e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Městská radnice Žatec

region: Lounsko, Dolní Poohří, kategorie: města, rozhledny, muzea, galerie

Sdílet: facebook twitter google+

Městská radnice ŽatecNáměstí Svobody dominuje budova městské radnice a její věž vysoká 47 metrů. Pochází ze 14. století. V budově sídlí infocentrum, které zajišťuje výstup na ochoz radniční věže s expozicií o historii.

Historie

Založili ji bohatí měšťané, kteří získali rozhodující vliv ve městě a potřebovali sídlo městské samosprávy. Vznikla v roce 1362 původně jako tržnice pro obchod se suknem, ale část využívala městská rada. Dnešní radniční věž stála na svém místě pravděpodobně již předtím a byla patrně součástí staršího opevnění. 

V roce 1559 přikročila městská rada k rozsáhlé přestavbě radnice v renesančním stylu. V druhé polovině 16. století bylo na radnici zřízeno městské vězení. K dalším proměnám došlo v 18. století, kdy se Žatec stal sídlem krajského úřadu. V říjnu 1767 zachvátil město požár a radnice vyhořela. V roce 1769 byla zahájena J. P. Loschym přestavba budovy, která trvala deset let. Barokní obnova výrazně změnila věž. Ta byla zvýšena o dvě podlaží a získala současný vzhled.

V polovině 19. století prošla radnice klasicistní úpravou a byla výrazně rozšířena pro sídlo okresního úřadu. 

Současnost

V 90. letech 20. století proběhla rekonstrukce budovy včetně radniční věže, která byla veřejnosti zpřístupněna jako vyhlídková. Nově vybudované interiéry slouží dnes potřebám městského úřadu a infocentra. Po další rekonstrukci v roce 2021 se v radniční věži nachází expozice.

mestska-radnice-zatec-2.jpgExpozice

Expozice Žatec v proměnách času nabízí výlet do historie města. Procházka bohatou historií města i radnice je rozdělena do sedmi částí. V úvodu seznamuje s architekturou a časovou osou, v dalších patrech představuje různé zajímavosti z dějin Žatce, které navazují chronologicky a zároveň mají souvislost s radnicí.

Otevřeno

Přístup na věž zajišťuje infocentrum:

Prohlídky každý den v 10, 13 a 15 hodin.


Kontakty:

Městská radnice Žatec
Adresa: náměstí Svobody 1, 438 24 Žatec
Telefon: 415 736 156, 415 736 111
E-mail: infocentrum@mesto-zatec.cz
Web: http://cs.zatec-thum.eu/
GPS: 50.33N, 13.5443E
- zobrazit na Mapy.cz
- zobrazit na Google