e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Jezero Most

region: Mostecko, kategorie: vodní sporty, přírodní zajímavosti, sportoviště

Sdílet: facebook twitter google+

Jezero vzniklo zatopením povrchového uhelného dolu, na jehož místě se nacházelo historické město Most. Je velkou rekreační oblastí Mostu, vhodnou pro vodní sporty a turistiku.

jezero-most-1.jpgHistorie

Jezero vzniklo v místě uhelného dolu Ležáky, kterému ustoupilo v minulosti historické město Most. Těžba zde skončila v roce 1999 a poté začala rozsáhlá obnova územím, jejím cílem byl vznik jezera. To se napouštělo celkem šest let vodou z řeky Ohře. Dalších šest let pak trvaly úpravy svahů, zarybnění a práce na zpřístupnění veřejnosti.

jezero-most-2.jpgZajímavosti

Jezero má plochu přes 300 hektarů, takže je druhým největším jezerem v Česku. Také jeho hloubka je rekordní, v maximu dosahuje až 71 metrů, průměrně se pohybuje kolem 20-25 metrů. Jezero je oblíbeným hnízdištěm ptáků, včetně vzácných druhů. Ve vodě žije osm druhů ryb, které sem byly vysazeny. Jezero se může pochlubit průzračně čistou vodou, jejíž kvalita je pravidelně monitorována. Jezero se průběžně stále dopouští z Ohře, v budoucnu by to mělo být k biočističky z Mariánských Radčic, kde se čistí důlní vody. Zpřístupněno bylo v září 2020 a nadále pokračuje budování infrastruktury.

jezero-most-3.jpgSlužby

Okolo jezera vede téměř devítikilometrová trasa, vhodná pro pěší, bruslaře i kola s asfaltovým povrchem. Od hřbitova k místu napouštění vede naučná stezka.

V centrální části je k dispozici velké parkoviště, občerstvení, sociální zařízení, dále dětské hřiště a hřiště na plážový volejbal. Hlavní pláž nabízí koupací mola, převlékací kabinky, slunečníky a vhodný přístup do vody. Koupání je však povoleno všude podél jezera. Některé pláže jsou vyhrazeny pro koupání psů. Dále je zde možné provozovat veškeré bezmotorové vodní sporty. Rybaření je zakázáno.

Přístup

Jezero je přístupné autem i pěšky od kostela Nanebevzetí Panny Marie a ze silnice Most - Braňany. Z Mostu jezdí k jezeru autobus č. 16.


Kontakty:

Jezero Most
Adresa: Kostelní, 434 01 Most
Web: https://mosteckejezero.com/
GPS: 50.5278N, 13.6473E
- zobrazit na Mapy.cz
- zobrazit na Google