reklama 300 turistických cílů na jednom místě
e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Zámek Peruc

region: Lounsko, Dolní Poohří, kategorie: hrady, zámky, zříceniny, muzea, galerie

Sdílet: facebook twitter google+

Zámek PerucRokokový zámek leží v centru obce Peruc na Lounsku a obklopuje ho park. V minulosti býval centrem kultury a inspiroval řadu významných umělců. Žil v něm a také ho proslavil český kubistický malíř Emil Filla. Zámek je nyní v soukromých rukou zahraničních investorů a je uzavřen, stejně jako expozice Fillových obrazů.

Historie

O Peruci se zmiňují písemné prameny již ve 12. století. Tehdy patřila Strahovskému klášteru a už ve 14. století stála na místě dnešního zámku tvrz a od 16. století pak zámek. Budova se ve dvacátých letech 18. století barokně upravovala za pomoci italských stavitelů – Porta, Columbani. V šedesátých letech 18. století se pokračovalo s přestavbou, tentokrát v rokokovém stylu.

Současnost

Zámek obec prodala zahraničním vlastníkům a nyní je opět na prodej a je uzavřený. Zahrada je volně přístupná a najdete v ní - v budově sýpky - Muzeum české vesnice. Pod zámkem se nachází Boženina studánka, která upomíná na pověst o setkání knížete Oldřicha s pradlenou Boženou. Od zámku vede naučná stezka Perucko k Oldřichovu dubu.

Pamětní síň Emila Filly

Přední český kubistický malíř, sochař a grafik na zámku v 50. letech žil a vytvořil zde řadu dnes slavných děl. Z lásky a vděku k tomu kraji část svých obrazů věnoval státu s podmínkou, že budou právě v Peruci vystaveny. V květnu 2015 byla po několikaleté přestávce pamětní síň znovu otevřena - více o ní zde.


Kontakty:

Zámek Peruc
Adresa: Peruc
GPS: 50.3436N, 13.9632E
- zobrazit na Mapy.cz
- zobrazit na Google