e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Podbořany - historie a památky

region: Lounsko, kategorie: města, sakrální památky, muzea, galerie

Sdílet: facebook twitter google+

Podbořansko bývá nazýváno krajem Lučanů, kmene, který zde zřejmě žil před nástupem Přemyslovců, podél řeky Ohře. Město leží na pomezí žateckých chmelnic a Doupovských hor.

Podbořany - historie a památky

Historie

Osada vznikla zřejmě někdy na konci 1. tisíciletí. Po založení postoloprtského kláštera patřila ves benediktinům, později přešla do majetku pánů z Gutštejna jako poddané městečko. Z jejich erbu také vznikl městský znak. Již za Gutštejnů v 15. století získaly Podbořany některá městská práva, rozšířená roku 1575 Kryštofem Šlikem. Po třicetileté válce se Podbořany stávají převážně německým městem a to trvá víceméně až do konce druhé světové války. Historickou zajímavostí je nedaleký vrch Rubín, kam někteří historikové umísťují děj dávné bitvy Sámovy říše s Franky, tedy hradiště Wogastisburg.

Památky

Kostel svatého Petra a Pavla

Barokní stavba s typickou věží na malém návrší je dominantou obce. Původní kostel padl za obět požáru v roce 1599 a ten současný byl vystavěn roku 1781. U kostela je sloup Nejsvětější  Trojice a barokní fara. V děkanském kostele se konají pravidelné bohoslužby římskokatolické farnosti.

Kostel Božího Spasitele

Druhým zdejším kostelem je pseudorománský kostel v Husově ulici, který byl vysvěcen roku 1902. Využívali o němečtí luteráni, dnes slouží Církvi československé husitské.

Vodní tvrz Hlubany

Gotický tvrz ze 14. století se nachází v místní části Hlubany. Více o ní zde.

Radnice

Budova bývalé radnice s věžičkou a s číslem popisným jedna stojí v Dukelské ulici a pochází z roku 1751. Nyní je v mí Muzeum Volyňských Čechů a Městské muzeum Podbořany. Návštěva je možná po telefonickém objednání, číslo +420 415 214 111.


Kontakty:

Podbořany
Web: https://www.podborany.net
GPS: 50.2294N, 13.4119E
- zobrazit na Mapy.cz
- zobrazit na Google