e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Jirkov - historie a památky

region: Chomutovsko, kategorie: města, historie

Sdílet: facebook twitter google+

Historie

Podle jedné verze město vzniklo jako podhradí strážního hradu Borek, dnešního Červeného Hrádku. Podle pověsti byl již v 10. století hrad sídlem pánů ze Schönburgu. Podle jiné založení města spadá pravděpodobně do konce 13. století a vznikl jako kolonizační ves na česko-saském pomezí. Od roku 1415 je městečko součástí panství Červený Hrádek a jeho prosperita nebo naopak problémy se odvíjely od proměnlivých vztahů s vrchností. Roku 1455 se stal Jirkov městem a městský znak udělil Jirkovu roku 1588 císař Rudolf II. V 16. století se rozvíjí hornictví a řemesla, ovšem rozkvět byl zbržděn velkou epidemií moru. Další zkázu pro město znamenala pobělohorská doba.

Jirkov - historie a památkyTeprve koncem 18. a počátkem 19. století došlo opět k rozvoji města, zvláště díky Jindřichu z Rottenhanů a následně rodu Buquoyů. V roce 1850 se Jirkov stal soudním okresem, byl zde zřízen na krátkou dobu okresní úřad a byla založena pozemková kniha. V roce 1933 začala ve městě působit Henleinova Sudetoněmecká strana, o pět let později došlo na zámku Červený Hrádek ke schůzce Henleina s anglickým lordem Runcimanem, na které se jednalo o požadavcích sudetských Němců a v podstatě se dohodlo odtržení Sudet od Československa. Po roce 1945 došlo k osidlování města českým obyvatelstvem, větší vzrůst počtu obyvatel se datuje od roku 1950. Poté byla přistavěna rozsáhlá sídliště a město se de facto spojilo s Chomutovem.

Památky

Nejvýznamnější a nejhodnotnější památkou města je zámek Červený Hrádek.

Jirkov - historie a památkyDěkanský kostel sv. Jiljí

Původně ranně gotický kostel z doby kolem roku 1300, přestavěn v roce 1538. Interiér je barokní, zajímavé jsou renesanční náhrobky a pískovcová gotická křtitelnice. Před kostelem stojí morový sloup s pietou, dílo barokního sochaře J. Brokoffa z roku 1695. V letech 1540 až 1545 byla ke kostelu přistavěna městská věž.

Centrum města

V současné době zde najdete pěší zónu. Radnice byla původně renesanční stavbou, do dnešní podoby byla přestavěna po roce 1840. Socha sv. Jana Nepomuckého - dílo J. Brokoffa z r. 1708, kašna z 2. poloviny 18. století. Pod městem jsou rozsáhlé sklepy, které jsou zpřístupněny.

kalendář akcí ve městě


Kontakty:

Město Jirkov
Web: http://www.jirkov.cz/
GPS: 50.5002N, 13.448E
- zobrazit na Mapy.cz
- zobrazit na Google