e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Historické osmičky: Konec pomníku Josefa II. v Žatci

publikováno: 3.3.2018, kategorie: Památky, autor: Milada Krausová

Sdílet: facebook twitter google+

Žatecké muzeum připomene ve své hlavní budově v Husově ulice jeden ze zapomenutých příběhů z doby vzniku samostatného Československa. V přednáškovém sále se od úterý 6. března můžete seznámit s dramatickým osudem žateckého pomníku Josefa II., který stával od roku 1882 do roku 1919 v místech známé chmelničky.

Podobně jako sochy Habsburků musel i on po vzniku Československa pryč. Zničení sochy českými vojáky v lednu 1919 vyvolalo v Žatci velké pobouření. Místní si dokonce stěžovali až v Praze na ministerstvu. Událost je dodnes připomínána v sudetoněmecké literatuře.

Atmosféru v Žatci na přelomu let 1918 – 1919 připomenou úryvky z dobových pramenů. Chybět nebudou dobová zobrazení pomníku a jeho velké maketa. Příběh likvidace pomníku ožije díky sérii obrázků Tomáše Zugara, které vznikly jako ilustrace k novodobé kramářské písni. Scénka o osudu žateckého Josefa v režii muzea byla totiž sehrána v rámci akce EHD 2017 přímo v místech, kde pomník kdysi stával. Ani fotografie z této akce nebudou v muzeu chybět. Stejně jako text zmíněné kramářské písně z pera muzejní historičky. Výstava potrvá do konce roku.

Foto: Archív Regionálního muzea v Žatci, pamětní medaile k odhalení pomníku.