e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Vodní nádrž Nechranice

region: Chomutovsko, Dolní Poohří, kategorie: vodní sporty, zábava, relax, příroda

Sdílet: facebook twitter google+

Vodní nádrž NechraniceNechranická přehrada je největší vodní plochou na řece Ohři a pátou největší v České republice. Je rekreačním centrum regionu - centrem vodních sportů a rybářství. Nabízí několik kempů a další možnosti ubytování. Rozkládá se na Chomutovsku pod Kadaní.

Přehrada

Má nejdelší sypanou hráz ve střední Evropě, měřící 3 280 metrů. Samotná vodní nádrž Nechranice má plochu 1338 ha. V přehradě je umístěna vodní elektrárna s Kaplanovou turbínou. Povodí Ohře občas nabízí unikátní možnost podívat se do útrob hráze a na elektrárnu.

Historie

Byla vybudována na řece Ohři v letech 1961 až 1968. Původním cílem bylo získat zdroj vody pro nedalekou uhelnou elektrárnu v Tušimicích. Později se stala především rekreační oblastí.

Sport a rekreace

Díky dobrým větrným podmínkám je oblíbeným místem surfařů, jachtařů a kitařů. Dále zde sídlí jachtingový klub. Na přehradě je zakázáno používat motorová plavidla. Centrum vodních sportů je především ve Vikleticích.

Je také centrem sportovního rybářství, průměrně se zde uloví ročně 55 tisíc ryb o váze 80 tun. V okolí přehrady jsou rybářské kempy (ve Vadkovicích) či rybářský domov s ubytováním a prodejnou ve Vikleticích.

Vodní nádrž Nechranice

Užitečné odkazy

Kempy a ubytování: www.uhraze-nechranice.czwww.nechranice.czwww.rybarskabasta.comwww.nechranice.unas.cz

Vše o rybaření na Ohři, včetně ubytování a servisu přímo na Nechranicích v Rybářském domě: www.crsusti.cz, rybářské kempy: www.rybarimost.eu, www.rybarizatec.cz.

Povodní Ohře: www.povodiohre.cz.


Kontakty:

Vodní nádrž Nechranice
GPS: 50.361N, 13.3835E
- zobrazit na Mapy.cz
- zobrazit na Google