e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

SPECIÁL - Rok Karla IV.

Muzikant Eben bude vyprávět o hudbě doby Karla IV.

publikováno: 27.10.2016, kategorie: Hudba, autor: Veronika Škuthanová

Také Louny budou při letošním jubileu Karla IV. moci poznávat taje krásné hudby 14. století z podání Davida Ebena, uměleckého vedoucího souboru Schola Gregoriana Pragensis. Díky StarDance se nekoná jedno hraní Bratří Ebenů, a tak David nemusí sáhnout po klarinetu a může v Lounech přednášet o osvíceném vladaři naší historie. Stane se tak ve čtvrtek 3. listopadu.

Vrchlický, Louny a Karel IV. - co je spojuje?

publikováno: 20.10.2016, kategorie: Vzdělávání, autor: Veronika Škuthanová

Kde se inspiroval Jaroslav Vrchlický při psaní Noci na Karlštejně? Prožíval šťastné manželství jako císař Karel IV.? Jak to vůbec bylo s tím zákazem vstupu žen na hrad? A jaký měl Jaroslav Vrchlický vztah k městu Louny? Nahlédněte do netušených souvislostí historie v přednášce, která se koná ve čtvrtek 27. října od 17,00 hodin ve sklepním sále lounského muzea.

TIPZakončení turistické sezóny v Dolním Poohří s Karlem IV.

publikováno: 11.10.2016, kategorie: Slavnosti a festivaly, autor: Libuše Novotná Pokorná

Stejně jako letošní turistická sezóna v Dolním Poohří začala, tak také skončí – tedy s císařem Karlem IV. Návštěva Karla IV. v Žatci v sobotu 15. října uzavře sérii akcí, kterou Destinační agentura Dolní Poohří připomínala 700. výročí králova narození a jeho význam v regionu podél Ohře. Tomuto tématu se věnuje i nová kniha, kterou agentura na oslavě pokřtí.

V Kadani končí výstava i program k roku Karla IV.

publikováno: 22.9.2016, kategorie: Výstavy, autor: redakce

Na svátek svatého Václava, ve středu 28. září, budete mít poslední možnost navštívit výstavu v kadaňském hradu nazvanou Karel IV. a Kadaňsko. Přibližuje nejen císařovy návštěvy, ale i těžbu drahých kamenů v okolí. Ve středu si ji můžete projít i s autorem a večer si poslechnout hudbu středověku v kostele.

Živé obrazy přenesou návštěvníky muzea do středověku

publikováno: 21.9.2016, kategorie: Památky, autor: redakce

Královna Eliška Přemyslovna, věrný Bušek z Velhartic a nakonec i sám císař Karel IV. - tyto historické postavy oživí o víkendu budovu mosteckého muzea. Živé obrazy, letos zaměřené na 700. výročí narození Karla IV., dorazí do Mostu v sobotu 24. září. Oživené prohlídky se budou konat každou půlhodinu po celý den od 10,00 do 16,00 hodin.

Bílinská galerie vystaví kostýmy z filmu o Karlu IV.

publikováno: 9.9.2016, kategorie: Výstavy, autor: redakce

Kostýmy a rekvizity z letos uvedeného filmu o životě českého krále a římského císaře Karla IV. budou k vidění do začátku října ve Výstavní síni U kostela v Bílině. Film Hlas pro římského krále s Kryštofem Hádkem v hlavní roli byl příspěvkem České televize k letošnímu 700. výročí narození Karla IV.

Vinobraní v litoměřickém hradu

publikováno: 8.9.2016, kategorie: Slavnosti a festivaly, autor: Marie Ouborná

Bohatou vinařskou tradici, kterou významně obohatil Karel IV., si Litoměřice opět připomenou při tradičním Vinobraní. Centrum historického města se zaplní stánky a historickými řemesly. V sobotu 17. září na litoměřický hrad zavítá král Karel IV. i se svou družinou, aby převzal dary od svých poddaných a přípitkem oslavil své letošní jubileum.

TIPDo Teplic v pátek dorazí římská koruna Karla IV.

publikováno: 29.8.2016, kategorie: Výstavy, autor: Vlasta Tichá/redakce

Více než týden bude v Teplicích vystavena kopie koruny, kterou byl roku 1355 korunován císařem Karel IV. a pro niž také vystavěl hrad Karlštejn. Kopie z turnovské dílny bude od 2. do 11. září součástí výstavy k 700. výročí narození Karla IV. nazvané Severozápadní Čechy za vlády Lucemburků.

Středověk Karla IV. ožije příští sobotu v Kadani

publikováno: 18.8.2016, kategorie: Slavnosti a festivaly, autor: redakce

Bohatý historický program na mnoha scénách nabídne Císařský den v Kadani, který v sobotu 27. srpna připomene nejen návštěvu císaře Karla IV. v Kadani v roce 1367, ale letos i 700. výročí narození tohoto panovníka. Tradiční program na náměstí doplní třeba kuchařská show na hradě, putování po městských hradbách či rytířský turnaj na koních.

Na oslavy řeky Ohře dorazí i císař

publikováno: 20.7.2016, kategorie: Slavnosti a festivaly, autor: Libuše Novotná Pokorná

Podruhé se budou v regionu Dolního Poohří konat oslavy řeky Ohře. Z Nábřeží Maxipsa Fíka v Kadani, kde měly vloni svou premiéru, se letos posunou proti proudu do Klášterce nad Ohří. A protože si celá Evropa připomíná 700. výročí narození císaře a krále Karla IV., dorazí v sobotu 30. července do zámeckého parku i tento panovník.

Litoměřicemi budou o prázdninách provázet kostýmovaní průvodci

publikováno: 29.6.2016, kategorie: Památky, autor: Radka Nováková

Centrum cestovního ruchu Litoměřice připravilo na prázdniny pro návštěvníky prohlídky města s průvodcem v dobovém kostýmu. Kostýmované prohlídky budou probíhat každý čtvrtek. K příležitosti 700. výročí narození Karla IV. budou zaměřeny na rozvoj města v době jeho panování.

Na lounské noci můžete vidět nejstarší 'Noc na Karlštejně'

publikováno: 23.5.2016, kategorie: Výstavy, autor: redakce

Na probíhající výstavu Karlštejnského pokladu a další připomínek výročí narození krále Karla IV. navazuje letošní muzejní noc v Oblastním muzeu v Lounech. Proběhne v pátek 27. května od 17,00 hodin ve dvoře domu Sokolů z Mor a i na dalších místech Loun. Završí ji promítání němého filmu Noc na Karlštejně z roku 1919.

Splněný sen hledače pokladů aneb Za geologickou minulostí Klášterecka

publikováno: 20.5.2016, kategorie: Turistika, autor: Radka Hodicová

Narozeniny císaře Karla IV. už sice máme za sebou, to ale neznamená že končí náš Speciál Rok Karla IV. a naše pozvánky na místa, spjatá s tímto panovníkem. Tentokrát vás pozveme na Klášterecko. Ačkoliv zde zřejmě císař nikdy nebyl, přesto je tento kraj s jeho jménem také spojen.

Mostecké divadlo přidalo osmou reprízu Noci na Karlštejně

publikováno: 18.5.2016, kategorie: Divadlo a film, autor: Tereza Braumová

Uvedení obnovené premiéry Noci na Karlštejně na hradě Hněvín nad Mostem vzbudilo v publiku Městského divadla v Mostě veliké nadšení. Všech sedm termínů je více než měsíc před uvedením představení vyprodaných. Vedení divadla se tedy rozhodlo přidat další reprízu a to na neděli 26. června, opět od 21,00 hodin.

Na výstavě Doba králů a císařů si děti vyzkouší stavitelské dovednosti

publikováno: 11.5.2016, kategorie: Výstavy, autor: Daniel Vágner

Dalším příspěvkem k výročí narození Karla IV. v Ústeckém kraji je výstava s názvem Doba králů a císařů v prostorách zámku Krásné Březno v Ústí nad Labem. Nabídne seznámení s architekturou hradů, klášterů a kostelů lucemburské éry. Děti si na výstavě vyzkouší středověké stavitelské umění.

TIPNarozeniny Karla IV. se blíží. Kde se bude slavit?

publikováno: 9.5.2016, kategorie: Slavnosti a festivaly, autor: Kateřina Táborská

Začíná týden Karla IV. Tuto sobotu si celá Evropa, ale zejména Česká republika, připomene 700 let od narození českého krále a římského a německého císaře Karla IV. Kde se konají oslavy? Kam se přijít podívat na výstavu? Připravili jsme pro vás přehled toho nejzajímavějšího z tohoto týdne. AKTUALIZOVÁNO!

Do Mostu dorazí výstava inspirací Karla IV.

publikováno: 7.5.2016, kategorie: Výstavy, autor: Kateřina Táborská

Výstava, představující krále a císaře Karla IV. jako inspirativní osobnost, doputuje ve dnech, kdy si připomínáme 700. výročí jeho narození, do Mostu. Od úterý 10. května bude výstava Deset inspirací Karla IV. k vidění v městské knihovně.

Město Most připomene Karla IV. aneb Od Keltů po Otce vlasti

publikováno: 6.5.2016, kategorie: Slavnosti a festivaly, autor: redakce

V areálu děkanského kostela v Mostě se o víkendu odehrají velké slavnosti, které připomenou, že 14. května 1316 se narodil budoucí král a císař Karel IV. Most pojal oslavy zeširoka a "gratulovat" přijdou i Keltové. Uvnitř kompletní program slavnosti.

V pátek se v Teplicích otevře velká výstava věnovaná Lucemburkům

publikováno: 4.5.2016, kategorie: Výstavy, autor: Kateřina Táborská

Výročí narození krále a císaře Karla IV. se blíží a akcí, které ho připomenou, přibývá. O uplynulém víkendu se otevřela výstava v kadaňském hradě, tento pátek začne v teplickém zámku výstava s širokým záběrem - Severozápadní Čechy za vlády Lucemburků. Karlu IV. bude věnována i teplická muzejní noc, která předchází Zahájení lázeňské sezóny.

 

Svým nástupcům... aneb co nám zanechal Karel IV.

publikováno: 30.4.2016, kategorie: Divadlo a film, autor: redakce

Scénické čtení z životopisu Vita Caroli, který napsal sám král a císař Karla IV., připravuje na sobotní večer 7. května na hradě v Kadani divadlo Navenek. Oživí tak právě dnes otevřenou expozici Karel IV. a Kadaňsko.

Žatecká historička zmapuje rok 1316 - rok, kdy se narodil král

publikováno: 29.4.2016, kategorie: Vzdělávání, autor: Muzeum Žatec

Žatecké Regionální muzeum si připomene osobnost Karla IV. přednáškou historičky Milady Krausové s názvem 1316 - Rok, kdy se narodil král. Ve čtvrtek 5. května vám v Křižově vile v Žatci přiblíží dramatické období českých dějin plné domácích válek a svárů mezi šlechtou a panovníkem, která našla odraz i v množství beletristických zpracování.

Odkud jsou drahokamy pro císaře?

publikováno: 21.4.2016, kategorie: Vzdělávání, autor: Tereza Gvoždiáková

O připravované výstavě Karel IV. a Kadaňsko jsme vás už ve Speciálu Rok Karla IV. informovali. V sobotu 23. dubna můžete na kadaňském hradě proniknout do tajemství drahokamů, které zdobí slavné kaple Karlovy éry. Přednáška je předzvěstí výstavy, která začne na konci dubna.

Děti mají vymyslet příběhy o návštěvách Karla IV. v Kadani

publikováno: 19.4.2016, kategorie: Pro děti, autor: redakce

Ve kterých kadaňských uličkách asi český král a římský císař Karel IV. chodil, co tam viděl, koho potkal, kde zakopl, kde přespával a na jaké hostině si pochutnával? Zamyslet se nad tím dostaly za úkol děti v soutěži, pořádané organizací Kultura Kadaň. Jejich úkolem je vytvořit komiks o jedné z návštěv krále v Kadani, kterou si město každoročně připomíná Císařským dnem.

TIPVýstava na hradě přiblíží návštěvy Karla IV. v Kadani

publikováno: 11.4.2016, kategorie: Výstavy, autor: redakce

Hlavním bodem programu oslav 700. výročí narození Karla IV. v Kadani bude výstava Městského muzea. Přiblíží jednak okolnosti dvou návštěv císaře v Kadani a také příběh naleziště drahých kamenů v nedalekém Ciboušově. Otevře se 30. dubna a doprovodí ji přednášky, koncert i ochutnávka vín. Další z nich se koná již 23. dubna a bude věnována drahokamům.

Představení o Karlu IV. zahájí turistickou sezónu v Dolním Poohří

publikováno: 8.4.2016, kategorie: Turistika, autor: Libuše Novotná Pokorná

Aktivně zahájí v sobotu 16. dubna další turistickou sezónu region Dolního Poohří. Volba tentokrát padla na město Postoloprty. Po slavnostním zahájení sezóny, které návštěvníky vrátí do dob císaře Karla IV., se mohou vydat na turistický pochod Prtský špacír. Nabídne trasy pro děti i dospělé a také cyklovyjížďku.

Císařovnu Alžbětu na Hněvíně zahraje Lucia Jagerčíková

publikováno: 6.4.2016, kategorie: Divadlo a film, autor: Tereza Braumová

Hlavní ženskou roli v obnovené premiéře muzikálu Noc na Karlštejně Městského divadla v Mostě ztvární Lucia Jagerčíková. Sedm repríz se uskuteční ve venkovních prostorách hradu Hněvín u příležitosti oslav 700. výročí narození Karla IV. v červnu a červenci. Vstupenky jsou již v prodeji.

Louny vystaví karlštejnský poklad

publikováno: 6.4.2016, kategorie: Výstavy, autor: Ladislav Bába

Výstava s unikátními předměty se vztahem ke Karlu IV. se otevře v úterý 12. dubna v rámci projektu Lucemburské Louny 2016 v lounském Oblastním muzeu. Vpředvečer narozenin císaře Karla IV. 13. května ji navíc doplní karlštejnský poklad. V rámci programu se můžete těšit i na přednášky, workshopy pro děti a květnovou muzejní noc.

Centrem oslav Lucemburského roku bude hrad Karlštejn

publikováno: 29.3.2016, kategorie: Památky, autor: Národní památkový ústav

Národní památkový ústav si letos kromě 700. výročí narození císaře a českého krále Karla IV. připomíná celý rod Lucemburků. Již šestý ročník projektu Po stopách šlechtických rodů proto nese název Lucemburský rok a NPÚ se jím připojuje k oficiálním národním karlovským oslavám. Hlavním stanem lucemburského roku bude státní hrad Karlštejn, jenž je s Karlem IV. ikonicky spojen.

Na Hněvín se vrací představení Noc na Karšltejně

publikováno: 28.3.2016, kategorie: Divadlo a film, autor: Tereza Braumová

V rámci oslav 700. výročí narození Karla IV. uvede Městské divadlo v Mostě obnovenou premiéru inscenace Noc na Karlštejně v režii Zbyňka Srby. Premiéru i šest chystaných repríz odehraje mostecký soubor ve venkovních prostorách hradu Hněvín v červnu a červenci.

Vyprávění o Karlštejnu doplní středověká hudba

publikováno: 3.3.2016, kategorie: Vzdělávání, autor: redakce

Vyprávění o hradu Karlštejn i živá středověká hudba čeká příští úterý 8. března návštěvníky, kteří zavítají do Městské knihovny v Mostě. Přednáška Karel IV. a Karlštejn je příspěvkem Mostu k letošním oslavám 700. výročí narození Karla IV.

Rok Karla IV. v Dolním Poohří

publikováno: 24.2.2016, kategorie: Slavnosti a festivaly, autor: Libuše Novotná Pokorná

Také sídla v Dolním Poohří si v letošním roce budou připomínat 700. výročí narození krále a císaře Karla IV. S jeho jménem je spojena historie řady hradů i měst, stejně jako Královská cesta, vedoucí přes Ohři z Chebu do Prahy. Největší oslavy chystají během roku v Lounech a Kadani, v Žatci vše završí podzimní oslava u řeky.

Po stopách hradních kaplí císaře Karla IV.

publikováno: 23.2.2016, kategorie: Vzdělávání, autor: Kulturní zařízení Kadaň

Římský císař a český král Karla IV., jehož výročí narození si letos připomínáme, pařil k největším mecenášům umění. Během svého života inicioval řadu významných staveb a institucí dodnes tvořících kulturní základy České republiky. O některých z nich - hradních kaplích - bude 5. března na kadaňském hradě hovořit historik František Záruba. Další přednášky a výstava budou následovat.

V Ústeckém kraji připomene Karla IV. velká expozice o životě za Lucemburků

publikováno: 12.2.2016, kategorie: Výstavy, autor: Eva Klášterková

Ústecký kraj se připojuje k oslavám narození Karla IV. celokrajskou výstavou Severozápadní Čechy za vlády Lucemburků, kterou k tomuto výročí, zařazenému mezi světová výročí UNESCO, pořádá od 6. května v Jízdárně teplického zámku. V mimořádně vzácném výběru autorský tým představí památky kultury a umění nejen doby Karla IV., ale i jeho předchůdců a následovníků z lucemburkého rodu. A do Teplic dorazí i kopie císařské koruny.

Ples města Kadaně vás přenese na královský dvůr

publikováno: 20.1.2016, kategorie: Slavnosti a festivaly, autor: Tereza Gvoždiáková

Kadaňský městský ples se letos ponechu v duchu oslav 700. narozenin krále Karla IV., který Kadaň dvakrát osobně navštívil. Na jeho počest proběhne na Střelnici v sobotu 23. ledna ples, který bude mít nádech středověkého královského dvora.

TIPNový Speciál magazínu www.e-region.cz: Rok Karla IV.

publikováno: 19.1.2016, kategorie: Zajímavosti, autor: Kateřina Táborská

700 let od narození českého krále Karla I. či častěji římského císaře Karla IV. si letos můžete připomenout celou řadou akcí. Věnovat se jim budeme i na stránkách magazínu www.e-region.cz. Připravili jsme proto pro vás nový Speciál Rok Karla IV.

Gotická hudba rozezní gotický hrad na počest krále Karla IV.

publikováno: 16.1.2016, kategorie: Hudba, autor: Eva Břeňová

Gotická hudba rozezní 20. ledna původně gotický Hrad Litoměřice. Koncertem nazvaným Flos Florum zahájí Centrum cestovního ruchu Litoměřice sérii vzpomínek na Otce vlasti. Rok 2016 se totiž i v Litoměřicích ponese v duchu oslav 700. výročí, které uplyne od narození krále českého a císaře římského Karla IV. 

V Lounech začala připomínka výročí Karla IV. - Lucemburské Louny 2016

publikováno: 14.1.2016, kategorie: Vzdělávání, autor: Ladislav Bába

První lednovou středu byl v Klubovně Luna v Lounech zahájen nový projekt Lucemburské Louny 2016, který bude připomínat letošní 700. výročí narození Karla IV. Nabízíme vám přehled všech akcí, které se budou letos konat - koncerty, přednášky i výstavy. V květnu pak do Loun dorazí část karlštejnského pokladu.

Dnes začínají Lucemburské Louny

publikováno: 6.1.2016, kategorie: Hudba, autor: redakce

Celoroční projekt, připomínající 700. výročí narození českého krále a císaře Římské říše Karla IV., začne dnes 6. ledna od 17,00 hodin v klubovně Luna v Lounech. Program nazvaný Poselství Karla IV. bude mít hudební podobu.