e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Hvězdárna Most

region: Mostecko, kategorie: knihovny, naučná centra, dětské atrakce

Sdílet: facebook twitter google+

Hvězdárna je umístěna v areálu hradu Hněvín nad městem Most, je pobočkou Severočeské hvězdárny a planetária v Teplicích. Pro veřejnost je otevřena každou neděli a nabízí pozorování objektů na obloze, za každého počasí prohlídku zařízení a informace o novinkách v astronomii. Pořádá také příležitostná pozorování při zajímavých nebeských úkazech.

Historie

Otevřena byla 24. října 1970 a byla pojmenována po slavném českém astronomovi Dr. Antonínovi Bečvářovi, který je světově uznávaným autorem astronomických atlasů hvězd. Mimo jiné byl i zakladatelem a prvním ředitelem hvězdárny na Skalnatém plese ve Vysokých Tatrách.

Vybavení

Hvězdárna v Mostě má kopuli o průměru 4,5 m, je vybavena výkonným refraktorem typu Gustav Heyde (objektiv 100/1500 mm), který pochází z počátku 20. století s okuláry pro max. přiblížení pozorovaných objektů až 500x. Dalekohled je vybaven H-alfa filtrem, kterým lze pozorovat aktivitu sluneční chromosféry, v kombinaci s okuláry typu ZOOM (plynulé nastavení zvětšení) nabízí veřejnosti velmi zajímavé pozorování.

Otevřeno

neděle 14.30 - 21.00 hodin. 
Mimořádná pozorování zajímavých úkazů pro veřejnost zveřejněna na webu.


Kontakty:

Hvězdárna Most
Adresa: Hradní 577/2, 435 02 Most 9
Telefon: 724 820 209
E-mail: tarantg@gmail.com
Web: http://hapteplice.cz/
GPS: 50.5202N, 13.6335E
- zobrazit na Mapy.cz
- zobrazit na Google