e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Zámek Korozluky

region: Mostecko, kategorie: hrady, zámky, zříceniny

Sdílet: facebook twitter google+

Půvabný klasicistní zámeček na návrší nad obcí Korozluky na Mostecku má soukromého majitele, kterému se zámek podařilo zachránit a zpřístupnit veřejnosti. V sezóně jsou možné prohlídky, v zahradě se konají kulturní akce. Na park navazuje zámecká obora s jeleny a daňky.

Historie

První záznamy o gotické tvrzi v Korozlukách jsou z poloviny 14. století. Na tvrzi i později na zámku se vystřídalo velké množství majitelů z řad šlechty, měšťanů i církevních hodnostářů. Pozdně barokní zámek zde byl postaven Františkem Václavem Rajským z Dubnice, tehdejším krajským hejtmanem litoměřického kraje, kolem roku 1775. V té době byly zřejmě založeny základy dnešní zahrady. V roce 1806 dostal zámek klasicistní úpravu, za držení rodu Richterů po roce 1870 prochází zámek i zahrada různými drobnějšími úpravami. Zemský rada Josef Richter založil přírodní park, dnes přírodní rezervaci Jánský vrch. Richterové byli na dlouho poslední soukromí majitelé, zámek sloužil po druhé světové válce jako ubytovna pro osídlování pohraničí, později zde bylo učiliště a administrativní budova statků. Zámek se téměř rozpadl a v roce 1988 na něj byl vydán demoliční výměr.

Současnost

Zámek v roce 1994 získal architekt Miroslav Perout a zahájil jeho rekonstrukci. Nyní je zámek park i zámek přístupný veřejnosti a konají se v něm kulturní akce.

Expozice

Přízemí - sakrální umění zbouraných mosteckých kostelů, galerijní expozice oltářních obrazů
První patro - zámecké interiéry 18. a 19. století, prohlídkový okruh zámeckými interiéry zahrnující reprezentační a obytné části zámku (sály a salóny, rezidence bývalých majitelů), park s kaplí sv. Josefa a zámecká zahrada s dančí a jelení oborou.

Otevřeno

květen – září
pondělí – pátek 10.00 - 17.00 hodin (pouze na základě telefonické objednávky)
sobota – neděle 10.00 – 17.00 hodin

říjen - prosinec - pouze na objednávku


Kontakty:

Zámek Korozluky
Adresa: Korozluky čp. 54, 434 01 Korozluky
Telefon: 476 101 323, 777 599 626
E-mail: zamekkorozluky@seznam.cz
Web: http://www.zamekkorozluky.cz/
GPS: 50.4796N, 13.7257E
- zobrazit na Mapy.cz
- zobrazit na Google