e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Historické osmičky: Galerie Kryt zakončí sérii Václavem Havlem

publikováno: 31.10.2018, kategorie: Výstavy, autor: Lenka Fricová

Sdílet: facebook twitter google+

Galerie Kryt v Klášterci nad Ohří si pro své návštěvníky letos připravila sérii výstav s názvem Osudové osmičky, jejíž cílem bylo připomenout si všechna letošní osmičková výročí, tedy roky 1918, 1938, 1948 a 1968. Uzavře ji v listopadu výstava, věnovaná prezidentu Václavu Havlovi. 

Sérii zahájila výstava věnovaná založení republiky, následovala výstava věnovaná zbývajícím osmičkových výročím, v tuto chvíli končí třetí výstava věnovaná osobnosti našeho prvního prezidenta Prezident T. G. Masaryk a celou sérii uzavře výstava věnovaná našemu poslednímu československému prezidentovi Václavu Havlovi. Výstavu s názvem Václav Havel, politika a svědomí zapůjčil Ústav pro studium totalitních režimů ve spolupráci s Českými centry a Knihovnou Václava Havla.

Na 26 panelech objevíte slavné i méně známé myšlenky z Havlových textů či veřejných projevů. Citáty doprovázejí fotografie: čistě havlovské i aktualizační, které mají podtrhnout naléhavost výzev. Mnohé z nich promlouvají v současné době s překvapivou silou. 

„Výstava se poskládala víceméně sama. Se znalostí Havlových textů člověka brzo napadne, kam a pro co sáhnout. Při přípravě byla zároveň důležitá i jistá dávka odvahy. Havla často považujeme za neškodnou součást minulosti. Jenže mnohé z toho, co napsal či řekl, dráždí do dneška, může to dokonce pro leckoho představovat politicky výbušný materiál,“ říká o výstavě autor koncepce Jan Hron. Výstava byla již uvedena na mnoha místech po celé ČR a v Českých centrech po celém světě – New York, Štrasburk, Mnichov, Curych, Islámábád, Soul a další.

Vernisáž výstavy se uskuteční 2. listopadu v 17,00 hodin a prohlédnout si ji můžete do 26. listopadu každý všední den.