e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Hrad Pravda

region: Lounsko, kategorie: hrady, zámky, zříceniny, přírodní zajímavosti, cyklotrasy

Sdílet: facebook twitter google+

Hrad PravdaZřícenina hradu Pravda leží uprostřed krásných lesů na Lounsku v přírodním parku Džbán v nadmořské výšce 481 metrů. Zřícenina je volně přístupná po celý rok a vede k ní několik turistických tras, vhodných i pro cyklisty. Nedaleko se nachází tajemné Kounovské řady.

Historie

Historie hradu je obestřena tajemstvím – není jasné, kdo ho vlastně založil ani proč, stejně jako není znám původní název hradu. Stavitelé si zřejmě vybrali místo, kde stávalo prehistorické hradiště. Nejstarší zpráva o hradu je ze 14. století, kdy byl pravděpodobně postaven. V 16. století zřejmě Kolowratové přistavěli palác, ovšem už na konci tohoto století byl neobydlený. Později panství patřilo Lobkowitzům a Schwarzenbergům, sloužil jako úkryt buď lidem z okolí během válek, nebo také loupežníkům. V 19. století se pak, i díky svému jménu, stala Pravda poutním místem a symbolem boje za česká práva a konaly se zde tábory lidu. Oblíbený je též u trampů.

Současnost

Hrad PravdaZřícenina je volně přístupná. Hrad byl zřejmě v minulosti dost rozsáhlý, čtyři století chátrání ale udělaly své. Měl trojúhelníkový půdorys a chránil ho mohutný příkop, který musíte překonat po dřevěném mostku. Projdete dvojitou branou a otevře se před vámi velké nádvoří, na kterém často stanují milovníci hradní romantiky. Obejít si můžete hradby, k nimž přiléhal palác a řada různých budov a sklepení. Na rozpadajících se stěnách paláce (naproti vstupní bráně) si můžete dobře prohlédnout dobový způsob stavění.
Turistickou známku je možné koupit v obci Pnětluky.

Přístup

Okolí hradu Pravda, který leží asi 14 km jižně od Loun, je protkáno řadou turistických cest. Zřejmě nejkratší cesta vede po zelené z obce Pnětluky (1,5 km, stezka vychází jižně od obce). Jen o něco delší je trasa po červené z Domoušic (2 km), kde je také vlaková zastávka. Modrá a červená vás dovedou k hradu také z obce Konětopy (4 km) a zelená ze Solopysk (3,5 km) – ta je vhodná i pro cyklisty. Asi tři kilometry po modré je to ke Kounovským kamenným řadám.


Kontakty:

Hrad Pravda
GPS: 50.2411N, 13.7115E
- zobrazit na Mapy.cz
- zobrazit na Google