e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Vrchlického divadlo slaví 20 let

publikováno: 14.11.2023, kategorie: Divadlo a film, autor: redakce

Sdílet: facebook twitter google+

Ve středu 15. listopadu oslaví Vrchlického divadlo v Lounech 20 let své novodobé existence. Oslavy vyvrcholí tento týden slavnostním večerem, programy na oslavu však potrvají po celý zbytek sezóny.

„Vrchlického divadlo má ve svém životopisu dvě data narození," připomíná ředitel divadla Jakub Bielecki. Tím prvním je 29. říjen 1950, kdy bylo divadlo, tehdy s názvem Fučíkovo, otevřeno. Na konci 80. let byla jeho budova kvůli havarijnímu stavu uzavřena. V roce 2000 zvítězil osvícený názor budovu opravit a 15. listopadu 2003 se začala psát novodobá historie tentokrát již Vrchlického divadla, ale i kulturního života v Lounech vůbec. „A to je věc, která si zaslouží oslavit," dodává Bielecki.

Během jeho novodobé existence navštívilo lounské divadlo přes 540 000 lidí. Každoročně obslouží kolem 33 000 diváků, ať už špičkovými divadelními představeními, koncerty současné i klasické hudby či zábavnými pořady. VD ale není jen divadlo. V roce 2010 byla ve sklepení divadelní budovy otevřena Galerie města Loun, která za dobu své existence hostila již 46 výstav umělců životně či profesně spjatých s naším městem a okolím a prošlo jí téměř 13 000 návštěvníků. V roce 2014 se k divadlu přidal zrekonstruovaný Kulturní dům Zastávka. Na více než 700 akcí - plesy, taneční kurzy, koncerty, zábavy, konference, večírky, představení pro děti a další – zavítalo již téměř 155 000 návštěvníků.

„Lounské divadlo se ve své novodobé éře stalo moderním a multifunkčním kulturním centrem Loun a okolí," konstatuje Bielecki. „Páteř jeho publika tvoří téměř 500 abonentů všech čtyř předplatitelských řad, které si hýčkáme," dodává. Vrchlického divadlo se chová jako svědomitá stagiona a do Loun se tak dostávají (i přes omezené technické a prostorové možnosti) divadelní hry, které patří mezi nejzajímavější na českých divadelních prknech. Ve dvacítce programů v každém měsíci se vždy najde čas na koncert komorní hudby, případně koncert rockový, jazzový. Ve Vrchlického divadle si užijete i balet, vystoupení stand-up komiků, nebo třeba talk-shows oblíbených herců.

„Myslíme samozřejmě i na naše nejmenší diváky," připomíná Milena Syrovátková, zástupkyně ředitele. „Pravidelná pohádková představení se pro svou kvalitu a vysokou návštěvnost stala nedílnou součástí životů mnoha rodin nejen z Loun, ale i širokého okolí. K lounskému divadelnímu životu patří tradičně ochotnická scéna. Louňané amatérskému divadlu přejí a za svou vzali i postupovou přehlídku amatérského divadla Lounské divadlení, která své 20. narozeniny oslaví v březnu 2024. Přehlídka je po celé republice známa pro svou vlídnou atmosféru, vysokou návštěvnost a mimořádnou kvalitu," dodává Syrovátková.