e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Téměř stovka hostů se přišla přesvědčit, že věk je jen číslo

publikováno: 14.9.2023, kategorie: Výstavy, autor: redakce

Sdílet: facebook twitter google+

V úterý 12. září proběhlo ve výstavních síních Oblastního muzea a galerie v Mostě slavnostní zahájení výstavy, kterou uspořádala společnost United Energy u příležitosti 80. výročí od zahájení výstavby elektrárny  v Komořanech. Na vernisáž výstavy, která byla učena všem, které zajímá energetika a technologie obecně,  se přišla podívat téměř stovka hostů, bývalých i současných zaměstnanců, představitelů okolních měst i obchodních partnerů společnosti.

Expozici hned v úvodu ocenil Michal Soukup, kurátor výstavy, pro kterého byla tato vernisáž i jeho poslední akcí v pozici ředitele mosteckého muzea: „Je zajímavá zejména tím, že se jedná o výstavu věnovanou technice, elektrárenství, což je v muzeích celkem neobvyklé, protože specialistů na tyto obory, je v muzeích málo. Technické vzdělávání, pochopení všech těchto zařízení, to je klíčová záležitost pro vzdělávání mladé generace a to dnes v tomto vzdělávání strašně chybí. Takže když se na tom může muzeum podílet, je to pocta, obzvlášť v případě, že tu výstavu připravují lidé, kteří tomu rozumí, na rozdíl od nás, kteří jsme specialisté především na přírodu a kulturu.“

Na výstavě nazvané Když věk je jen číslo je k vidění 10 panelů s historickými daty, dobové fotografie a zařízení. Návštěvníci také uvidí, jak se elektrárna promítala do výtvarného umění. „Příprava výstavy nám trvala více jak půl roku. Řadu exponátů máme zapůjčených od zaměstnanců, kteří si je uschovali jako vzpomínky. Některé poklady jsme ale našli v nevyužívaných budovách v areálu i na šrotišti,“ svěřuje Miloslava Kučerová, jedna ze dvou autorek výstavy. Součástí je i film Paměť elektrárny – vzpomínky natočené s devíti pracovníky, bývalými zaměstnanci, kteří v teplárně prožili celý svůj profesní život či zažili její počátky. Jedním z těchto pamětníků je i pan Tibor Fekete, který k výstavě řekl: „Vrátil jsem se do minulosti. Jsem opravdu překvapený, jak je to připravené, všechny ty věci tady, takže si myslím, že to dalo hodně práce to takhle připravit. Hodně si tu popovídáme. S některými se vídám často, s některými zase ne.“

Na vernisáži byl představen i dárek, který dostala elektrárna ke svým narozeninám – dřevěný kuřáček, panáček Energetik, kterého na zakázku vyrobila tradiční česká hračkářská firma z Nové Vsi v Horách.

Výstava je v mosteckém muzeu otevřena do 29. listopadu 2023, v úterý až pátek od 12 do 18 hodin a v sobotu a neděli od 10 do 18 hodin.