reklama 300 turistických cílů na jednom místě
e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Půlden v Chomutově: Za vojenskou historií

publikováno: 31.7.2014, kategorie: Tipy na víkend, autor: Kateřina Táborská

Sdílet: facebook twitter google+

Do historie vojenských opevnění zavede turisty muzeum na Kočičáku nad Chomutovem. To tvoří několik objektů lehkého opevnění z roku 1936 a 1937. Muzeum nabízí každou prázdninovou sobotu prohlídky s průvodcem, v další dny si můžete prohlédnout opevnění alespoň zvenčí.

Muzeum československého opevnění leží jen kilometr od Chomutova, na úpatí Krušných hor na vrchu zvaném Kočičák. Kilometrová stezka seznamuje s vojenskými opevněními, zákopy a zapomenutými kulometnými hnízdy. 

Muzeum tvoří několik objektů lehkého opevnění z let 1936 a 1937. Jeden z nich byl kompletně zrekonstruován včetně výstroje a výzbroje do stavu, v jakém se nacházel ve chvíli, než měl sloužit v bojích s nepřítelem v roce 1938. Návštěvník uvnitř uvidí původní výbavu včetně zbraní a výstroje osádky. Má také obnovený maskovací nátěr provedený podle dochovaných zbytků původního maskování. Součástí areálu je i 6 pevnůstek z roku 1936 a jedna z nich je navíc celorepublikovou raritou díky svému atypickému provedení bez prostřední střílny. I tento bunkr je uveden interiérově a exteriérově do původní podoby z roku 1938. Zbývající pevnůstky jsou zatím rekonstruovány pouze exteriérově. Za shlédnutí stojí i ukázka překážkového systému, který byl v roce 1938 součást obranných opatření na většině linií lehkého opevnění.

Jak se na Kočičák dostat? Muzeum najdete asi kilometr nad Chomutovem při silnici směr Blatno, ze silnice vede odbočka, z Blatenské ulice v Chomutově vede značená odbočka.

Muzeum i s odbornými prohlídkami je o prázdninách otevřeno každou sobotu od 10,00 do 17,00 hodin. Další informace o muzeu i pořádané akce a otevírací dny najdete na http://www.kocicak.cz.