e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Netradiční díla vznikla klášterecké galerii na míru

publikováno: 31.10.2016, kategorie: Výstavy, autor: Vlasta Fišrová

Sdílet: facebook twitter google+

Galerii Kryt v Klášterci nad Ohří zahajuje v pátek 4. listopadu vernisáží výstavu Podzim MgA. Miroslava Javůrka. Kláštercký umělec, který se prosadil především ve filmové tvorbě, představí své nejnovější olejomalby, které maloval v průběhu jednoho roku přímo pro výstavní prostor galerie Kryt. 

Tento klášterecký autor dnes pracuje hlavně v Praze. Věnuje se přitom celé škále uměleckých aktivit od vlastní malby, prací v interiérech, na nástropních malbách, laminátových sochách, až po odbornou práci pro film, kde působí jako filmový malíř a návrhář scén pro filmové dekorace. Má za sebou například výtvarnou výpravu pro film o držiteli Nobelovy ceny Robertu Kochovi nebo Martinu Lutherovi, kde navrhuje a pracuje na dílně slavného malíře Lukase Cranacha staršího.

Na výstavě představí své nejnovější olejomalby, které maloval v průběhu jednoho roku přímo pro výstavní prostor galerie Kryt. Kromě velkého cyklu proskleného rostlinného stropu to bude i postromantický cyklus Franz. V tomto cyklu Miroslava Javůrek představuje jakýsi Time Travel Stalking. Sleduje při něm spisovatele, malíře a zakladatele nauky o hradech Franze Hebera na hradě Šumburk při jeho návštěvě v srpnu 1842 a 1844, kdy vznikly známé kresby pro rytiny jeho stěžejního díla O hradech zemí českých.

Dále uvidíme dominantní obraz Lov lvíčků o rozměrech 220 x 250 cm, který dává tušit inspiraci velkými obrazy vrcholného baroka. Miroslava Javůrka inspirovalo britské koloniální umění roku 1870. Děj lovu lvíčků přitom posunul do současnosti. 

Součástí výstavy bude i sochařský cyklus bust čtyř ročních období, kterými autor reaguje na klasický cyklus soch, obrazů a hudby. Inspirací tu je samotná příroda a také obraz Otto Dyxe, který je stěžejním představitelem německého expresionismu. 

Plastika s názvem Zima navazuje svým způsobem na romantické sochařství 19. století, místo třesoucí se mladé dívky v lehké tunice však uvidíme německého vojáka v uniformně zimního pekla roku 1943 u Stalingradu.

Vernisáž se koná v pátek 4. listopadu od 17,00 hodin a výstava bude otevřena do 22. listopadu, otevřeno je každý všední den od 8,30 do 17,00 hodin.