e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Schillerova rozhledna Kryry

region: Lounsko, kategorie: rozhledny, hrady, zámky, zříceniny

Sdílet: facebook twitter google+

Schillerova rozhledna KryryRozhledna nad obcí Kryry na Podbořansku, pojmenovaná po německém básníkovi, nabízí výhled na Doupovské a Krušné hory a České Středohoří. Jde o monumentální stavbu vysokou 27 metrů se dvěma vyhlídkovými ochozy. Leží v nadmořské výšce 383 metrů.

Historie

Rozhlednu nechali vybudovat kryrští rodáci ve Vídni a místní okrašlovací spolek. Slavnostní otevření rozhledny se konalo 17. června roku 1906. U příležitosti stého výročí úmrtí Fridricha Schillera ji pojmenovali po tomto básníkovi Schillewarte. Jeho památník měl být umístěn v přízemí rozhledny. Návrh rozhledny je dílem známého vídeňského architekta a stavitele Aloise Kaisera. Podle dobových pramenů se na stavbu rozhledny spotřebovalo 95 000 cihel, 60 fůr písku a 15 fůr žulového kamene.

Rozhledna byla postavena na pozůstatcích hradu ze 14. století. V 15. století byl však hrad zničený - patrně díky křižácké výpravě proti Žatci roku 1421. Dodnes se z něj dochovalo jen jméno - Kozihrady, ale to zřejmě vzniklo, až když byl pustý a v jeho troskách se pásly obecní kozy.

Současnost

Opravena a znovuotevřena byla až u příležitosti stého výročí výstavby. Bytelná stavba s širokým schodištěm a mnoha zdobnými detaily má dva ochozy - první dřevěný ochoz lemuje celou rozhlednu dokola, ještě o pár metrů výš je pak zděná terasa. Více než padesát let chátrala. Když vystoupáte 5 kamenných a 122 dřevěných schodů, nabídne vám nádherný pohled na Doupovské a Krušné hory a České středohoří. Pod rozhlednou stojí pískovcový Havraní kámen, který údajně splní přání těm, kdo vloží ruku do otisku dlaně.

Otevřeno

květen až říjen
každou sobotu a neděli od 12.00 do 16.00 hodin


Kontakty:

Schillerova rozhledna Kryry
Web: http://www.kryry.cz
GPS: 50.1721N, 13.43E
- zobrazit na Mapy.cz
- zobrazit na Google