reklama Advent a Vánoce 2023
e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

V Žatci v sobotu ožije devět dvorků

publikováno: 14.9.2022, kategorie: Památky, autor: redakce

Sdílet: facebook twitter google+

V rámci programu Dnů evropského dědictví ožijí v sobotu 17. září odpoledne žatecké dvorky. Tématická zákoutí města Žatce nabídnou rozmanité programy. Na hlavním náměstí se navíc otevře dobové tržiště. Některé historické památky představí živé obrazy.

„Slavnostní zahájení od 13,00 hodin proběhne na šachovnici na náměstí Svobody úvodním slovem starostky Zdeňky Hamousové a hudebním vystoupením goticko-renesanční skupiny Innamorata. Zde také bude probíhat až do 18,00 hodin dobové tržiště a ukázky řemesel v podání Berounských měšťanů. Živé obrazy v provedení divadelního spolku Rádobydivadlo Klapý na šesti městských památkách pomohou zájemcům o historii s řešením otázek a úkolů pro malé i velké. Za správné vyřešení na ně čeká svezení kočárem taženým koňským spřežením a výstup na věž radnice s prohlídkou expozice. Připraveny jsou dílničky s Lenkou Peckovou, která naučí vyrábět náušnice a prstýnky i malování sádrových odlitků. V dřevěných stáncích u kašny budou v prodeji koláče a zákusky z cukrárny Svěženka Kralovice, pivo z Pivotéky u Chmelči, občerstvení od restaurace Maštal z Doks u Kladna a další," nastínila část hlavního programu Monika Merdová.

Otevřeno bude celkem devět žateckých dvorků, tři kostely a tři budovy Regionálního muzea v Žatci s aktuálními výstavami. V Děkanském kostele bude znít varhanní hudba v podání Miroslava Rysky. V Klášterním kostele na vás čeká komentovaná prohlídka s Lubošem Frýbou a v Evangelickém prohlídka s Ivo Valáškem.

A které dvorky na vás letos čekají?

1. Floriánský (nám. 5. května čp. 102 Mederův dům) – prohlídky nově otevřeného domu za běžné vstupné, archeologické pískoviště, malování a keramické tvoření se ZUŠ Žatec a od 15:45 do 16:15 a od 17:15 – 17:45 hodin zahraje Jiří Šámal na hang-drum.

2. Trafikový (Nádražní schody) – prohlídky nově opravené trafičky, fotokoutek a výstava o rekonstrukci tohoto objektu.

3. Radniční (nám. Svobody čp. 1) - atrium:
14:00 – 14:45 Petr Špatina - hra na skleněnou harfu za doprovodu kontrabasu Maxe Makagonova
14:45 – 15:15 Jiří Šámal - hra na hang-drum
15:15 – 15:45 vystoupení studentů Teplické konzervatoře na marimby
15:45 – 16:30 Petr Špatina - hra na skleněnou harfu za doprovodu kontrabasu Maxe Makagonova
16:30 – 17:00 Innamorata – goticko-renesanční písně
17:00 – 17:30 studenti Teplické konzervatoře na marimbu
17:30 – 18:00 vystoupení Žateckého příležitostního sboru

4. Knihovnický (nám. Svobody čp. 52) – tvořivé dílničky pro děti i dospělé, čítárna na hradbách a knižní swap připravila Městská knihovna v Žatci.

5. Architektonický (Dvořákova čp. 30) – se spolkem A dál? si popovídáte o udržitelném rozvoji města, opravě památek a možnosti jejich financování a přiblíží fungování audioprůvodce Mezi žateckými komíny.

6. Sousedský (Nerudovo nám. 945) se ponese v duchu mezinárodní sousedské veselice a proběhne dobročinný prodej různých jídel a pochutin.

7. Poštovní (Volyňských Čechů 3098) – zde je připravena vyšívání křížkovým vzorem na plot, v prodeji budou muzejní pohledy a sběratelsky zajímavé korespondenční lístky s otisky motivů žateckých památek z tiskových štočků.

8. Chmelový (nám. Prokopa Velkého 1950) – tradiční akce „kanál" – výtvarná dílna připravená Regionálním muzeem, na kterou si musíte donést vlastní tričko či jiný textil. Vystoupat můžete na Žatecký maják a nebo absolvovat komentované prohlídky obohacené o sirné komory, které nabízí CHCHP.

9. Dětský (Obránců míru 638) – Dům dětí a mládeže zde kromě prezentace svých kroužků připravil skákací hrad, hry a soutěže pro děti.

O dnu evropského dědictví proběhne na Hošťálkově náměstí u Budíku od 16,00 hodin Pestrofest a dále Skejt Academy u Rampy na Nákladní ulici, kde Občasné sdružení připravilo program pro začínající skejťáky. V Klášterní zahradě je připraven koncert Vladimíra Javorského a Mirka Kemela s kapelou.

Na většině míst vstupné dobrovolné.