e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Historické osmičky: Litvínovský spolek vybírá na pomník Ludwigu Schlesingerovi

publikováno: 1.10.2018, kategorie: Zajímavosti, autor: redakce

Sdílet: facebook twitter google+

Spolek přátel historie Litvínovska chce opravit pomník Ludwiga Schlesingera, historika, který jako první popsal dějiny Mostecka. Příší sobotu 13. října uplyne 180 let od jeho narození. Hrob litvínovského rodáka se nachází v Litoměřicích, kde působil jako pedagog a kde zemřel.

Ludwig Schlesinger se narodil v rodině textilního dělníka z Horního Litvínova. Vystudoval mostecké gymnázium a poté německou univerzitu v Praze, kde získal titul doktora filozofie a začal se věnovat učitelské kariéře. Nejprve učil v Praze, později se stal ředitelem reálné školy v Litoměřicích a nakonec ředitelem dívčího lycea v Praze. Připomínáme si ho však především jako historika - prvního, který zmapoval dějiny Mostu a Mostecka. Byl jedním ze zakládajících členů Spolku pro dějiny Němců v Čechách, vydával spolkový časopis a ve svých článcích i knihách se věnoval historii na severozápadě Čech. V roce 1876 vydal Stadtbuch von Brüx, který se věnuje historickým listinám a pramenům města od 10. do 16. století. Schlesinger byl též politikem, poslancem Českého zemského sněmu a předsedou klubu německých poslanců.

Nyní chce Spolek přátel historie Litvínovska oživit zájem o tohoto německého historika. 13. října se u jeho hrobu v Litoměřicích bude konat vzpomínkový akt. Členové spolku začaly vybírat finanční prostředky na ošetření litoměřického náhrobku. Zájemci mohou přispět na účet 2201312202 / 2010 (do zprávy pro příjemce napište dar pro Ludwiga a váš email, na který dostanete potvrzení o daru), informace také v Cafe baru a Klub 49, Chudeřínská ul. č. 49 v Litvínově.

Foto: Archív knihovny Oblastního muzea v Mostě.