e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Hrad Džbán

region: Lounsko, Dolní Poohří, kategorie: hrady, zámky, zříceniny, příroda

Sdílet: facebook twitter google+

Pozůstatky hradu stojí na okraji hřebene nejvyššího vrchu náhorní plošiny Džbánsko. Jsou snadno dostupné po turistické značce z nádraží Mutějovice. Z dříve mohutného královského hradu jsou jen menší zbytky, lépe zachovaný je nedalený hrad Pravda.

Hrad Džbán

Historie

Po hřebenu Džbánu mohla kdysi vést hranice mezi přemyslovskými Čechy a krajem Lučanů. Písemné zmínky o vzniku hradu neexistují, archeologové ho kladou do 13. století. Zřejmě ho založili král Václav I. nebo Přemysl Otakar I. a šlo o mohutnou stavbu. Brzy však byl zřejmě opuštěn.

Současnost

V areálu jsou dobře patrné valy a příkopy, částečně zbytky zdí a torzo jedné věže. V areálu se na přelomu 19. a 20. století těžila opuka, čímž byla zřícenina poškozena a zbytky lomu splývají se zbytky lomu. Na hradě je zastávka vlastivědné naučné stezky z Mudějovic na hrad Džbán, vhodné zejména pro děti.

Otevřeno

přístupné volně celoročně

Přístup

Z železniční stanice Mutějovice (případně od Kounovských kamenných řad) po žluté po silnici, na křižovatce doprava po zelené směr Mutějovice a dále po místním značení k hradu (cca 1,5 km). Auto je případně možné nechat na polní cestě silnici od nádraží do Mutějovic, kde zelená odbočuje ze silnice.


Kontakty:

Hrad Džbán
GPS: 50.2151N, 13.7136E
- zobrazit na Mapy.cz
- zobrazit na Google