e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Děkanský kostel v Mostě

region: Mostecko, kategorie: sakrální památky

Sdílet: facebook twitter google+

Jedinečná památka, která spolu s hradem Hněvínem tvoří dominantu města Most, leží na levém břehu řeky Bíliny, nedaleko od místa, kde se rozkládalo bývalé královské město. Děkanský kostel prošel rozsáhlou rekonstrukcí a je veřejnosti přístupný. Je také využíván pro koncerty či svatby a díky své akustice také pro nahrávání hudby. Součástí areálu je Galerie výtvarného umění, jejíž prostory se nachází v suterénu kostela. Nedaleko kostela pak stojí špitál, v němž je restaurace, a kaple sv. Ducha. Okolí je využívání jako rekreační zóna města.

Děkanský kostel v MostěHistorie

Původní raně gotická bazilika stála v Mostě už ve 13. století, ovšem roku 1515 zasáhl město rozsáhlý požár, který zničil i tuto církevní stavbu. Stavba nového, pozdně gotického kostela započala roku již dva roky po požáru a vysvěcen byl roku 1594. Jeho autorem byl žák Benedikta Rejta - Jakub Heilmann ze Schweinfurtu. Věž kostela byla dostavěna Jiřím Kochem v roce 1602. Kostel je nejvýznamnějším syntetizujícím dílem podunajské, české a saské pozdně gotické architektury. Unikátní je především vtažení opěrných pilířů dovnitř stavby a kroužené klenby nad dvěma řadami štíhlých sloupů.

Stěhování

V roce 1964 padlo definitivní rozhodnutí o likvidaci královského města Most a vytěžení uhlí, které se pod ním nacházelo. Současně bylo rozhodnuto o záchraně této jedinečné architektonické památky. Uvažovalo se o několika variantách, například jeho úplném rozebrání či také ponechání na svém místě na pilíři uhelné sloje. Nakonec však zvítězila nejodvážnější myšlenka, a tou byl přesun vcelku. Z kostela bylo demontováno všechno, co se dalo odmontovat, a celá stavba byla vyztužena ocelovou konstrukcí. V té době vážil kostel deset tisíc tun. Církevní výzdobu nahradil velín, jehož počítače měly řídit přesun. Škodovy závody vyrobily 53 transportních pásů o nosnosti pěti set tun a upravena byla cesta, kterou měl kostel na kolečkách absolvovat. 

Stěhování kostela začalo 30. září roku 1975 a trvalo do 27. října. Kostel byl posunován na čtyřech kolejích, zezadu byl tlačen a zepředu brzděn hydraulickými válci. Vodováhy a elektronická čidla sledovala veškeré pohyby a výškové odchylky kostela při cestě po nerovném terénu. Nakonec kostel zdolal cestu dlouhou 841 metrů průměrnou rychlostí 2,16 centimetru za minutu. Na novém místě byl pak posazen na nové základy a probíhaly v něm až do roku 1988 restaurátorské práce.

dekansky-kostel-v-moste-2.jpgSoučasnost

V současné době je kostel Nanebevzetí Panny Marie přístupný veřejnosti. Byl do něj vrácen barokní oltář z let 1730 až 1773 a na pilířích byly osazeny plastiky apoštolů Jana Adama Dietze. Za zmínku stojí také kostelní varhany a renesanční křtitelnice z 16. století. 20. června 1993 byl děkanský kostel světícím biskupem Josefem Kouklem opět slavnostně vysvěcen. Každoročně se v něm konají vánoční mše. Je však využíván i ke koncertům.

Od května 2015 je otevřen nový prohlídkový okruh, který zahrnuje vyhlídkovou věž kostela. Na schodištích a ochozech je umístěna stálá výstava Proměny napříč staletími, která prezentuje historické snímky zaniklého Mostu, fotografie z natáčení válečných filmů v bořeném Mostě, likvidaci města i stěhování kostela. Doplněna je srovnávacími snímky krajiny Stanislava Štýse a současným Mostem fotografa Jana Hodače.

Další zajímavosti

V těsném sousedství děkanského kostela stojí špitál a kostelík svatého Ducha z doby kolem roku 1380. Bývalý špitál v současné době slouží jako restaurace a sídlo Galerie výtvarného umění a v kostelíku se konají výstavy. 
V blízkosti chrámu stojí i další památky, zachráněné ze zbořeného královského města. Patří k nim například sousoší svatého Jana Nepomuckého s plastikami českých patronů od J. A. Dietze.

Otevřeno

říjen a duben
středa - neděle 9.00 - 16.00 hodin

květen a září 
úterý - neděle 10.00 - 17.00 hodin

červen - srpen
úterý - neděle 10.00 - 18.00 hodin


Kontakty:

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mostě
Adresa: Kostelní 289, 434 01 Most
Telefon: 724 030 513, 777 478 373
E-mail: klimplova.ludmila@npu.cz
Web: http://www.kostel-most.cz
GPS: 50.5179N, 13.6485E
- zobrazit na Mapy.cz
- zobrazit na Google