reklama Advent a Vánoce 2023
e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

V litvínovské Citadele čeká diváky pohodlnější sezení

publikováno: 31.8.2020, kategorie: Zajímavosti, autor: Kateřina Táborská

Sdílet: facebook twitter google+

Čilý stavební ruch panoval o prázdninách v litvínovském kulturním domě Citadela. O výsledku se mohou diváci přesvědčit už první zářijový den, kdy obnoví promítání kino. V kinosále je totiž čekají nové, pohodlnější a především nevrzající sedačky. Část prostředků na obnovu se vybralo ve sbírce Adoptuj sedačku, do níž zatím nejvýrazněji přispěly Severočeské doly, a.s.

Jméno důlní společnosti je tak navždy zapsáno na Zdi díků, která vznikala o prázdninách souběžně se stavebními pracemi. Autorkou originální zdi je litvínovská výtvarnice Lenka Fischerová, nástěnnou kresbu pak vytvořila se svými studenty ze Základní umělecké školy v Litvínově. Objeví se na ní firmy i jednotlivci, kteří podpořili sbírku Adoptuj sedačku. Zatím se v ní podařilo včetně dotace Státního fondu kinematografie vybrat 1 450 600 korun, z nichž rovným milionem přispěly Severočeské doly, a.s. Zbylou část investice, na níž se nepodaří sehnat dárce, uhradí majitel objektu, město Litvínov.

citadela_sedacky.jpgCo nového tedy návštěvníky litvínovské Citadely čeká? V kinosále je to nová podlaha, nouzové osvětlení, vzduchotechnika a především zmíněné sedačky. Podle jednatele společnosti SPORTaS, která Citadelu spravuje, Ing. Miroslava Otcovského, byly sice sedačky v minulosti opravované, ale diváci si stěžovali, že se na nich špatně sedí a hlavně během představení vržou.

Rekonstrukcí prochází momentálně i předsálí společenského sálu, který by se měl veřejnosti otevřít v polovině září, kdy začínají taneční. I tento sál bude mít novou vzduchotechniku. První přípravné práce probíhají také v bývalé restauraci, kde by měl vzniknout zcela nový prostor. „Půjde o zkušebnu pro orchestry ZUŠ a zároveň sál pro asi 150 lidí, který nám chybí pro pořádání koncertů. Chceme sem také přemístit archív Mozart orchestru, který na začátku 20. století fungoval v Litvínově,“ vysvětluje Miroslav Otcovský. Tyto práce budou probíhat zřejmě příští rok, v plné sezóně by totiž znemožňovaly provoz Café Baru, v němž se pořádá řada akcí a který výrazně Citadelu oživil.