e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

SPECIÁL - 500 let kostela

TIP500 let kostela: Mše a odhalení sochy stavitele završí oslavy

publikováno: 7.8.2017, kategorie: Památky, autor: redakce

Slavnostní mše v neděli 13. srpna završí oslavy 500. výročí založení kostela Nanebevzetí Panny Marie v Mostě. Při té příležitosti veřejnost poprvé uvidí bustu stavitele chrámu Jakuba Heillmanna. Právě v srpnu totiž uplyne půltisíciletí od položení základního kamene.

500 let kostela: Třináct let oprav

publikováno: 19.7.2017, kategorie: Památky, autor: Kateřina Táborská

Od roku 1975 stojí mostecký Kostel Nanebevzetí Panny Marie na novém místě, vzdáleném více než 800 metrů od původního. Než se do něj ale podívali po stěhování první návštěvníci, uplynulo mnoho let. Stalo se tak až roku 1988, kdy se na kostel přišly podívat tisíce lidí.

500 let kostela: 30. září 1975 nastal Den D

publikováno: 12.7.2017, kategorie: Památky, autor: Kateřina Táborská

Po krátké přestávce pokračuje seriál 500 let kostela v mapování historie kostela Nanebevzetí Panny Marie v Mostě, který si letos připomíná půl tisíciletí od zahájení stavby. Po 458 letech na svém místě se jednoho dne vydal na cestu.

500 let kostela: 12 tisíc tun na kolečkách

publikováno: 21.6.2017, kategorie: Památky, autor: Kateřina Táborská

Poslední zářijový den roku 1975 se mostecký kostel Nanebevzetí Panny Marie dal po mnoha letech příprav konečně na cestu. Co tomu ale předcházelo? Kdy se kostel skutečně poprvé pohnul? Jaké byly poslední dny kostela na místě, kde strávil více než čtyři staletí? Pokračujeme v seriálu 500 let kostela v mapování historie této památky.

Jedinečné suvenýry s kostelem jsou lákadlem pro sběratele

publikováno: 20.6.2017, kategorie: Zajímavosti, autor: redakce

Chcete-li si pořídit památku na jedinečnou oslavu 500. výročí zahájení stavby kostela Nanebevzetí Panny Marie v Mostě, máte příležitost si koupit suvenýry. Mezi praktické dárky se pak může zařadit i nová šestnáctikorunová známka, která bude v prodeji od zítřka 21. června.

K výročí kostela pojede z Prahy do Mostu příležitostná vlaková pošta

publikováno: 16.6.2017, kategorie: Památky, autor: Petr Fišer

Ačkoli vlaková pošta byla v České republice oficiálně zrušena už v roce 1999, převezou České dráhy 24. června poštovní zásilky z Prahy do Mostu při mimořádné přepravě rychlíkem R608 Bílina. Příležitostná vlaková pošta má připomenout osobnost stavitele Jakuba ze Schweinfurtu, který před 500 lety pracoval na stavbě dnes již přesunutého kostela v Mostě i na stavbě Pražského hradu. K výročí kostela vydává Česká pošta novou známku.

Program oslav 500. výročí mosteckého kostela

publikováno: 15.6.2017, kategorie: Slavnosti a festivaly, autor: redakce

Oslavy 500. výročí založení kostela Nanebevzetí Panny Marie v Mostě vyvrcholí v sobotu 24. června velkým historickým programem. Ten provede návštěvníky pěti staletími, které kostel prožil. Kromě dobového programu můžete přijít i na komentované prohlídky nebo si pořídit novou známku s kostelem.

500 let kostela: Místo oltáře velín

publikováno: 14.6.2017, kategorie: Památky, autor: Kateřina Táborská

Souběžně s projektovou přípravou, zkouškami a výrobou zařízení na přesun mosteckého kostela, se začalo pracovat také uvnitř chrámu, který byl sešněrován železem a betonem. Proč se nezachovala věž kostela? A co se nastěhovalo dovnitř? Další díl seriálu o historii ve Speciálu 500 let kostela.

500 let kostela: Zajímavosti z historie II.

publikováno: 12.6.2017, kategorie: Památky, autor: Petr Baraňák

Do našeho seriálu o výročí mosteckého kostela Nanebevzetí Panny Marie přidáváme další střípky a zajímavosti, které vypátral Petr Baraňák. Tentokrát se dozvíte o stěhování kostela a o tom, že ne vše probíhalo v září 1975 podle plánu.

500 let kostela: Přesun jako výzva

publikováno: 7.6.2017, kategorie: Památky, autor: Kateřina Táborská

Pět let si památkáři, technici a inženýři tehdejšího Československa lámali hlavu nad přesunem mosteckého kostela. Vymysleli přitom řadu originálních řešení, sbírali zkušenosti při přesunech menších objektů a při tom postupně odstrojovali kostel. Další díl Speciálu 500 let kostela se věnuje složitostem příprav jeho přesunu.

500 let kostela: Zajímavosti z historie I.

publikováno: 5.6.2017, kategorie: Památky, autor: Petr Baraňák

O historii mosteckého kostela Nanebevzetí Panny Marie už jsme napsali v našem Speciálu 500 let kostela mnohé, ale Petr Baraňák vypátral další zajímavosti ze stavby. Kdo řídil stavbu? Kolik lidí na chrámu pracovalo? A jak byli na tehdejší poměry placeni?

500 let kostela: Rozebrat, ponechat na uhlí nebo převézt?

publikováno: 31.5.2017, kategorie: Památky, autor: Kateřina Táborská

V roce 1962 rozhodlo předsednictvo ÚV KSČ, tehdejší nejvyšší politický orgán ve státě, o "zrušení starého města Mostu a náhradní výstavbě", čímž spustilo přípravu rozsáhlé akce, na jejímž konci stojí dnešní nový Most i přesunutý děkanský kostel. Kdo se zasloužil o jeho záchranu? Jak složitě se hledalo řešení? A proč zvítězil přesun? Další díl seriálu 500 let kostela.

500 let kostela: Stavitel chrámu

publikováno: 24.5.2017, kategorie: Památky, autor: Kateřina Táborská

V srpnu roku 1517 dorazil do Mostu saský stavitel Jakuba Heilmanna ze Schweinfurtu, aby se zúčastnil slavnostního položení základního kamene kostela Nanebevzetí Panny Marie. Toto mistrovské dílo vrcholné gotiky už ale dokončit nestihl. Kde všude můžeme najít jeho stavby? A je vůbec mostecký kostel jen jeho dílem?

500 let kostela: 77 let stavby

publikováno: 17.5.2017, kategorie: Památky, autor: Kateřina Táborská

V létě roku 1517, dva a půl roku po tragickém požáru Mostu, byl položen základní kámen nového městského chrámu Nanebevzetí Panny Marie. Jeho stavba pak trvala osm desítek let. V našem Speciálu 500 let kostela pokračujeme v připomínce zajímavých historických momentů této proslulé stavby.

500 let kostela: Sbírka na nový kostel

publikováno: 10.5.2017, kategorie: Památky, autor: Kateřina Táborská

Na počátku stavby kostela Nanebevzetí Panny Marie v Mostě stál tragický požár města v roce 1515. Jen se měšťané vzpamatovali z nejhoršího, začali shánět peníze na obnovu svého farního kostela. Při obnově města pomohly úlevy na daních krále Vladislava Jagellonského a stavbu kostela zas podpořila velká odpustková sbírka.

Model původní věže přesunutého kostela je vystaven v muzeu

publikováno: 9.5.2017, kategorie: Památky, autor: redakce

S blížícími se oslavami založení mosteckého kostela Nanebevzetí Panny Marie nabízí zajímavý exponát měsíce také zdejší Oblastní muzeum. Prohlédnout si můžete metr a půl vysoký model původní věže děkanského kostela, starý téměř sto let. Přístupný je zdarma po celý květen ve vstupním prostoru muzea.

500 let kostela: Na počátku byla tragédie

publikováno: 3.5.2017, kategorie: Památky, autor: Kateřina Táborská

V srpnu si připomeneme 500. výročí položení základního kamene stavby nového, honosného kostela v Mostě. Důvody, proč tato stavba začala, byly ale tragické - o dva roky dříve vypukl v Mostě obrovský požár, který mimo jiné zničil i městský kostel. Sledujte v našem Speciálu historické střípky z pěti staletí kostela.

Jak budou vypadat červnové oslavy 500 let kostela

publikováno: 2.5.2017, kategorie: Slavnosti a festivaly, autor: Kateřina Táborská

Datum největší oslavy výročí 500 let položení základního kamene mosteckého děkanského kostela už je známo - 24. června. Oslavy tak trochu předejdou samotné datum výročí. Na co se mohou návštěvníci těšit?

TIP500 let mosteckého kostela připomene Speciál magazínu www.e-region.cz

publikováno: 1.5.2017, kategorie: Slavnosti a festivaly, autor: Kateřina Táborská

Město Most letos žije velkými oslavami, které připomínají, že uplynu půl tisíciletí od položení základního kamene nového chrámu Nanebevzetí Panny Marie v Mostě. Nejen program oslav bude přinášet nový Speciál magazínu www.e-region.cz, který dnes začíná.

Poštovní známka s kostelem se představí na červnové oslavě

publikováno: 6.2.2017, kategorie: Památky, autor: Kateřina Táborská

Flájská přehrada, železniční trať Most-Moldava a teď přesunutý děkanský kostel v Mostě se postupně staly tématy pro nové známky. Zasadil se o to Českojiřetínský spolek. Svůj nejnovější počin - známku k 500. výročí mosteckého kostela - představí na oslavách 24. června, které chystá město Most přímo v areálu kostela.