e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

30 let svobody: Teplické muzeum připomene ekologické demonstrace

publikováno: 31.10.2019, kategorie: Zajímavosti, autor: redakce

Sdílet: facebook twitter google+

Dvě přednášky a výstava, které pořádá Regionální muzeum, připomenou události z roku 1989 v Teplicích. První se koná ve středu 6. listopadu a nabídne revoluci pohledem dvou generací rodiny Kroupů. Výstava a přednáška o týden později se vrátí k teplickým ekologickým demonstracím, které předcházely listopadovým událostem v Praze.

17. listopad – před tím a poté pohledem dvou generací je název přednášky, jejímiž protagonisty budou otec a syn Daniel a Mikuláš Kroupovi. Filosof a polistopadový politik Daniel Kroupa patřil k signatářům Charty 77 a v současné době působí pedagog na ústecké univerzitě. Jeho syn Mikulášem je novinář, ředitel neziskové organizace Post Bellum a vedoucí projektu Paměť národa, která zaznamenává a uchovává vzpomínky pamětníků naší historie. Pořad připravil a moderuje Jiří Dušek. Přednáška začíná ve středu 6. listopadu v 18,00 hodin v návštěvnické místnosti teplického zámku.

O týden, později, ve středu 13. listopadu v 17,00 hodin se na zámku uskuteční přednáška historika PhDr. Jaroslava Rokoského Ph.D. z Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Věnovat se bude nejen 30. výročí sametové revoluce v roce 1989, ale i prvním ekologickým demonstracím v Teplicích. Přednáška je součástí vernisáže výstavy Chceme čistý vzduch! Přes ekologii ke svobodě. Panelová výstava ve foyeru zámku připomene demonstrace z 11. a 13. listopadu v kontextu dalších událostí a tehdejší ekologické situace až do první svobodných voleb v roce 1990. Výstava bude přístupná do 12. ledna příštího roku.

Na obě přednášky je vstup zdarma.