e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Historické osmičky: Chomutovské muzeum připomene výročí úmrtí Kryštofa z Karlovic

publikováno: 26.11.2018, kategorie: Výstavy, autor: Kateřina Táborská

Sdílet: facebook twitter google+

Unikátní 3D replika náhrobku Kryštofa z Karlovic bude jedním z nejzajímavějších exponátů nové výstavy, která se otevírá v sobotu 1. prosince v 10,00 hodin v Oblastním muzeu v Chomutově. Připomene 440. výročí úmrtí tohoto významného renesančního šlechtice, který se zasloužil o rozvoj Jirkova.

Kryštof z Karlovic se narodil roku 1507 a byl renesančním politikem, diplomatem, císařským radou a vykonával úřad horního hejtmana v Jáchymově. V roce 1554 koupil od pánů z Weitmile panství Červeného hrádku spolu s Jirkovem a dalšími vesnicemi. Stál u rozvoje hornické činnosti v Jirkově, kde se těžil kamenec. Díky tomu došlo k velkému rozvoji města. Jeho význam dokládá i fakt, že ho Jirkované zvolili za nejvýznamnější osobnost města před rokem 1945. Tři černé jetelové listy, erbovní znamení Karloviců, jsou dodnes v erbu města. Kryštof z Karlovic zemřel na Červeném Hrádku roku 1578 a byl pohřben v kostele sv. Jiljí v Jirkově. 

Právě z tohoto náhrobku v kostele nyní vznikl pomocí moderních technologií na principu 3D tiskárny model, který bude součástí výstavy. Později by měl být vystaven na Červeném Hrádku.

Výstava věnovaná tomuto renesačnímu muži se bude konat v pobočce Oblastního muzea v Chomutově v Palackého ulici. Vernisáž se koná v sobotu 1. prosince v 10,00 hodin. Výstava potrvá do 2. února.