e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Zámek Valdštejnů Litvínov

region: Mostecko, kategorie: hrady, zámky, zříceniny, muzea, galerie, přírodní zajímavosti

Sdílet: facebook twitter google+

Zámek Valdštejnů LitvínovValdštejnský zámek patří k nejstarším památkám v Litvínově. Stojí v centru města v Mostecké ulici a na opačné straně na něj navazuje zámecký park. Po rekonstrukci se znovu otevřel v roce 2015 a stal se společenským a kulturním centrem regionu. V zámku je možné navštívit dlouhodobé expozice.

Historie

Dnešní zámek stojí v místě původní tvrze z 15. století, kterou vlastnili Jahnové, jejichž náhrobky – jedna z nejstarších litvínovských památek - jsou umístěné v průjezdu zámku. Podobu barokního zámku mu však vtiskli Valdštejnové, konkrétně Jan Josef Valdštejn v letech 1732 až 1743. Jeho podoba je dílem architekta Františka Maxmiliána Kaňky a stal se jedním ze sídel duchcovsko-litvínovského panství Valdštejnů. Objekt je čtyřkřídlý s uzavřeným dvorem a dvěma protilehlými přístavky, jednopatrový se vsazeným pavilonem. Od 19. století však už sloužil jen hospodářským účelům a místo zámeckých interiérů v něm byly byty a kanceláře. Po první světové válce se stal zámek majetkem státu a sídlila v něm hospodářská správa velkostatku, po roce 1948 pak lesníci. V 60. letech minulého století se zámek dočkal částečné rekonstrukce a byla v něm do 90. let expozice mosteckého muzea.

Současnost

Zámek Valdštejnů LitvínovV únoru 2015 se po mnoha letech zámek opět otevřel veřejnost. Prošel rozsáhlou rekonstrukcí, která mu měla vrátit původní barokní podobu. V hlavním zámeckém sále bylo vybouráno přistavěné mezipatro a byly restaurovány nástěnné malby.

V zámku sídlí informační turistické centrum, oddělení propagace města, Destinační agentura Krušné hory, pořádají se zde svatební obřady. Přístupné je nádvoří zámku, který je průchozí do zámeckého parku. V zámku restaurace Elixír.

Expozice

V zámku jsou přístupné dlouhodobé expozice:
Sochy Stanislava Hanzíka - V galerii lze zhlédnout busty známých herců: R. Hrušínského, V. Brodského, J. Kemra, S. Neumanna nebo oceněná díla v zahraničí např. Svářeč, busta B. Hrabal. Některé z vystavených soch se objevily v oblíbeném českém filmu Pupendo. Součástí výstavy je filmový dokument Petra Skaly a fotografie Josefa Sudka o díle ak. sochaře a čestného občana města Litvínova Stanislava Hanzíka.
Litvínovská hraběcí manufaktura na výrobu sukna - reprodukce grafických listů z roku 1728, které podrobně znázorňují celý výrobní proces v šlechtické textilní manufaktuře. K vidění jsou vzorníky sukna, modely tkalcovských stavů a vojenská uniforma. Možnost vlastnoruční ražby pamětní medaile s motivy Jana Josefa Valdštejna a manufaktury.
Živá řemesla krušných hor - Výstava řemeslných výrobků, které se v současné době vyrábí v Krušných horách a Podkrušnohoří, a to z keramiky, skla, dřeva, vlny, příze, látek… 

Další krátkodobé expozice a výstavy najdete v Kalendáři akcí.

Zámecký park

V roce 1738 byla založena okrasná zahrada, která se však již nedochovala. Po zrušení zámecké zahrady byl v roce 1878 Jiřím Vilémem z Valdštejna založen zámecký park v anglickém stylu o rozloze osmi hektarů se vzrostlými stromy, bazenem a skleníkem. V současné době má park cca 39 tisíc metrů čtverečných, v roce 2015 prochází revitalizací.

Otevřeno

úterý - neděle 9.00 - 12.00 a 13.00 - 17.00 hodin

Aktuální expozice a akce v kalendáři akcí. Další akce v Litvínově najdete zde.


Kontakty:

Zámek Valdštejnů Litvínov
Adresa: Mostecká 1, 436 01 Litvínov
Web: http://www.mulitvinov.cz/zamek-valdstejnu/d-420329
GPS: 50.5976N, 13.6106E
- zobrazit na Mapy.cz
- zobrazit na Google