e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Podkrušnohorské technické muzeum

region: Mostecko, kategorie: technické památky, muzea, galerie, historie

Sdílet: facebook twitter google+

Podkrušnohorské technické muzeumMuzeum vzniklo z bývalého hnědouhelného dolu Julius III v Kopistech mezi Mostem a Litvínovem. Zaměřuje se na historii dobývání, ale také zpracování uhlí v severočeské hnědouhelné pánvi. Důl Julius III byl otevřen ještě za Rakouska-Uherska a těžilo se v něm 120 let. Zcela vyčerpaný důl byl uzavřen v polovině devadesátých let minulého století.

Všechny stroje a zařízení jsou funkční a návštěvníci mají možnosti si je osahat a vyzkoušet. Součástí expozice je ukázková štola Julius, kde ze stěny padá skutečné uhlí, hlasitě rachotí pasy a zvuk zvonku oznamuje odstřel uhelné stěny.

Velmi autenticky působí expozice právě díky tomu, že jsou umístěny v prostorách bývalého hlubiného dolu Julius III. v Mostě-Kopistech, které podtrhují vystavené historické exponáty a dávají návštěvníkům například možnost "fárání" do uměle vytvořené štoly, nebo si prohlédnout expozici užití uhlí pro chemické zpracování. Unikátním exponátem je těžní parní stroj z roku 1891, který pochází z dílny Českomoravské strojírny v Praze a který byl na této šachtě v chodu až do uzavření dolu.

podkrusnohorske-technicke-muzeum-3.jpgExpozice

  • expozice rudného dobývání s hornickou uniformou dle nařízení ministerstva orby z roku 1890, průřezem pece na zpracování vápence Kalkwerk Lengefeld, interaktivní hernou na hornické dovednosti a třeba s pohledem do rudné štoly s viditelnou žílou rudy olova
  • expozice hlubinného dobývání, kde si "profáráte" kompletně vystrojenou hnědouhelnou štolu Julius, ve které bydlí i permoník
  • expozice HBZS s vyprošťovacím zařízením
  • technika z povrchových lomů

Otevřeno

od března do října
úterý - neděle: 9.00 - 17.00 hodin
prohlídky vždy v celou, poslední v 15.00 hodin, prohlídky trvají cca 2-2,5 hodiny


Kontakty:

Podkrušnohorské technické muzeum
Adresa: Most-Kopisty, bývalý důl Julius III
Telefon: 724 314 904, 601 338 197
E-mail: zbynekjaks@seznam.cz
Web: http://www.ptm.cz, http://www.facebook.com/podkrusnohorskemuzeum
GPS: 50.5544N, 13.622E
- zobrazit na Mapy.cz
- zobrazit na Google