e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Den v Klášterci: Exkurze filmového fanouška

publikováno: 31.7.2015, kategorie: Turistika, autor: Kateřina Táborská

Sdílet: facebook twitter google+

Na každém hradě se průvodců ptá: „...a jaká se tady natáčela pohádka?“, přátele častuje hláškami z oblíbených snímků a na cestách srovnává filmová políčka s realitou. Kde by měl začít filmový nadšenec své putování po Klášterci nad Ohří? Přece s písní na rtech v porcelánce...

„My jsme holky z porcelánu, život máme těžký...“ Vybavujete si ústřední píseň komedie Juraje Herze, v níž si roli ztřeštěné skladnice v porcelánce střihla budoucí první dáma České republiky Dagmar Havlová Veškrnová? Holky z porcelánu prostě ke Klášterci patří jako Ještěd k Ondříčkovu Grandhotelu, Hluboká k Pyšné princezně nebo Šumava k dětským filmům s Tomášem Holým. Sklady v porcelánce, kde se natáčelo, si sice prohlédnout nemůžete, ale zato vás na okraji města přivítá 'holka z porcelánu' - usměvavá prodavačka podnikové prodejny.

Před výpravou do Klášterce se rozhodně podívejte na drama Až do konce, zasazené do posledních dnů druhé světové války kdesi v Čechách. Hlavní roli si v něm totiž zahrál klášterecký zámek. Nenechte se zmást jeho světle růžovou barvou ve filmu. Po rekonstrukci mu město vrátilo cihlově červený odstín, jaký měl po poslední přestavbě v 19. století. Až vystoupáte na zámeckou věž, můžete porovnat, co se ve městě za posledních dvacet let, které uplynuly od natáčení, změnilo. Projděte se také zámeckým parkem, až k mostu přes Ohři a lázeňskému parku Evženie. Lázně sice na filmových záběrech nenajdete, neboť před dvaceti lety ještě tiše chátraly, zato se z terasy tamní restaurace můžete pokochat výhledem na řeku, která si ve filmu taktéž zahrála, a načerpat další síly.

Máte-li totiž ještě chvilku, neměli byste vynechat jeden slavný záběr, který se objevoval v titulcích každého z Třiceti případů majora Zemana. Vladimír Brabec coby novopečený policista přichází pěšky do svého prvního působiště v Kateřinské Hoře (alias nedalekého Výsluní) a v pozadí se rýsuje malá věžička. Stojí dodnes a patří k historické prohlídkové štole na Měděnci. Možná vás bude zajímat, že na záběru se mihne i dnes neexistující budova výchovného ústavu, který v roce 1984 lehl popelem a stal se námětem jiného známého filmu – Renčova Requiem pro panenku.