e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

O zápisu Krušných hor na seznam UNESCO se může rozhodnout už v červenci

publikováno: 31.5.2019, kategorie: Zajímavosti, autor: redakce

Sdílet: facebook twitter google+

Chvíle, kdy se bude rozhodovat o zápisu hornické krajiny Krušných hor na Seznam světového dědictví UNESCO, se přiblížila. Výbor světového dědictví má jednání o krušnohorských památkách na programu na svém zasedání v červenci v ázerbájdžánském Baku.

Poradní organizace ICOMOS, která žádosti o zápis posuzuje, doporučila, aby se Hornický region Erzgebirge/Krušnohoří stal památkou světového dědictví. Skončila tak doba mnohaleté přípravy a posuzování společné žádosti české a německé strany. 

Navržený Hornický region Erzgebirge/Krušnohoří tvoří 22 součástí, z nichž většina se nachází na území Saska a pět v české části Krušnohoří. Českou část reprezentují Hornická krajina Jáchymov, Hornická krajina Abertamy – Boží Dar – Horní Blatná, Rudá věž smrti, Hornická krajina Krupka a Hornická krajina Mědník.

Jako celek představují Krušné hory ojedinělý komplex, dokládající nepřetržitou, 850 let trvající, hornickou činnost. Hornictví vděčí Krušné hory nejen za své jméno, odvozené od slova krušit-dobývat, ale též za ekonomický rozvoj a dodnes živé hornické tradice. V době největšího rozkvětu byly Krušné hory inovativním centrem Evropy, odkud se šířily technologie těžby i zpracování rud. Mezi nejzásadnější patřila těžba stříbra, cínu, kobaltu a uranu. Rozvoj hornictví stál také u vzniku celé řady měst v Krušných horách s typickými renesačními čtvercovými půdorysy, které se dochovaly dodnes. 

Návštěvníků nabízejí Krušné hory nejen sportovní vyžití, ale i řadu výletů po hornických památkách. Navštívit je možné třeba štoly v Mědníku, Krupce, Mikulově, důl Mauritius v Hřebečné či Johannes u Božího Daru.