e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Kaple svatého Václava Blšany

region: Lounsko, Dolní Poohří, kategorie: sakrální památky, historie

Sdílet: facebook twitter google+

Kaple svatého Václava BlšanyVýklenková kaple svatého Václava, která je pozůstatkem zdi kostela, je výraznou dominantou, kterou nemůžete přehlédnout ze silnice Plzeň - Most za obcí Blšany. Z odpočinkového místa je krásný výhled o kraje.

Historie

Podle pověsti vznikl kostel jako poděkování svatému Václavovi, který měl pomoci Vilému Zajíci z Valdeka v bitvě proti loupeživým německým rytířům, povolaným do Čech Janem Lucemburským. Podle některých historiků zde stál i klášter, zničený za husitských válek. Bezpečné zprávy o existenci kostela svatého Václava jsou z roku 1617, kdy mu majitelka panství Anna Vchynská věnovala vzácný kalich. Během Třicetileté války byla kaple zničena a poté opravena, další rekonstrukce proběhla roku 1763. Během reforem císaře Josefa II. byl kostel uzavřen, poslední mše se tu sloužila v roce 1786. Kostel byl rozebrán na stavební materiál, jeho věž je dodnes na radnici v Blšanech a jeho vybavení je rozeseto po okolních kostelích. Na zbytku zdi kostela pak byla v 19. století umístěna plastika svatého Václava, která je tam dodnes.

Současnost

Z kostela zbyla pouze jedna stěna, která dnes tvoří výklenkovou kapli s plastikou svatého Václava, udržovaná. Odpočinkové místo, z něhož je krásný výhled do krajiny.

Přístup

Kaple stojí přímo u silnice Plzeň - Žatec, 2 km severně od Blšan, u odbočky na Liběšovice a Letov.


Kontakty:

Kaple svatého Václava
Adresa: Blšany
GPS: 50.2357N, 13.4745E
- zobrazit na Mapy.cz
- zobrazit na Google