reklama 300 turistických cílů na jednom místě
e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

SPECIÁL - Historická výročí

Historická výročí: 100 let od požáru teplického divadla

publikováno: 29.8.2019, kategorie: Zajímavosti, autor: Vlasta Tichá/Pavlína Boušková

Letos, v noci z 31. srpna na 1. září, uplyne 100 let od požáru prvního kamenného městského divadla v Teplicích. Náhrady se lázeňští hosté dočkali po pěti letech, kdy byla na témže místě slavnostně otevřena nová klasicizující budova drážďanského architekta Rudolfa Bitzana, která stojí dodnes. Požár připomíná výstava v teplickém muzeum.

Půlstoletí od přistání na Měsíci připomenou přednášky i filmy

publikováno: 10.7.2019, kategorie: Zajímavosti, autor: redakce

Je to malý krok pro člověka, obrovský skok pro lidstvo. V sobotu 20. července uplyne 50 let od chvíle, kdy tato slova pronesl Neil Armstrong. První člověk, který vstoupil na Měsíc. Tento velký skok, který už se nikdy neopakoval, připomene teplická hvězdárna i Astronomická společnost v Chomutově.

POZOR ZRUŠENO: Putování za duchem Mistra Jana Husa na Lestkov

publikováno: 1.7.2019, kategorie: Turistika, autor: redakce

Okrašlovací vespolek Klášterec připomene, že v sobotu 6. července uplyne 604 let od upálení mistra Jana Husa v Kostnici. Historické osobnosti ožijí během pochodu na hrad Lestkov nad Kláštercem nad Ohří. Pořadatelé slibují, že opékání tentokrát nebude životu nebezpečné. Pořadatelé v úterý 2. července informovali, že akce je zrušena.

Bez tatíčka: Výstava o válečných pomnících

publikováno: 16.5.2019, kategorie: Výstavy, autor: redakce

Stojí v každém městě, bezmála i v každé vesnici. Obelisky, stély, sochy, kříže nebo jen pamětní desky se jmény padlých v první světové válce. Jak vznikaly, jaká byla jejich symbolika i pozdější osudy, připomene nová výstava mosteckého muzea. Výstava Bez tatíčka - Pomníky velké války 1914–1918 v Ústeckém kraji se otevře v úterý 21. května.

300 let morového sloupu v Teplicích

publikováno: 8.4.2019, kategorie: Památky, autor: redakce

V pátek 12. dubna otevře teplické muzeum výstavu k oslavě 300. výročí vztyčení morového sloupu v Teplicích. Stojí přímo před muzeem na Zámeckém náměstí v centru lázeňského města a je dílem předního barokního sochaře Matyáše Bernarda Brauna.

Příští týden uplyne 80 let od vypálení teplické synagogy

publikováno: 9.3.2019, kategorie: Památky, autor: redakce

Ve středu 14. března roku 1939 byla vypálena židovská synagoga v Teplicích. Téměř přesně 80 let poté tuto událost připomene Regionální muzeum v Teplicích přednáškou ředitele muzea Radka Spály. Koná se ve středu 13. března od 17,00 hodin.

Výstava v Kadani připomene masakr z roku 1919

publikováno: 6.3.2019, kategorie: Výstavy, autor: Kateřina Táborská

Na začátku března se v Kadani otevřela výstava Kadaňský březen, která připomíná události z roku 1919. Bude k vidění až do září v prostorech kadaňského hradu. Ve čtvrtek 21. března se bude konat komentovaná procházka Po stopách demonstrantů.

Louny v únoru oslaví 150 let od narození Kamila Hilberta

publikováno: 31.1.2019, kategorie: Vzdělávání, autor: Kateřina Táborská

Před 150 lety se v Lounech narodil významný český architekt, jehož nejznámějším dílem je dostavba pražské svatovítské katedrály. Během února si ho jeho rodné město připomene několika přednáškami v knihovně i muzeu.

Litvínovské divadlo připomene osudy obětí holocaustu

publikováno: 22.1.2019, kategorie: Divadlo a film, autor: redakce

V neděli 27. ledna se připomíná Den památky obětí holocaustu. Tragickou historii připomene Docela velké divadlo v Litvínově, které ve čtvrtek 24. ledna odehraje svou původní inscenaci Klára 3847 aneb Příliš mnoho hvězd. Příběh vychází ze skutečných událostí během druhé světové války, které prožila Klára Brodyová. Její postavu představuje vnučka skutečné hrdinky příběhu, herečka Lenka Lavičková.

Architektura ve službách první republiky

publikováno: 21.1.2019, kategorie: Výstavy, autor: Eva Hladká

Meziválečnou architekturu v Ústeckém kraji na třech desítkách zajímavých staveb představí nová výstava mosteckého muzea, připravená Národním památkovým ústavem v Ústí nad Labem. Vrací se tak ještě k loňskému výročí sta let od vzniku Československa. Vernisáž se koná ve čtvrtek 24. ledna v 17,00 hodin v budově muzea.

Klášterecká galerie připomene slavný rod Brokofů

publikováno: 9.1.2019, kategorie: Výstavy, autor: Lenka Fricová

Na konci prosince, přesněji 28. 12. 2018, uplynulo 300 let od smrti významného českého řezbáře a sochaře Jana Brokofa. Při této příležitosti se v galerii Kryt v Klášterci nad Ohří otevře výstava Pocta rodu Brokofů. Vernisáž se koná v pátek 11. ledna a výstava bude k vidění po celý leden.