e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Historické osmičky: V Klášterci začíná série výstav

publikováno: 1.8.2018, kategorie: Výstavy, autor: Lenka Fricová

Sdílet: facebook twitter google+

V klášterecké galerii Kryt v srpnu zahájí první ze série výstav věnovaných 100. výročí založení samostatné Československé republiky, a to výstavu s názvem Portréty a podpisy československých legionářů. Vernisáž proběhne v pátek 3. srpna v 17,00 hodin. Další výstavy připomenou jednotlivé historické mezníky a prezidenty Masaryka a Havla.

V roce 2018 si připomínáme výročí několika zásadních okamžiků v našich dějinách, které galerie Kryt v Klášterci nad Ohří představí sérií čtyř výstav.

Výstava Portréty a podpisy československých legionářů Františka Frolíka má za cíl zmapovat téma československých legií. Seznámí návštěvníky s osobnostmi, které rozhodující měrou ovlivnily vznik, samotnou existenci legií a rovněž představí některé osobnosti literatury a výtvarného umění, které se legionářskou tématikou ve své tvorbě zabývaly. Medailonky jednotlivých osobností jsou doplněny ukázkami jejich podpisu či rukopisu ze sbírky autora Františka Frolíka, fotografiemi a množstvím dalších příloh.

Nosným tématem výstavy je připomenutí 100. výročí bitvy u Zborova, která výrazně ovlivnila další vývoj československého zahraničního odboje a jeho mezinárodního uznání. Cílem je připomenout veřejnosti události, které přispěly k vytvoření samostatného státu Čechů a Slováků. Představí vám také několik osobností z politického života, které se zasloužily o vznik československých legií. Výstava je kombinovaná s výstavou materiálů a fotografií získaných na základě výzvy uveřejněné v Kláštereckých novinách od občanů města Klášterce nad Ohří.  

V září je pro návštěvníky připravená druhá výstava - Osudové osmičky, která vzniká nejenom ve spolupráci s Gymnáziem a střední odbornou školou v Klášterci nad Ohří. Představí návštěvníkům všechny tzv. Osudové osmičky, jejichž výročí si letos připomeneme, a to rok 1938, 1948 a 1968. Bude jí patřit září – měsíc, kdy byla v roce 1938 podepsána Mnichovská dohoda – dokument, ve kterém se Německo, Itálie, Francie a Velká Británie dohodly na postoupení pohraničních území Československa Německu.

Dále připomene rok 1948 a s ním státní převrat, který komunistická historiografie nazývala Vítězným únorem. Čeká nás také rok 1968. Rok Pražského jara, který končil jeho násilným potlačením srpnovou okupací Československa vojsky Varšavské smlouvy, a začalo období tzv. normalizace. 

Říjen je věnovaný prvnímu československému prezidentovi, kterého připomene výstava Prezident Tomáš G. Masaryk. Výstava zapůjčená z muzea TGM v Rakovníku prezentuje méně známá fakta a zajímavosti týkající se osobnosti prvního československého prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka. Seznámíte se se zajímavostmi ze života TGM. Zachycuje například Masarykova oblíbená jídla, denní program prezidenta, Masarykův vztah ke knihám, k archeologii, Masarykovy cesty, Masarykovy automobily či koně. Výstavu doplní dobové filmové dokumenty zachycující prezidenta T. G. Masaryka v Lánech.

Celou sérii uzavře výstava věnovaná osobnosti Václava Havla, posledního československého prezidenta a zároveň prvního prezidenta nově vzniklé České republiky.

Výstavu připravil Ústav pro studium totalitních režimů ve spolupráci s Českými centry a Knihovnou Václava Havla. Na 26 panelech objevíte slavné i méně známé myšlenky z Havlových textů či veřejných projevů. Citáty doprovázejí fotografie: čistě havlovské i aktualizační, které mají podtrhnout naléhavost výzev. Mnohé z nich promlouvají v současné době s překvapivou silou. 

„Výstava se poskládala víceméně sama. Se znalostí Havlových textů člověka brzo napadne, kam a pro co sáhnout. Při přípravě byla zároveň důležitá i jistá dávka odvahy. Havla často považujeme za neškodnou součást minulosti. Jenže mnohé z toho, co napsal či řekl, dráždí do dneška, může to dokonce pro leckoho představovat politicky výbušný materiál,“  říká o výstavě autor koncepce Jan Hron. Výstava byla uvedena na mnoha místech po celé ČR a v Českých centrech po celém světě – New York, Štrasburk, Mnichov, Curych, Islámábád, Soul a další.