e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Hrad Šumburk

region: Chomutovsko, Dolní Poohří, kategorie: hrady, zámky, zříceniny, příroda

Sdílet: facebook twitter google+

Zřícenina hradu Šumburk se tyčí nad řekou Ohří kousek za Kláštercem nad Ohří směrem k Ostrovu. Díky vykácení náletových dřevin je nyní dobře viditelná ze silnice Chomutov - Karlovy Vary i z Klášterce nad Ohří. Nabízí vyhlídku na Krušné i Doupovské hory.

Hrad Šumburk

Historie

Mohutný hrad pochází z první poloviny 15. století a jméno nese podle zakladatele Viléma ze Šumburka. Do jeho podoby se významně zapsali Fictumové, zakladatelé kláštereckého zámku, kteří původně obranný hrad rozšířili o obytné funkce. V 16. století však hrad vyhořel a dalších 450 let už jen chátrá. Dochovaly se zbytky obytné věže, hradby s baštami a brána.

Přístup

Z areálu lázní Evženie vede podél řeky červená turistická značka. Cesta vás asi po třech kilometrech dovede přes rekreační obec Kotvina k rozcestí Šumná, odkud už vás čeká dvoukilometrové stoupání po žluté na zříceninu hradu Šumburk. Další možností je odbočit autem z hlavní silnice na Karlovy Vary směrem na Kláštereckou Jeseň, přejet hlavní silnici po mostě a hned odbočit vlevo na polní cestu, kde je možné u pozůstatků zemědělské usedlosti Šumná nechat auto. Dál se napojíte na žlutou a po závěrečném stoupání se za 1 km dostanete k hradu.

Otevřeno

Celoročně bez vstupného.


Kontakty:

Hrad Šumburk
GPS: 50.3722N, 13.1471E
- zobrazit na Mapy.cz
- zobrazit na Google