e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Louny v únoru oslaví 150 let od narození Kamila Hilberta

publikováno: 31.1.2019, kategorie: Vzdělávání, autor: Kateřina Táborská

Sdílet: facebook twitter google+

Před 150 lety se v Lounech narodil významný český architekt, jehož nejznámějším dílem je dostavba pražské svatovítské katedrály. Během února si ho jeho rodné město připomene několika přednáškami v knihovně i muzeu.

Kamil Hilbert se narodil v Lounech 12. února 1869 do rodiny zdejšího starosty, jeho matka byla malířkou. Studoval Vyšší průmyslovou školu v Plzni a Akademii výtvarných umění ve Vídni. Ve své práci se zaměřoval především na církevní stavby a realizoval řadu rekonstrukcí a dostaveb historických památek. Byl tak částečně památkářem, částečně architektem. Převzal po Josefu Mocknerovi, který pocházel z nedalekých Cítolib, dostavbu katedrály svatého Víta na Pražském hradě, které se věnoval přes třicet let. Jeho cílem bylo především respektovat původní památku a díky jeho archeologickému výzkumu byly nalezeny základy rotundy svatého Víta a Spytihněvovy baziliky. Věnoval se však restaurování i u dalších památek, v Lounech to byl třeba kostel Matky Boží na Pražském předměstí. Zabýval se ale i vlastní tvorbou, podle jeho návrhu byl postaven kostel ve Štěchovicích a několik soukromých vil. Přímo v Lounech pak projektoval několik budov v historizujícím stylu - školy, sokolovnu i obytné budovy. Kamil Hilbert zemřel v roce 1933, čtyři roky poté, co dokončil svou práci na katedrále. Je pohřeb na Vyšehradě a ve svatovítské katedrále je umístěna jeho busta.

Slavného rodáka si můžete připomenout na několika přednáškách. V úterý 12. února bude Kamil Hilbert tématem přednáška Vladimíra A. Honse v Městské knihovně v Lounech (začátek v 17,00 hodin, vstup zdarma). Na jeho dílo architekta a památkáře se zvláštní pozorností věnovanou pražské katedrále se zaměří 26. února Jan Uhlík, jeho přednáška začíná v 18,00 hodin, vstup též zdarma. Bohužel ve stejný den, a to od 17,00 hodin se v Oblastním muzeu v Lounech koná i přednáška Petra Sládečka z Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy. Vstupné 20 Kč.