e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

SPECIÁL - Velikonoce 2016

Tipy na velikonoční víkend 25. až 28. března

publikováno: 23.3.2016, kategorie: Tipy na víkend, autor: Kateřina Táborská

Po zimní pauze tu máme opět nabitý jarní víkend, kdy nebudete vědět, kam dřív! A ještě k tomu má tento víkend celé čtyři dny! Vybírat můžete ze tří desítek akcí - velikonočních i jarně-turistických. Na fotce velikonoční Krásný Dvůr, který bude lákat hlavně děti na pohádkové dobrodružství.

Benešovský zámek chystá letos poprvé velikonoční jarmark

publikováno: 22.3.2016, kategorie: Slavnosti a festivaly, autor: Michaela Hlinková

Velikonoce na Státním zámku v Benešově nad Ploučnicí budou plné tradic. Zámek se opět oblékne do svátečního hábitu a navíc se návštěvníci mohou těšit i na Velikonoční jarmark. Ten se uskuteční na nádvoří Horního zámku na Boží hod Velikonoční, v neděli 27. března od 10,00 do 16,00 hodin. 

Velikonoční tradice ožijí v oseckém klášteře

publikováno: 21.3.2016, kategorie: Slavnosti a festivaly, autor: Pavla Votavová

Velikonoční tradice konající se v prostorách Informačního turistického centra Osek, sídlícího přímo v areálu cisterciáckého kláštera se stávají mezi veřejností rok od roku oblíbenějšími a těší se narůstající návštěvností. V letošním roce je budete moci navštívit ve dnech od 25. do 27. března, od 10,00 do 17,00 hodin.

Velikonoční jarmark v Mostě nabídne trh, řemesla i pohádky

publikováno: 17.3.2016, kategorie: Slavnosti a festivaly, autor: redakce

Celý velikonoční víkend, od Velkého pátku 25. března po Boží hod 27. března můžete navštívit v Mostě na Prvním náměstí Velikonoční jarmark. Nabídne k prodeji velikonoční zboží a občerstvení, hudbu a každé odpoledne kulturní program. Pro děti bude připravena dílna, trh doplní stará řemesla a v neděli se můžete zapojit do soutěže v pletení pomlázek.

Na Horním Hradě přivítají v sobotu jaro

publikováno: 16.3.2016, kategorie: Slavnosti a festivaly, autor: Kateřina Skořepová

Vyhánět zimu z Hornohradského údolí i Krušných hor a vítat jaro bude Horní Hrad u Stráže nad Ohří v sobotu 19. března od 10,00 do 17,00 hodin. Loňskému Vítání jara počasí příliš nepřálo, letošní předpověď je příznivější. Čekají vás velikonoční i jarní zvyky jako barvení vajíček či vyhánění Morany.

Teplické muzeum chystá sobotní dílnu pro děti

publikováno: 15.3.2016, kategorie: Pro děti, autor: Vlasta Tichá

Malá velikonoční dílnička se koná v sobotu 19. března odpoledne v prostorách Regionálního muzea v Teplicích na zámku. Program pro děti bude spojen s výstavou mýdel. Expozice a výstavy muzea jsou otevřeny i na Velikonoční pondělí.

Velikonoční jarmark řemesel na litoměřickém hradě

publikováno: 14.3.2016, kategorie: Slavnosti a festivaly, autor: Radka Nováková

Hrad Litoměřice přivítá jaro už v sobotu 19. března. Od 10,00 do 17,00 hodin v něm bude probíhat již pátý Velikonoční jarmark řemesel a dovedností, který pořádá Centrum cestovního ruchu Litoměřice. Vstupní je zdarma a těšit se můžete na spoustu velikonočních ozdob i dárků, děti povozí historický kolotoč, vše doplní kulturní program.

Dnes v Litvínově Velikonoční jarmáreček

publikováno: 12.3.2016, kategorie: Slavnosti a festivaly, autor: Dáša Wohanková

V sobotu 12. března proběhne v litvínovském zámku oblíbený Velikonoční jarmáreček doplněný dílničkami pro děti i dospělé. Další program bude probíhat také na náměstí Míru a v Galerii Radniční sklípek si můžete prohlédnout výstavu Velikonoce v galerii.

Dvě stovky kraslic vystaví dubský Dům porcelánu

publikováno: 11.3.2016, kategorie: Výstavy, autor: Jana Zajoncová

Od pondělí 14. března můžete v prostorách Domu porcelánu s modrou krví v Tovární ulici v Dubí navštívit výstavu více než dvou stovek originálních českých kraslic, kterou zapůjčila Galerie kraslic v Libotenicích. Výstavu doplní i velikonoční porcelán z produkce duchcovské a dubské porcelánky.

Děti mohou strávit Zelený čtvrtek v zooparku

publikováno: 9.3.2016, kategorie: Pro děti, autor: Martina Pelcová

Zajímavý program na Zelený čtvrtek 24. března, kdy mají školní děti prázdniny, připravuje zoopark v Chomutově. Program pro děti od 5 do 12 let bude tentokrát zaměřený na Velikonoční tradice. Děti si vlastnoručně upletou pomlázku, nazdobí kraslici, namalují velikonoční perníček, vyrobí originální velikonoční dekorace a užijí si spoustu zábavy.

Proč pečeme na Velikonoce beránka?

publikováno: 8.3.2016, kategorie: Zajímavosti, autor: M. Valtrová Kašparová

Jedním z tradičních velikonočních pokrmů je beránek. Původně šlo o jehněčí nebo kůzlečí maso, které bylo po skončení velikonočního půstu na české jídelní tabuli hojné. Beránek jako sladké pečivo se v pramenech objevuje v 17. století. Forma na jeho pečení je v březnu exponátem měsíce, který si můžete prohlédnout v teplickém zámku.

TIPOd Květné neděle po Velikonoční pondělí aneb znáte tradice?

publikováno: 7.3.2016, kategorie: Zajímavosti, autor: Kateřina Táborská

Velikonoce v českém podání je směs velkých křesťanských svátků a vítání příchodu jara. Podle loňského průzkumu agentury Sanep si sice hlavně užíváme volného dne, stojí ale za to si trochu připomenout některé zvyky a tradice. Proč je středa Škaredá? Co se dělá na Bílou sobotu? A kdy přichází Velká noc?

Velikonoční oslavy v Litvínově začnou výstavou ve sklípku

publikováno: 4.3.2016, kategorie: Slavnosti a festivaly, autor: Kateřina Táborská

Od úterý 8. března můžete přijít načerpat velikonoční atmosféru i inspiraci na výzdobu do prostor Radničního sklípku v Litvínově. V 18,00 hodin se tam koná vernisáž výstavy Velikonoce v Galerii, která bude otevřena denně od následujícího dne až do 2. dubna. Litvínov chystá také na sobotu 12. března jarmark.

Velikonoční svátky v lounském muzeu zpestří živá kuřátka

publikováno: 2.3.2016, kategorie: Výstavy, autor: Kateřina Táborská

Jestliže už dnes chcete hledat inspiraci na velikonoční dekorace a především na nejznámější symbol Velikonoce - malovaná vajíčka, vydejte se do Loun. Už od poloviny února je tam v Oblastním muzeu otevřena Velikononční výstava, kterou v půli března doplní živá kuřátka a velikonoční dílny.

TIPZačíná velikonoční Speciál na www.e-region.cz

publikováno: 1.3.2016, kategorie: Zajímavosti, autor: Kateřina Táborská

Pro někoho nejvýznamnější křesťanský svátek v roce, pro jiné vítání příchodu jara. Vnímání Velikonoc se sice liší, zvyky, tradice a symboly jsou ale totožné. Přivítejte jaro s naším velikonočním Speciálem. Čekají vás výtvarné dílny, výstavy, slavnosti i trhy.