e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Historické osmičky: Mostecké muzeum slaví výstavou

publikováno: 27.2.2018, kategorie: Výstavy, autor: Kateřina Táborská

Sdílet: facebook twitter google+

Jako "dynamickou" nazvali svou jubilejní výstavu kurátoři v mosteckém muzeu. Připomínat bude 130 let historie muzea v Mostě, potrvá celý rok a bude se průběžně měnit. Nabídne nejzajímavější sbírkové předměty a jejich příběhy a podívá se do historie muzejnictví na Mostecku. Otevírá se již dnes, 27. února v 17,00 hodin.

Historie muzejnictví v Mostě se začala psát roku v únoru 1888 a u jeho zrodu stál tehdejší velmi aktivní starosta Carl von Pohnert. Ten vyzval obyvatele města, aby přispěli do sbírek. První muzejní expozice vznikly v budově bývalé piaristické koleje a přestože záhy přestaly dostačovat a vyhovovat, muzeum v nich zůstalo až do bourání Mostu. Šlo půvobně o muzeum německé - Stadtmuseum Brüx a Češi si začali v Mostě budovat své muzeum až po vzniku republiky. Později se obě sbírky sloučily, v 60. letech navíc mostecké muzeum převzalo sbírky z Litvínova a Hory Svaté Kateřiny.

Po řadě let provizorií bylo muzeum přestěhováno do budovy bývalého německého reálného gymnázia z roku 1913 pod hradem Hněvín a roku 1996 otevřeno.

Výstava připomene nejen historie muzeí na Mostecku, ale též nejzajímavější sbírkové předměty a jejich příběhy. Výstava bude pravidelně obměňována a doplňována a potrvá až do konce roku 2018. Vernisáž se koná v úterý 27. února od 17,00 hodin.

Foto: Archív Oblastního muzea v Mostě, dobový snímek expozic v piaristické koleji.