e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Odstartovala Krabice od bot. Dostane se letos i na starší děti?

publikováno: 29.11.2023, kategorie: Zajímavosti, autor: Petr Hofman

Sdílet: facebook twitter google+

Největší česká vánoční sbírka dárků pro chudé děti a rodiče samoživitele Krabice od bot se rozjíždí a potrvá až do 5. prosince. Pořadatelé v letošním ročníku apelují, aby pozornost dárců směřovala mnohem více i k podpoře starších dětí. I přes celkově dostatečný počet dárků se totiž na desítky dětí ze starších věkových kategorií loni nedostalo.

Podle nejnovějších zpráv žije v Česku těsně nad hranicí chudoby přibližně dva miliony lidí, z nichž milion se nachází hluboko pod touto hranicí. Projekt Krabice od bot Diakonie ČCE má za cíl pomáhat chudým dětem nebo rodičům samoživitelům prostřednictvím vánoční sbírky dárků. V době, kdy všichni prožívají vánoční radost, vyzývá k solidaritě s dětmi, které by jinak pod stromečkem žádný dárek nenašly. V minulém ročníku přinesla sbírka napříč republikou radost v podobě 50 tisíc dárků.

Jedním z hlavních smyslů sbírky je ukázat solidaritu a upozornit děti od útlého věku na to, že existují i ti, kteří nemají možnost najít pod vánočním stromkem žádný dárek, respektive žádný vánoční stromek vůbec nemají. Vedle sbírky dárků je možné přispívat kdykoliv finančním darem do sbírky Krabice online, která v roce 2022 vybrala celkem 4,3 milionu korun na dlouhodobou pomoc dětem ohroženým chudobou.

Jak funguje Krabice od bot jsme se zeptali Markéty Strížové, ředitelky mostecké Diakonie. „Krabice od bot funguje tak, že si dárci vyberou sběrné místo a rezervují si dárek přes rezervační systém na webu www.krabiceodbot.cz. Tím je zajištěno, že dárky se dostanou k dětem všech věkových skupin a pohlaví. Dárci poté krabice zabalí, označí věkem a pohlavím, pro koho jsou určeny, a odnesou na vybrané sběrné místo. Sbírka Krabice od bot není jen o darování dárků, ale o poskytování radosti dětem a podpoře rodin v těžké situaci.“ Markéta Strížová zdůrazňuje potřebu zaměřit se na starší děti: "V minulých letech se na desítky starších dětí nedostalo, a to je velmi smutné. Lidé totiž v dobré víře rádi nosí dárky pro nejmenší a často navíc bez registrace v rezervačním systému, aniž by tušili, že přispívají do již dávno naplněné kategorie dárků. Jinými slovy, pro menší děti máme dárků nadbytek, ale dárků, zejména pro starší kluky nebo dospěláky, máme každoročně obrovský nedostatek. Přitom starší děti nebo i puberťáci si uvědomují realitu tíživé životní situace naplno. Apelujeme tedy na veřejnost, aby letos zaměřila svou pozornost právě na starší věkové kategorie a také na maminky a tatínky, kterým mohou také pomoci k radostnějším Vánocům. Kolik dárků v jednotlivých kategoriích aktuálně chybí, zjistí dárci v rezervačním systému na webu sbírky."

Sběr krabic probíhá od 20. listopadu do 5. prosince. Konkrétně v Mostě mohou lidé nosit dárky na čtyři sběrná místa: v Lomené ulici 47/2 (otevírací doba dle provozu recepce), v Azylovém domě pro ženy a matky s dětmi v tísni, Mikoláše Alše 3274 (otevírací doba je nepřetržitá, dárci mohou přijít kdykoliv), v kavárně pro příznivce kultury The Most Café, v prodejně T-Mobile v Centralu Most.

V loňském roce se jenom ve sběrných místech Diakonie Most podařilo vysbírat neuvěřitelných 842 krabic. Letos poptávají organizátoři 682 dárků, včetně 49 dárků pro dospělé. Z celkového počtu asi třetina připadá na nedostatkové věkové kategorie chlapců a dívek starších třinácti let. Obdarované děti nejsou pouze ze sociálních služeb Diakonie Most, ale také poputují do několika dalších partnerských organizací, jako třeba Charity Chomutov, OSPODu Litvínov, Charity Most, OSPODu Most, Obrnického centra a W4W.

Podrobné informace o tom, jak se zaregistrovat, a také tipy, jaké vybrat dárky, jsou na www.krabiceodbot.cz.