e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Klášter Dolní Ročov

region: Lounsko, Dolní Poohří, kategorie: sakrální památky

Sdílet: facebook twitter google+

Augustiniánský klášter s kostelem Nanebevzetí Panny Marie leží v údolí Klášterského potoka ve malé vsi Dolní Ročov na Lounsku. Ta náleží k výše položenému a mnohem většímu Hornímu Ročovu.

Klášter Dolní Ročov

Historie

Klášter založil Albrecht starší z Kolowrat, který je považován za zakladatele rodu Kolowratů. V roce 1352 se stal majitelem Ročova a po souhlasu císaře Karla IV. z roku 1373 zakládá klášter. Podle historie ho zastavětil Panně Marii, která jeho ženě Anně ze Žeberku pomohla k mužskému potomkovi. První mniši přicházejí do kláštera roku 1376. Albrecht daroval klášteru gotickou Madonu s Ježíškem, která je dodnes součástí klášterního kostela Nanebevzetí Panny Marie a sám je zde pohřben. Kolowratové nadále klášter podporovali, i když už od 16. století panství nevlastní.

Klášter Dolní RočovKlášter zůstal po třicetileté válce zcela zničen, svou současnou podobu získal v průběhu 18. století. Na jeho obnově se podíleli významní barokní stavitelé Santini, Dietzenhofer a Lurago. Roku 1746 byl položen základní kámen ke klášternímu kostelu Nanebevzetí Panny Marie, vysvěcen 1750.

Klášter byl v roce 1950 zásahem státní bezpečnosti uzavřen. Od 60. let pak sloužil jako psychiatrická léčebna pro děti. Po roce 1989 získali klášter zpět augustiniáni, kteří chtěli navrátit klášteru původní účel a léčebnu vypověděli. Jejich plány se však nezdařili a klášter zůstal opuštěný.

Současnost

Klášter získal roku 2014 sochař a pedagog Jan Řeřicha, který se nyní pokouší jej opravit a oživit. Na akcích se podílí té sdružení Moje Ročovsko. 

Otevřeno

V kostele pravidelné bohoslužby první neděli v měsíci, klášter se otevírá příležitostně, například u příležitosti Noci kostelů. Poutě se konají na svátek Nanebevzetí Panny Marie v polovině srpna.


Kontakty:

Klášter Dolní Ročov
Adresa: Dolní Ročov
GPS: 50.2483N, 13.7795E
- zobrazit na Mapy.cz
- zobrazit na Google