e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

SPECIÁL - Vánoce plné zážitků

Vánoční atmosféra na trzích pokračuje i po Štědrém dni

publikováno: 21.12.2017, kategorie: Slavnosti a festivaly, autor: Kateřina Táborská

V sousedním Sasku si můžete vánoční atmosféru prodloužit až do nového roku. Některé trhy tam totiž zůstávají otevřené i po svátcích. Letos se připojil také Chomutov, kam můžete na náměstí vyrazit na svařák až do 30. prosince.

TIPTipy na čtvrtý adventní víkend 22. až 24. prosince

publikováno: 20.12.2017, kategorie: Tipy na víkend, autor: Kateřina Táborská

Kam na poslední předvánoční trhy? Kde si užít čekání na Ježíška? A co dělat o následujících vánočních svátcích? Spousta tipů na předposlední víkend roku 2017.

Odneste si domů Betlémské světlo

publikováno: 20.12.2017, kategorie: Slavnosti a festivaly, autor: Kateřina Táborská

Jako každý rok přivezou skauti do České republiky světlo, zapálené v betlémské jeskyni, v níž se podle tradice narodil Ježíš Kristus. Kde si můžete zapálit a domů odnést plamínek světla? Vybrali jsem pro vás šestnáct měst a obcí, kde bude světlo k dispozici.

Žatecké muzeum představí na Štědrý den mýdlový betlém

publikováno: 18.12.2017, kategorie: Výstavy, autor: Jitka Krouzová

Čekání na Ježíška si můžete v neděli 24. prosince zkrátit návštěvou Regionálního muzea K. A. Polánka v Žatci. Na Štědrý den navíc bude k vidění nový přírůstek – mýdlový betlém s vůní santalového dřeva. Jako vánoční dárek dostanete vstup zdarma.

Drážďany letos nabízí jedenáct vánočních trhů

publikováno: 14.12.2017, kategorie: Slavnosti a festivaly, autor: Kateřina Táborská

Drážďany patří k oblíbeným vánočním výletním městům. Slavný trh Striezelmarkt, nejstarší v Německu, má pořadové číslo 583 let a bude otevřen až do Štědrého dne. Kromě toho můžete navštívit v Drážďanech dalších deset vánočních trhů.

Za pohádkovou Popelkou na zámek Moritzburg

publikováno: 13.12.2017, kategorie: Výstavy, autor: redakce

Saské Vánoce by nebyly úplné, kdyby na zámku Moritzburg u Drážďan chyběla zimní výstava k pohádce Tři oříšky pro Popelku. Němci ji prostě milují a výstavu už vidělo víc než 700 tisíc lidí. Otevřena bude až do 25. února 2018.

TIPTipy na třetí adventní víkend 15. až 17. prosince

publikováno: 13.12.2017, kategorie: Tipy na víkend, autor: Kateřina Táborská

Pohled za rozzářené chomutovské náměstí je pozvánkou na bohatý program třetího adventního víkendu. Nabízí množství trhů a jarmarků, tvůrčích dílen, pohádek s vánoční tématikou a koncertů v kostelích.

Vánoce v lounském muzeu: flašinet, koledy i vaření piva

publikováno: 12.12.2017, kategorie: Slavnosti a festivaly, autor: redakce

O adventních výstavách lounského muzea už jsme vás informovali. Teď pro vás máme podrobný program sobotní tradiční akce Vánoce v muzeu. Začíná 16. prosince v 10,00 hodin a nabídne trhy, řemesla, občestvení, kulturní program na třech místech a třeba i ukázku středověkého vaření piva.

Teplické Zámecké náměstí obsadí o víkendu vánoční trhy

publikováno: 11.12.2017, kategorie: Slavnosti a festivaly, autor: redakce

Třetí adventní víkend ožije centrum Teplic vánočními trhy a bohatým kulturním programem. Stánky obsadí Zámecké náměstí v sobotu 16. a neděli 17. prosince, na zámku budou probíhat adventní dílny.

Dobrodružná hra v Žatci: S Marobudem do Betléma

publikováno: 9.12.2017, kategorie: Výstavy, autor: Jitka Krouzová

Zajímá vás, proč si lidé posílají novoroční přání? A jaká? Pak jste zváni do Žatce na výstavu novodobých PF ze sbírky Jany Rottové z Podbořan. Výstavu doprovodí netradiční dobrodružná hra pro děti nazvaná S Marobudem do Betléma.

Adventní akce v lounském muzeu

publikováno: 7.12.2017, kategorie: Výstavy, autor: redakce

Dvě vánoční výstavy, adventní dílny a trhy - taková je nabídka Oblastního muzea v Lounech na adventní dny. Program začne ve čtvrtek 7. prosince vernisáží výstavy vánočních ozdob a dárků. Oblíbené trhy Vánoce v muzeu se budou konat v sobotu 16. prosince.

TIPTipy na druhý adventní víkend 8. až 10. prosince

publikováno: 6.12.2017, kategorie: Tipy na víkend, autor: Kateřina Táborská

Pestrý adventní program nabídnou trhy v Chomutově, Medové Vánoce v Litvínově, přehlídka tradic v Oseku, oživené prohlídky na Červeném Hrádku, Ježíškovy trhy v horách nebo čertovsko-mikulášská show na mosteckém autodromu či Lounech...

TIPOsecký klášter ožije adventními tradicemi

publikováno: 4.12.2017, kategorie: Slavnosti a festivaly, autor: redakce

Po dva adventní víkendy ožije vstupní areál oseckého kláštera vánočními zvyky a tradicemi. Výstava a dílny se otevřou poprvé v sobotu 9. prosince v 10,00 hodin. Infocentrum bude vonět čerstvými vánočkami i perníky, děti čeká zdobení vánočních koulí a pekaře soutěž o nejlepší cukroví.

Medové Vánoce: Pohodové povídání o včelách v Litvínově

publikováno: 4.12.2017, kategorie: Slavnosti a festivaly, autor: Petr Táborský

Už jsme vás informovali, že do Litvínova se vrací oblíbené Medové Vánoce. Pořádá je v pátek 8. a sobotu 9. prosince Spolek krušnohorských včelařů ve Schole Humanitas. Páteční dopolední program je určen pro školy, odpoledne pro odborníky i širokou veřejnost, v sobotu můžete přijít na ochutnávky a soutěž medového pečiva.

Na Božím Daru začal razítkovat Ježíšek

publikováno: 3.12.2017, kategorie: Zajímavosti, autor: redakce

Jako každý rok bude i letos pošta v Božím Daru v Krušných horách razítkovat Ježíškovu poštu. Motivem letošního příležitostního razítka je adventní věnec. Razítkovat se bude až do 23. prosince.

V chomutovských sklepích se usadí čerti

publikováno: 2.12.2017, kategorie: Pro děti, autor: Filip Stejný

Již po osmé se ve sklepích Špejcharu v Chomutově usadií čerti z Pekelných sklepů ve Žluticích a z Muzea čertů v Úštěku. Dětem zpestří Mikulášské a předvánoční období a připomenou, kde končí zlobivé, ale i ty hodné dušičky. Peklo zde zavládne v období od 3. do 17. prosince.

Hornické a vánoční tradice v saském Annabergu

publikováno: 1.12.2017, kategorie: Slavnosti a festivaly, autor: redakce

Dnes, v pátek 1. prosince vpodvečer, se v saském Annaberg-Buchholz poprvé roztočí vánoční pyramida a otevře vánoční trh. V adventním programu se zde snoubí vánoční tradice s hornickými zvyky. Vyvrcholením programu je proto tradičně velký hornický průvod, který se bude letos konat 23. prosince.

Adventní tradice v Krušných horách i pod nimi

publikováno: 30.11.2017, kategorie: Výstavy, autor: redakce

Jak vypadal štědrovečerní stůl našich předků v Krušných horách? Jak se připravovali během Adventu na vánoční svátky? Odkud pochází zvyky, které možná ještě dnes doma dodržujete? O tom bude adventní výstava ve Františkánském klášteře v Kadani, která se poprvé otevře v sobotu 2. prosince.

Tipy na první adventní víkend 1. až 3. prosince

publikováno: 29.11.2017, kategorie: Tipy na víkend, autor: Kateřina Táborská

Máme před sebou první a dodejme, že také akcemi nejnabitější adventní víkend. Rozsvícení vánočních stromů, jarmarky, koncerty... snad v každém městě se něco děje!

TIPChomutov: Podkrušnohorské vánoční město

publikováno: 28.11.2017, kategorie: Slavnosti a festivaly, autor: Kateřina Táborská

Ve vánoční město se promění v prosinci centrum Chomutova. Město chystá jako každý rok nádhernou výzdobu i pestrý vánoční program, který bude trvat celý prosinec. Od první adventní neděle bude zářit vánoční strom a v pondělí 5. prosince se otevře a rozsvítí i vánoční trh. Letošní novinkou je vánoční bobování.

Klášterecký advent začne v neděli na náměstí

publikováno: 27.11.2017, kategorie: Slavnosti a festivaly, autor: Miroslav Nyklíček

Adventní čas na kláštereckém zámku i v jeho okolí zahájí v neděli 3. prosince od 13,00 hodin tradiční akce Rozsvícení vánočního stromu. První adventní neděli oslaví obyvatelé Klášterce nad Ohří na náměstí, kde se mohou těšit na bohatý program, který doplní vánoční příběh v salla terreně.

Vánoční stromky na litvínovském zámku nabídnou nové inspirace

publikováno: 27.11.2017, kategorie: Výstavy, autor: Kateřina Táborská

Oblíbená inspirativní výstava originálně nazdobených vánočních stromů se v Litvínově otevře ve čtvrtek 30. listopadu. Expozici Vánoce po celý rok na zámku Valdštejnů doplní nové stromečky. V prosinci se v zámku otevře ještě výstava krajek.

Advent v Žatci s krampusáky i Mikulášem

publikováno: 26.11.2017, kategorie: Slavnosti a festivaly, autor: Karel Fiala

V sobotu 2. prosince začne v Žatci na náměstí Svobody pětidenní adventní program. Odstartuje ho běh přes náměstí, rozsvícení vánočního stromečku a adventní trhy, v neděli dorazí strašní čerti krampusáci a v úterý Mikuláš. O další program se postarají místní děti.

Vánoční program v Mostě

publikováno: 25.11.2017, kategorie: Slavnosti a festivaly, autor: redakce

Předvánoční program v Mostě začne hornickou slavností předání světla svaté Barbory v pátek 1. prosince. Vánoční strom se rozsvítí v neděli 3. prosince. Vánoční trhy na náměstí budou otevřené od 1. do 22. prosince. Program, který zahrnuje krasobruslařská vystoupení, koncerty a promítání pohádek, najdete uvnitř článku.

Vánoce plné zážitků: Kdy letos začíná Advent?

publikováno: 24.11.2017, kategorie: Zajímavosti, autor: redakce

Kdy vlastně letos začíná Advent, když Štědrý den bude v neděli. A zkrátí to dětem prázdniny? Připravili jsme pro vás přehled nejvýznamnějších adventních a vánočních svátků od první adventní neděle po Tři krále i s jejich zvyky. Přidáme také termín vánočních prázdnin a zavírací dny v obchodech.

Na svatou Kateřinu se v Chomutově otevře vánoční výstava

publikováno: 23.11.2017, kategorie: Výstavy, autor: redakce

Již tradiční chomutovská výstava Vánoce v muzeu opět pohladí na duši a navodí laskavou předvánoční i vánoční atmosféru. Uvidíte na ní, jak se slavily Vánoce v minulosti a chybět nebudou ani oblíbené betlémy. Otevře se v kostele svaté Kateřiny na svatou Kateřinu, tedy v sobotu 25. listopadu.

TIPLitvínovské Krušnohorské Vánoce zahájí listopadový jarmark

publikováno: 21.11.2017, kategorie: Slavnosti a festivaly, autor: redakce

Už v pondělí 27. listopadu začne v Litvínově bohatý program Krušnohorských Vánoc. Na náměstí se bude konat jarmark a obří Mikuláš rozsvítí vánoční strom. Otevře se také oblíbená vánoční výstava na zámku, děti sveze Mikulášská tramvaj a vracejí se Medové Vánoce. Podrobný program najdete uvnitř článku.

TIPStartujeme nový Speciál: Vánoce plné zážitků

publikováno: 20.11.2017, kategorie: Zajímavosti, autor: Kateřina Táborská

Nový Speciál magazínu www.e-region.cz je určen všem, kteří chtějí prožít čekání na Vánoce aktivně. Nečekejte žádné tipy pro úklid nebo recepty na cukroví! Až do Tří králů vám budeme přinášet tipy na výstavy, trhy, dílny, slavnosti ve vašem okolí. Začínáme právě dnes.

Medové Vánoce se vrací a s nimi soutěž v pečení

publikováno: 17.11.2017, kategorie: Slavnosti a festivaly, autor: Kateřina Táborská

Spolek krušnohorských včelařů společně s městem Litvínov a Okresní agrární komorou obnovují oblíbenou tradici Medových Vánoc ve Schole Humanitas v Litvínově. Konat se budou druhý adventní týden 8. a 9. prosince. Pořadatelé nyní vyhlašují tradiční soutěž v pečení medového pečiva.

Nová výstava v Žatci: Od svatého Martina po Tři krále

publikováno: 15.11.2017, kategorie: Výstavy, autor: Jitka Krouzová

Když opadá listí aneb Zvyky a obyčeje našich předků, zní titul nové výstavy v Regionálním muzeu v Žatci, která se slavnostně otevře ve čtvrtek 16. listopadu v 17,00 hodin. Přiblíží zvyky a obyčeje, které patřily k lidové kultuře od svátku svatého Martina až po Tři krále.