reklama Soutěžní léto 2018 - Letní sklizeň s e-region.cz
e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

SPECIÁL - Historické osmičky

Historické osmičky: Rok 1968 na Lounsku

publikováno: 18.8.2018, kategorie: Vzdělávání, autor: redakce

V den výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa, tedy v úterý 21. srpna, připomene Oblastní muzeum v Lounech, jak probíhaly srpnové události v tomto městě. Rok 1968 na Lounsku je druhou přednáškou cyklu Osudové osmičky a doplňuje aktuální výstavu Než přijely tanky.

Historické osmičky: Fragment sovětského vrtulníku připomíná srpnové události

publikováno: 14.8.2018, kategorie: Výstavy, autor: Jana Strnadová

Srpnovým exponátem měsíce připomíná teplické muzeum napjaté dny v srpnu 1968, a to prostřednictvím havárie sovětského vrtulníku v Kostomlatech pod Milešovkou, která se stala 24. srpna 1968. Z vrtulníku se dochovalo několik fragmentů a právě jeden z nich spolu s dalšími doklady o této události si mohou návštěvníci muzea prohlédnout ve foyer teplického zámku. 

Historické osmičky: V Klášterci začíná série výstav

publikováno: 1.8.2018, kategorie: Výstavy, autor: Lenka Fricová

V klášterecké galerii Kryt v srpnu zahájí první ze série výstav věnovaných 100. výročí založení samostatné Československé republiky, a to výstavu s názvem Portréty a podpisy československých legionářů. Vernisáž proběhne v pátek 3. srpna v 17,00 hodin. Další výstavy připomenou jednotlivé historické mezníky a prezidenty Masaryka a Havla.

Historické osmičky: V Peruci vzpomenou významné osobnosti

publikováno: 6.7.2018, kategorie: Výstavy, autor: Ladislav Bába

Galerista Mirek „Plazík“ Blažek je velmi činorodý člověk. Mimo svou fotografickou Galerii U Plazíka připravuje akce i pro druhou peruckou galerii U Kozorožce, která je přímo na náměstí. V neděli 15. července zde bude zahájena výstava ke 100 letům vzniku Československé republiky. Bude se týkat jedenácti osobností Peruce.

Historické osmičky: Sonda do do let 1938, 1948 a 1968 v Zubrnicích

publikováno: 21.6.2018, kategorie: Výstavy, autor: redakce

V Zubrnicích na Ústecku bude od července otevřena výstava Životní styl v regionu severozápadních Čech a politické a hospodářské poměry: Sonda do let 1938, 1948 a 1968. Na několika místech skanzenu i vesnice budou moci návštěvníci sledovat proměny a historické milníky v Zubrnicích i okolí.

Na kole po lví stopě

publikováno: 15.6.2018, kategorie: Turistika, autor: redakce

Originální nápad, jak oslavit 100 let Československa, nabízí projektu Po lví stopě kolem Česka. Jeho autoři naplánovali 100 cyklistických tras pro všechny věkové i výkonností kategorie, které společně tvoří obrys českého lva.

Historické osmičky: Oslava v Mostě a muzejní noc

publikováno: 22.5.2018, kategorie: Slavnosti a festivaly, autor: redakce

O tomto víkendu oslaví město Most 100. výročí založení Československa i další výročí, končící osmičkou. Program začne v pátek 25. května III. mosteckou muzejní nocí na téma Osudové osmičky a v sobotu se pak bude konat velká oslava u děkanského kostela, která vyvrcholí bitvou o Most.

Historické osmičky: Výlet za žateckým lvem

publikováno: 15.5.2018, kategorie: Turistika, autor: redakce

Staré Splavy u Máchova jezera bude cílem výletu, který pořádá 9. června Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci. V rámci akcí u příležitosti 100. výročí založení Československa připomene historii ztraceného a znovuobjeveného žateckého pomníku obětem první světové války.

Historické osmičky: Masarykova kasárna v Kadani

publikováno: 14.5.2018, kategorie: Výstavy, autor: Kateřina Táborská

Nová výstava v prostorách kadaňského hradu připomene, že ten v minulosti sloužil jako vojenská kasárna. Výstavu ke 100. výročí založení Československa přichystalo Městské muzeum ve spolupráci s muzeem československého opevnění Na Kočičáku. Otevře se v pátek 18. května.

Historické osmičky: Jak bude slavit Chomutov?

publikováno: 10.5.2018, kategorie: Zajímavosti, autor: Tomáš Branda/redakce

Chomutov bude připomínat významná osmičková výročí během celého roku. Výročí 100 let založení republiky bude věnována květnová Chomutovská slavnost, několik výstav v Oblastním muzeu i na náměstí 1. máje a také speciální říjnový program.

Historické osmičky: Lounské muzeum připravuje cyklus přednášek

publikováno: 8.5.2018, kategorie: Vzdělávání, autor: Kateřina Táborská

Cyklus přednášek Osudové osmičky zahájí tento týden Oblastní muzeum v Lounech. První přednáška ve čtvrtek 10. května se bude věnovat 400. výročí vypuknutí Třicetileté války. V červnu se pak bude muzeum věnovat dalším významným osmičkám, na září chystá připomínku osudových roků 1918 a 1938.

Historické osmičky: Rumburk připomene 100 let vzpoury

publikováno: 7.5.2018, kategorie: Slavnosti a festivaly, autor: redakce

Přesně 100 let uplyne letos 21. května od začátku vojenské vzpoury v Rumburku, do které se zapojilo na 700 vojáků českých vojáků náhradního praporu 7. střeleckého pluku rakousko-uherské armády. Město Rumburk ji připomene velkými oslavami, které se budou konat 19. května.

Historické osmičky: Rok 1618 na Teplicku

publikováno: 3.5.2018, kategorie: Zajímavosti, autor: redakce

Teplické muzeum se připojí k osmičkovým oslavám sérií přednášek. Cyklus otevře přednáška známého historika, překladatele a autora mnoha historických knih o Třicetileté válce Jana Kiliána. Bude se věnovat revolučnímu roku 1618, a to ve středu 9. května.

Historické osmičky: 600 let od dobytí Hasištejna

publikováno: 18.4.2018, kategorie: Turistika, autor: Kateřina Táborská

Na jaře roku 1418 dobylo vojsko vyslané králem Václavem IV. hrad Hasištejn. Tento rok je zároveň počátkem působení později významného rodu Lobkowiczů v našem regionu. Tyto historické události bude připomínat výstava v kadaňském Františkánském klášteře. Zájemcům o historii je určen také výlet na Hasištejn, který se uskuteční v neděli 22. dubna.

Legiovlak se zastaví na nádražích v Kadani, Mostě a Oseku

publikováno: 12.4.2018, kategorie: Výstavy, autor: redakce

Nádraží v Kadani bude šestou zastávkou legionářského vlaku při jeho letošním putování po České republice. Třináct zrekonstruovaných vagónů, které přibližují historii československých legií, bude otevřen na kadaňském nádraží od úterý 17. do pátku 20. dubna. Poté se přesune do Mostu a Oseku.

Historické osmičky: Domeček pořádá talentovou soutěž

publikováno: 5.4.2018, kategorie: Zajímavosti, autor: redakce

Žijeme tady už sto let aneb Chomutov má talent - touto talentovou soutěží oslaví 100 let od založení Československa chomutovské Středisko volného času Domeček v Chomutově. Máte pocit, že máte co ukázat? Pak přijďte na casting, další bude už 14. dubna.

Historické osmičky: Radnice v Lounech oslaví 130. narozeniny

publikováno: 27.3.2018, kategorie: Památky, autor: Blanka Tomášková

V neděli 1. dubna 2018 uplyne 130 let od slavnostního otevření radnice v Lounech. Pokud se chcete dozvědět o historii radnice více, vyjdete se v sobotu 31. března od 14,30 hodin na komentovanou prohlídku budovy s PhDr. Janem Marešem. V infocentru, kde začíná, bude k dispozici i nová brožura o budově radnice.

Historické osmičky: Co chystají v Kadani?

publikováno: 15.3.2018, kategorie: Zajímavosti, autor: Hana Skýbová

Rok 2018, takzvaný osmičkový rok, znamená pro Českou republiku mnoho příležitostí k oslavným a vzpomínkovým akcím. Připojí se k nim také město Kadaň, například cyklem koncertů, výstavou v hradní galerii a přednáškami. Program vyvrcholí 28. října na Mírovém náměstí připomínkou stého výročí založení republiky s ohňostrojem v barvách trikolory.

Historické osmičky: Konec pomníku Josefa II. v Žatci

publikováno: 3.3.2018, kategorie: Památky, autor: Milada Krausová

Žatecké muzeum připomene ve své hlavní budově v Husově ulice jeden ze zapomenutých příběhů z doby vzniku samostatného Československa. V přednáškovém sále se od úterý 6. března můžete seznámit s dramatickým osudem žateckého pomníku Josefa II., který stával od roku 1882 do roku 1919 v místech známé chmelničky.

Historické osmičky: Mostecké muzeum slaví výstavou

publikováno: 27.2.2018, kategorie: Výstavy, autor: Kateřina Táborská

Jako "dynamickou" nazvali svou jubilejní výstavu kurátoři v mosteckém muzeu. Připomínat bude 130 let historie muzea v Mostě, potrvá celý rok a bude se průběžně měnit. Nabídne nejzajímavější sbírkové předměty a jejich příběhy a podívá se do historie muzejnictví na Mostecku. Otevírá se již dnes, 27. února v 17,00 hodin.

Historické osmičky: Do Loun se vrátí Masaryk

publikováno: 20.2.2018, kategorie: Zajímavosti, autor: Kateřina Táborská

V lounském infocentru je nově k mání turistická známka ze speciální edice ke 100. výročí vzniku Československa. Připomíná pomník T. G. Masaryka, který stával v Lounech a během okupace zmizel. Do města se jeho kopie vrátí v den výročí založení republiky, 28. října 2018

Osudové osmičky v klášterecké galerii Kryt

publikováno: 13.2.2018, kategorie: Výstavy, autor: Adéla Chlupová

Galerie Kryt v Klášterci nad Ohří připomene jeden ze zásadních okamžiků v našich dějinách, a to založení samostatného československého státu, stejně jako i další významné „osudové osmičky“, a to roky 1938, 1948 a 1968. Galerie pro své návštěvníky připravila sérii čtyř výstav připomínající právě tyto zásadní mezníky našich dějin.

Žatecké muzeum připomene osmičky v historii města

publikováno: 12.2.2018, kategorie: Vzdělávání, autor: Jitka Krouzová

Žatecké Regionální muzeum přispěje k letošním oslavám „osmičkových“ výročí sérií přednášek. Zájemci se mohou seznámit s více či méně známými událostmi, které se odehrály v letech končících číslicí osm. První přednáška se bude věnovat starší historii a začíná ve čtvrtek 22. února v 17,00 hodin.

Historické osmičky: Lounští poslanci ve vídeňském parlamentu

publikováno: 10.2.2018, kategorie: Výstavy, autor: redakce

170 let od prvních voleb do vídeňského Říšského sněmu, který se stal základem rakousko-uherského parlamentu a přinesl první demokratické náznaky do monarchie, připomene lounská výstava. Věnovat se bude osobnostem poslanců, kteří zastupovali lounský obvod. Vernisáž se koná v úterý 13. února.

Nový Speciál připomene významná výročí s osmičkou na konci

publikováno: 8.2.2018, kategorie: Zajímavosti, autor: Kateřina Táborská

V průběhu celého roku se budete na stránkách magazínu www.e-region.cz setkávat se Speciálem Historické osmičky. Připomeneme významná výročí naší historie a upozorníme vás na akce, které se s nimi pojí.

Výstava v Žatci: Tomáš Garrigue Masaryk a armáda

publikováno: 30.1.2018, kategorie: Výstavy, autor: Jitka Krouzová

Rok 1918 připomene v Žatci putovní výstava zaměřená na vztah prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka a armády. Věnuje se jak legionářům, tak pozdější československé armádě a připomíná i události v našem pohraničí. Prohlédnout si ji můžete v hlavní budově muzea po celý únor.