e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Zámek Červený Hrádek

region: Chomutovsko, kategorie: hrady, zámky, zříceniny, historie, muzea, galerie

Sdílet: facebook twitter google+

Červený Zámek leží na úpatí Krušných hor, nad městem Jirkov. Pod zámkem je možnost parkování, nedaleko najdete koupaliště.

Historie

Zámek Červený HrádekPůvodně středověký hrad byl do raně barokní podoby přestavěn architektem Della Portou a B. Matheyem. Jeho dnešní název se objevuje v první polovině 15. století. Počátkem 17. století se stal majetkem rodu Hrzánů z Harasova, který se výrazně podílel na jeho zvelebení. Po následných změnách majitelů přešel zámek v roce 1892 do vlastnictví rodu Hohenlohe, v jehož majetku setrval až do konfiskace v roce 1945. Po osvobození byl zámek využíván např. jako učiliště hornických učňů či léčebna dlouhodobě nemocných. V roce 1995 se zámek Červený Hrádek po dlouhé době opět stal majetkem města Jirkova.

Zámek je jednopatrový s mansardou, čtyřkřídlý, uzavřený kolem vnitřního dvora. V čele budovy je centrálně umístěn hlavní prostor tzv. Rytířského sálu. Na východní straně zámku se nachází velmi krásné dvouramenné schodiště, jímž byla v roce 1697 výstavba zámku dokončena. Původně měl zámek ještě třípatrovou věž, ta však byla v roce 1790 při úpravě zámku pro špatný stav snesena. V přízemí hned vedle hlavního vchodu se nachází zámecká kaple z roku 1695, rozšířená roku 1787. Barokní zámecký park pochází z konce 18. století, některé jeho stavby byly v 80. letech 20. století renovovány. Na zámku se roku 1688 narodil významný barokní sochař F. M. Brokoff.

Současnost

Zámek i zahrada jsou přístupné po celý rok. Konají se tam příležitostné výstavy a celá řada kulturních a společenských akcí.

Součástí zámku je také stylový zámecký hotel s wellness centrem, restaurace a vinárna, zámek zajišťuje konferenční služby.

V provozu jsou tři prohlídkové okruhy, během něhož návštěvníci uvidí galerii a zámeckou kapli sv. Jana Křtitele, zrcadlový sál, Rytířský sál, lovecký salonek s obrazárnou, pracovnu Maxe Egona Hohenlohe-Langenburg a další prostory. Součástí prohlídkového okruhu jsou stálé výstavy a expozice v prostorách zámku.

Otevřeno

Prohlídkový okruh:
od května do září úterý - neděle 10.00 - 17.00 hod.
duben a říjen úterý - pátek 10.00 - 16.00 hod., víkendy na objednávku
od listopadu do března po předchozí domluvě

Kulturní program na Červeném Hrádku v sezóně najdete zde.


Kontakty:

Zámek Červený Hrádek
Adresa: Červený Hrádek 1, 431 11 Jirkov
Telefon: 474 684 560
E-mail: recepce@zamek-jirkov.cz
Web: http://www.zamek-cerveny-hradek.cz
GPS: 50.5124N, 13.4443E
- zobrazit na Mapy.cz
- zobrazit na Google