e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Saigerhütte Olbernhau

region: Další tipy v Sasku, Krušné hory, kategorie: technické památky, dětské atrakce, muzea, galerie

Sdílet: facebook twitter google+

Areál Saigerhütte leží hned za českou hranicí v Brandově v Krušných horách. Tento památkový komplex obehnaný pozůstatky opevněných hradeb je připomínkou hutnické historie Krušných hor. Areál zahrnuje celkem 22 dochovaných budov, také hotel, dům s ukázkami řemesel nebo dětské centrum.

Saigerhütte Olbernhau

Historie

Od roku 1537 byla v Olbernhau významná evropská huť, kde se zpracovávaly barevné kovy, například se vycezovací metodou získávalo stříbro nebo se vyráběly typické měděné pláty na střechy, mimo jiné třeba na střechu drážďanského kostela Frauenkirche. Komplex zahrnoval čtyři hamry a první válcovna pracovala od roku 1847. 

Expozice

Muzeum Saigerhütte s měděným hamrem leží nejblíže české hranici. Dům se střechou až k zemi skrývá funkční vodní hamr na zpracování mědi a na vlastní uši se můžete předsvědčit, co umí nejtěžší kladivo Krušných hor. Na místě dostanete tištěného průvodce v češtině.

Uvnitř areálu skanzenu je volně přístupné muzeum pod širým nebem, v tzv. Dlouhá huť, což jsou různé výrobní prostory hutě. V bývalém měděném skladu je výstava, která taktéž dokumentuje historii hutnictví v Olbernhau.

V dalších budovách areálu je expozice věnována lidovým řemeslům Krušnohoří – třeba tkalcovství, hrčířské výrobě, řezbářství, ražbě mincí. Ukázky řemesel jsou připraveny v Hüttenschule, která představuje způsob života zdejších rodin kolem roku 1900.

Stockhausen

Stockhausen, nebo-li Živá země hraček je součástí areálu a je určena dětem. Tři patra budovy s více než tisícem metrů čtverečných nabízí prostor pro hry všem od batolat po hravé dospělé. Dominantou obří herny je desetimetrová skluzavka v obřím hradu. Tématem číslo jedna je tu dřevo, a tak si děti mohou pohrát s hromadami kostek, vyzkoušet dřevěné hlavolamy, vláčkodráhy, nebo si zkusit obsluhovat v krámku. Další patro je určeno pohybovým hrám, takže nechybí prolézačky a skluzavky. V přízemí malé občerstvení a tvořivá dílna. Stránky v němčině zde.

Služby

hotel, restaurace, obchody se suvenýry, bowlingová herna, dětské centrum, občerstvení

Přístup

Saigerhütte je z České republiky nejlépe přístupná pěšky přes hraniční přechod Brandov.

Otevřeno

Kupferhammer (měděný hamr)
březen - prosinec
úterý - neděle 9.30 – 16.30 hodin

Stockhausen (dětské centrum)
pondělí, čtvrtek, pátek 12.00 - 18.00 hodin
sobota, neděle, svátky a saské prázdniny 10.00 - 18.00 hodin


Kontakty:

Saigerhütte Olbernhau
Adresa: In der Hütte 10, 09526 Olbernhau
Web: https://www.olbernhau.de/de/saigerhuette
GPS: 50.6495N, 13.3678E
- zobrazit na Mapy.cz
- zobrazit na Google