e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

SPECIÁL - Historická výročí

Rok gotiky připomene 600 let od dobytí Chomutova husity

publikováno: 5.4.2021, kategorie: Výstavy, autor: Kateřina Táborská

V březnu 2021 uplynulo 600 let od dobytí města Chomutova husity. Tehdejší násilné podmanění města a vyvraždění jeho obyvatel bylo i na krvavé husitské poměry nebývalé. Oblastní muzeum v Chomutově připomene toto výročí výstavami a akcemi, jejichž ústředními tématy jsou kromě samotné osudné události také život a umění ve středověku.

Most si připomíná 980 let od první písemné zprávy

publikováno: 18.11.2020, kategorie: Výstavy, autor: redakce

Téměř tisíc let je stará první písemná zmínka o městě Most, respektive o Hněvově mostu. Najdeme ji ve známé Kosmově Kronice české. Mostecké muzeum při této příležitosti připravilo malou výstavu, kterou si budou moci návštěvníci prohlédnout, jakmile bude muzeum opět otevřeno.

Orbis Pictus v komisku: Připomeňte si výročí Komenského

publikováno: 12.11.2020, kategorie: Pro děti, autor: redakce

V neděli 15. listopadu uplyne 350 let od smrti Jana Amose Komenského, zakladatele moderní pedagogiky. V rámci oslav připravilo chomutovské muzeum virtuální projekt. Jeho součástí je komiks pro děti, který přiblíží Komenského nejznámější dílo - první obrázkovou učebnici na světě Orbis pictus.

Dokument muzea připomene 400. výročí bitvy na Bílé hoře

publikováno: 6.11.2020, kategorie: Divadlo a film, autor: redakce

Čtyřsté výročí osudové bitvy na Bílé hoře připadá na neděli 8. listopadu. Oblastní  muzeum a galerie v Mostě a Městské muzeum v Kadani proto pro milovníky historie připravily dokument, natáčený přímo na bojišti bitvy z roku 1620.

Série přednášek doprovodí výstavu k příjezdu prvního vlaku do Chomutova

publikováno: 30.9.2020, kategorie: Vzdělávání, autor: redakce

O oslavách 150 let železniční trati do Mostu a Chomutova, které se konají tento víkend v Mostě, už jsme psali. I v chomutovském muzeu mají otevřenou výstavu k výročí příjezdu prvního vlaku a k ní teď připravili i sérii přednášek. Proběhnou v říjnu a listopadu letošního roku.

Týden na kolejích: Nová výstava, muzejní noc a jízdy parním vlakem

publikováno: 28.9.2020, kategorie: Slavnosti a festivaly, autor: redakce

150 let historie železnice na Mostecku a Chomutovsku tento týden přiblíží mostecké muzeum několika akcemi. Ve čtvrtek 1. října se otevře k výročí výstava, v pátek večer se koná muzejní noc nazvaná Člověk na kolejích a v sobotu 3. října vyjede zvláštní parní vlak mezi Chomutovem a Mostem.

Klášterec slaví narozeniny svého kostela

publikováno: 15.9.2020, kategorie: Památky, autor: redakce

21. září roku 1670 byl slavnostně vysvěcen nový kostel Nejsvětější Trojice v Klášterci nad Ohří. Barokní perla lázeňského města tak letos oslaví své 350. "narozeniny". Oslavy se konají v neděli 20. září v kostele i farní zahradě.

Půl tisíciletí lounského chrámu

publikováno: 6.7.2020, kategorie: Výstavy, autor: redakce

Letos si Louny připomínají 500 let od zahájení stavby chrámu svatého Mikuláše, dominanty města a jedinečné gotické stavby slavného architekta jagellonské doby Benedikta Rejta. Střípky z historie výstavby připomene v lounském muzeu nová výstava.

Galerie Kryt připomíná osudy Milady Horákové

publikováno: 11.6.2020, kategorie: Výstavy, autor: Lenka Fricová

V červnu si připomímáme 70. výročí vykonstruovaného procesu se skupinou Milady Horákové. Na toto neblahé výročí upozorňuje klášterecká galerie Kryt, kde je otevřena výstava s názvem Nepřemožená, která vznikla pod taktovkou organizace Člověk v tísni v rámci projektu Příběhy bezpráví.

Výročí osvobození virtuálně

publikováno: 12.5.2020, kategorie: Výstavy, autor: redakce

75. výročí ukončení 2. světové války v Ústeckém kraji mělo letos zcela jinou podobu a stejně tak i výstavy, které toto výročí připomíná. Jednu virtuální připravilo Muzeum města Ústí nad Labem a video k tématu přichystalo i teplické muzeum.

Oslavy výročí 150 let železnice na Mostecku a Chomutovsku

publikováno: 27.1.2020, kategorie: Zajímavosti, autor: redakce

Před 150 lety dorazil do Mostu a Chomutova první vlak, což významně ovlivnilo průmyslový rozvoj regionu Podkrušnohoří a jeho proměnu. Historický milník připomenou muzea v Mostě i Chomutově, oslavy vyvrcholí v říjnu. Už v lednu ale můžete přijít na první přednášku.

Vzpomínka na osvoboditele sedláků v žateckém muzeu

publikováno: 16.1.2020, kategorie: Výstavy, autor: redakce

První letošní výstavou připomene žatecké regionální muzeum osobnost Hanse Kudlicha, zvaného osvoboditel sedláků. Právě v Žatci stál od roku 1890 jeden z četných Kudlichových pomníků. Výstava se otevře ve čtvrtek 16. ledna ve Staré papírně.

Jáchymov oslaví o víkendu 500 let tolaru

publikováno: 8.1.2020, kategorie: Výstavy, autor: redakce

Jáchymovský tolar, slavná stříbrná mince, která dala jméno dnešní nejznámnější měně na světě, se začala razit před 500 lety. O víkendu, konkrétně v sobotu 11. ledna, se v Královské mincovně v Jáchymově otevře nová výstava. Doprovodí ji přednášky i kulturní program.

Osudové devítky v Klášterci: Grafiky Josefa Čapka

publikováno: 12.12.2019, kategorie: Výstavy, autor: Lenka Fricová

Poslední výstava ze série Osudových devítek v Galerii Kryt v Klášterci nad Ohří představí grafiky Josefa Čapka. Do konce ledna 2020 budete mít možnost vidět soubor téměř dvaceti grafik zapůjčených z Galerie umění Karlovy Vary. Právě příští rok uplyne 75 let od tragické smrti Josefa Čapka v koncentračním táboře.

Teplické muzeum připomíná ekologické demonstrace

publikováno: 29.11.2019, kategorie: Vzdělávání, autor: Vlasta Tichá

30. výročí ekologických demonstrací v listopadu 1989 v Teplicích připomíná série akcí v teplickém muzeu. V úterý 3. prosince můžete přijít na film a diskuzní pořad Krajina v tísni, výstava k tomuto tématu končí v neděli.

Historická výročí: 100 let od požáru teplického divadla

publikováno: 29.8.2019, kategorie: Zajímavosti, autor: Vlasta Tichá/Pavlína Boušková

Letos, v noci z 31. srpna na 1. září, uplyne 100 let od požáru prvního kamenného městského divadla v Teplicích. Náhrady se lázeňští hosté dočkali po pěti letech, kdy byla na témže místě slavnostně otevřena nová klasicizující budova drážďanského architekta Rudolfa Bitzana, která stojí dodnes. Požár připomíná výstava v teplickém muzeum.

Půlstoletí od přistání na Měsíci připomenou přednášky i filmy

publikováno: 10.7.2019, kategorie: Zajímavosti, autor: redakce

Je to malý krok pro člověka, obrovský skok pro lidstvo. V sobotu 20. července uplyne 50 let od chvíle, kdy tato slova pronesl Neil Armstrong. První člověk, který vstoupil na Měsíc. Tento velký skok, který už se nikdy neopakoval, připomene teplická hvězdárna i Astronomická společnost v Chomutově.

POZOR ZRUŠENO: Putování za duchem Mistra Jana Husa na Lestkov

publikováno: 1.7.2019, kategorie: Turistika, autor: redakce

Okrašlovací vespolek Klášterec připomene, že v sobotu 6. července uplyne 604 let od upálení mistra Jana Husa v Kostnici. Historické osobnosti ožijí během pochodu na hrad Lestkov nad Kláštercem nad Ohří. Pořadatelé slibují, že opékání tentokrát nebude životu nebezpečné. Pořadatelé v úterý 2. července informovali, že akce je zrušena.

Bez tatíčka: Výstava o válečných pomnících

publikováno: 16.5.2019, kategorie: Výstavy, autor: redakce

Stojí v každém městě, bezmála i v každé vesnici. Obelisky, stély, sochy, kříže nebo jen pamětní desky se jmény padlých v první světové válce. Jak vznikaly, jaká byla jejich symbolika i pozdější osudy, připomene nová výstava mosteckého muzea. Výstava Bez tatíčka - Pomníky velké války 1914–1918 v Ústeckém kraji se otevře v úterý 21. května.

300 let morového sloupu v Teplicích

publikováno: 8.4.2019, kategorie: Památky, autor: redakce

V pátek 12. dubna otevře teplické muzeum výstavu k oslavě 300. výročí vztyčení morového sloupu v Teplicích. Stojí přímo před muzeem na Zámeckém náměstí v centru lázeňského města a je dílem předního barokního sochaře Matyáše Bernarda Brauna.

Příští týden uplyne 80 let od vypálení teplické synagogy

publikováno: 9.3.2019, kategorie: Památky, autor: redakce

Ve středu 14. března roku 1939 byla vypálena židovská synagoga v Teplicích. Téměř přesně 80 let poté tuto událost připomene Regionální muzeum v Teplicích přednáškou ředitele muzea Radka Spály. Koná se ve středu 13. března od 17,00 hodin.

Výstava v Kadani připomene masakr z roku 1919

publikováno: 6.3.2019, kategorie: Výstavy, autor: Kateřina Táborská

Na začátku března se v Kadani otevřela výstava Kadaňský březen, která připomíná události z roku 1919. Bude k vidění až do září v prostorech kadaňského hradu. Ve čtvrtek 21. března se bude konat komentovaná procházka Po stopách demonstrantů.

Louny v únoru oslaví 150 let od narození Kamila Hilberta

publikováno: 31.1.2019, kategorie: Vzdělávání, autor: Kateřina Táborská

Před 150 lety se v Lounech narodil významný český architekt, jehož nejznámějším dílem je dostavba pražské svatovítské katedrály. Během února si ho jeho rodné město připomene několika přednáškami v knihovně i muzeu.

Litvínovské divadlo připomene osudy obětí holocaustu

publikováno: 22.1.2019, kategorie: Divadlo a film, autor: redakce

V neděli 27. ledna se připomíná Den památky obětí holocaustu. Tragickou historii připomene Docela velké divadlo v Litvínově, které ve čtvrtek 24. ledna odehraje svou původní inscenaci Klára 3847 aneb Příliš mnoho hvězd. Příběh vychází ze skutečných událostí během druhé světové války, které prožila Klára Brodyová. Její postavu představuje vnučka skutečné hrdinky příběhu, herečka Lenka Lavičková.

Architektura ve službách první republiky

publikováno: 21.1.2019, kategorie: Výstavy, autor: Eva Hladká

Meziválečnou architekturu v Ústeckém kraji na třech desítkách zajímavých staveb představí nová výstava mosteckého muzea, připravená Národním památkovým ústavem v Ústí nad Labem. Vrací se tak ještě k loňskému výročí sta let od vzniku Československa. Vernisáž se koná ve čtvrtek 24. ledna v 17,00 hodin v budově muzea.

Klášterecká galerie připomene slavný rod Brokofů

publikováno: 9.1.2019, kategorie: Výstavy, autor: Lenka Fricová

Na konci prosince, přesněji 28. 12. 2018, uplynulo 300 let od smrti významného českého řezbáře a sochaře Jana Brokofa. Při této příležitosti se v galerii Kryt v Klášterci nad Ohří otevře výstava Pocta rodu Brokofů. Vernisáž se koná v pátek 11. ledna a výstava bude k vidění po celý leden.