co chystají v Kadani?

publikováno: 15.3.2018, kategorie: Zajímavosti, autor: Hana Skýbová

Rok 2018, takzvaný osmičkový rok, znamená pro Českou republiku mnoho příležitostí k oslavným a vzpomínkovým akcím. Připojí se k nim také město Kadaň, například cyklem koncertů, výstavou v hradní galerii a přednáškami. Program vyvrcholí 28. října na Mírovém náměstí připomínkou stého výročí založení republiky s ohňostrojem v barvách trikolory.

Historické osmičky: Konec pomníku Josefa II. v Žatci

publikováno: 3.3.2018, kategorie: Památky, autor: Milada Krausová

Žatecké muzeum připomene ve své hlavní budově v Husově ulice jeden ze zapomenutých příběhů z doby vzniku samostatného Československa. V přednáškovém sále se od úterý 6. března můžete seznámit s dramatickým osudem žateckého pomníku Josefa II., který stával od roku 1882 do roku 1919 v místech známé chmelničky.

Historické osmičky: Mostecké muzeum slaví výstavou

publikováno: 27.2.2018, kategorie: Výstavy, autor: Kateřina Táborská

Jako "dynamickou" nazvali svou jubilejní výstavu kurátoři v mosteckém muzeu. Připomínat bude 130 let historie muzea v Mostě, potrvá celý rok a bude se průběžně měnit. Nabídne nejzajímavější sbírkové předměty a jejich příběhy a podívá se do historie muzejnictví na Mostecku. Otevírá se již dnes, 27. února v 17,00 hodin.

Historické osmičky: Do Loun se vrátí Masaryk

publikováno: 20.2.2018, kategorie: Zajímavosti, autor: Kateřina Táborská

V lounském infocentru je nově k mání turistická známka ze speciální edice ke 100. výročí vzniku Československa. Připomíná pomník T. G. Masaryka, který stával v Lounech a během okupace zmizel. Do města se jeho kopie vrátí v den výročí založení republiky, 28. října 2018

Osudové osmičky v klášterecké galerii Kryt

publikováno: 13.2.2018, kategorie: Výstavy, autor: Adéla Chlupová

Galerie Kryt v Klášterci nad Ohří připomene jeden ze zásadních okamžiků v našich dějinách, a to založení samostatného československého státu, stejně jako i další významné „osudové osmičky“, a to roky 1938, 1948 a 1968. Galerie pro své návštěvníky připravila sérii čtyř výstav připomínající právě tyto zásadní mezníky našich dějin.

Žatecké muzeum připomene osmičky v historii města

publikováno: 12.2.2018, kategorie: Vzdělávání, autor: Jitka Krouzová

Žatecké Regionální muzeum přispěje k letošním oslavám „osmičkových“ výročí sérií přednášek. Zájemci se mohou seznámit s více či méně známými událostmi, které se odehrály v letech končících číslicí osm. První přednáška se bude věnovat starší historii a začíná ve čtvrtek 22. února v 17,00 hodin.

Historické osmičky: Lounští poslanci ve vídeňském parlamentu

publikováno: 10.2.2018, kategorie: Výstavy, autor: redakce

170 let od prvních voleb do vídeňského Říšského sněmu, který se stal základem rakousko-uherského parlamentu a přinesl první demokratické náznaky do monarchie, připomene lounská výstava. Věnovat se bude osobnostem poslanců, kteří zastupovali lounský obvod. Vernisáž se koná v úterý 13. února.

Nový Speciál připomene významná výročí s osmičkou na konci

publikováno: 8.2.2018, kategorie: Zajímavosti, autor: Kateřina Táborská

V průběhu celého roku se budete na stránkách magazínu www.e-region.cz setkávat se Speciálem Historické osmičky. Připomeneme významná výročí naší historie a upozorníme vás na akce, které se s nimi pojí.

Výstava v Žatci: Tomáš Garrigue Masaryk a armáda

publikováno: 30.1.2018, kategorie: Výstavy, autor: Jitka Krouzová

Rok 1918 připomene v Žatci putovní výstava zaměřená na vztah prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka a armády. Věnuje se jak legionářům, tak pozdější československé armádě a připomíná i události v našem pohraničí. Prohlédnout si ji můžete v hlavní budově muzea po celý únor.