e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Dubí - historie a památky

region: Teplicko, kategorie: města

Sdílet: facebook twitter google+

Historie

DubíPrvní zmínky o Dubí jako o horním místě jsou z konce 15. století, kdy zde přespávali horníci, těžící cín. Po rozsáhlých dubových lesích, které se rozprostíraly po okolních stráních, byla rodící se osada pojmenována Dubí - Eichwald. Nejstarší usedlostí v Dubí, bohužel již nedochovanou, byl "Buschmühle" rodiny Walterů, který stál již roku 1579. V 19. století byl přestavěn na závod na výrobu dřevité vlny a v roce 1932 vyhořela i dřevěná mlýnská budova.

V 16. století došlo k rozvoji osady, která se stává součástí teplického panství. Impuls k rozvoji Dubí dal Jan Jiří Marek Clary-Aldringen, majitel teplického panství. Přes Dubí a Cínovec do Drážďan tehdy vedla formanská cesta, kudy se z Teplic do Saska vozilo obilí. Ve městě byl papírenský závod, závod na výrobu střelného prachu, který však později vybuchl, a železný hamr. Po výstavbě silnice Teplice - Dubí se stává Dubí vyhledávaným výletním místem. V polovině 19. století byla silnice přivedena až na Cínovec, takže se zlepšilo spojení se sousední Saskem. Až do 20. století žili v Dubí převážně Němci. Městem se přehnala jak třicetiletá válka, tak později napoleonské války, které připomíná pamětní kámen "Franzosenstein" s nápisem: Napoleon I, dne 30.8.1813 - zvrat v řadě jeho vítězství.

Lázeňství

Lázeňství se v Dubí začalo rozvíjet po roce 1860, kdy město návštívil továrník Anton Tschinkel, který hledal místo pro výrobu soudků, ale v Dubí našel svůj letní byt a vybudoval zde továrnu na siderolit a porcelán. Později se zde setkal s balneologem Josefem Loeschnerem, který mu dal impuls k využití pramenů. V roce 1862 přivítaly Dianiny Lázně první hosty. Tschinkel vybudoval v Dubí řadu objektů, parků a vyhlídkovou restauraci. Dalšími lázněmi byl Vodoléčebný ústav dr. Brechera a Tereziny lázně. Ke vzácným hostům lázní patřil Jan Neruda, operní pěvec C. Schenk, malíř Vilém Riedel, skladatel Erwin Shulhoff a dirigent Václav Talich. Od 19. století se tak Dubí přeorientovalo z hornictví na rekreaci a turistiku.

V 21. století však byly lázně uzavřeny a silnice E55 v Dubí se na mnoho let stala symbolem prostituce. Přísnější pravidla a odklon mezinárodní dopravy situaci uklidnil a Dubí se opět snaží přilákat turisty. Dodnes existují jen Tereziny lázně, které se zaměřují na léčbu stavů po mozkových příhodách, operacích páteře a mozku, obrně a pacienty s Alzheimerovou chorobou.

Památky

Kostel Panny Marie

Kostel byl vystavěn z veřejné sbírky a příspěvků rodiny Clary-Aldringenů v letech 1898 až 1906 jako kopie benátského kostela Santa Maria dell´Orto. Autorem plánů je architekt P. Bigaglio a stavbu provedl J. Siegmund z Teplic. Komentované prohlídky kostela zajišťuje Městské informační centrum.

Moldavská horská dráha

V roce 1998 byla prohlášena kulturní památkou železniční trať Dubí - Moldava stavitele ing. Tomáše Nowaka, vlaky na trase z Mostu na Moldavu nadále jezdí jako Moldavská horská dráha.

Porcelánka

Dubí je proslulé výrobou porcelánu zvaného "cibulák". Tento vzor se používá od roku 1885 dodnes. V bývalém dubském kině byla vybudována stálá expozice porcelánu, jedna z prvních na tzv. Porcelánové cesta.


Kontakty:

Město Dubí
Web: http://www.mesto-dubi.cz
GPS: 50.6763N, 13.7919E
- zobrazit na Mapy.cz
- zobrazit na Google