reklama Advent a Vánoce 2023
e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Tipy na druhý adventní víkend 2. až 4. prosince

publikováno: 30.11.2022, kategorie: Tipy na víkend, autor: Kateřina Táborská

Sdílet: facebook twitter google+

První prosincový víkend můžete vyrazit na trhy a jarmarky, na vánočně nazdobený zámek nebo do zimního kina. Pokud si chcete před svátky zasportovat, nabídneme dva adventní běhy.

Adventní běh
Předvánoční běh historickým centrem Žatce pro širokou sportovní veřejnost pořádá Hopman Team Žatec. Prezentace a start bude u chmelničky na náměstí Svobody mezi 14,00 a 15,45 hodin. Pro děti je připraven krátký běh na 0,4 - 1,5 km, pro dospělé muže 6,6 km a ženy 4,4 km. Doporučeno noční vybavení. První start dětského závodu je v 15,15 hodin. Registrace na www.hopmantriatlon.cz nebo na místě.

Ježíškovy vánoční trhy
V sobotu 3. prosince se otevřou v centru Božího Daru v Krušných horách Ježíškovy vánoční trhy. Nakupovat můžete u krušnohorských umělců, řemeslníků a výrobců originálních vánočních dárků. Otevřeno bude od 10,00 do 16,00 hodin. Více se dozvíte v článku Boží Dar chce zachránit historický betlém, pomůže koncert a sbírka.  

Vánoční noční běh
V Mostě na Prvním náměstí startuje v neděli 4. prosince Night Run. Pro děti je připravena trať 1 km, pro dospělé 5 km. Dohlížet bude Santa, skřítci a sob Rudolf. Přihlášky na www.christmasrun.cz.

Setkání na zámku
Po dvou letech se uskuteční na zámku Nový Hrad Adventní setkání. V sobotu 3. prosince zakončí zámek turistickou sezónu 2022 se středověkou hudbou kapely Bohemian Bard, divadlem Studna a samozřejmě i s čerty, anděly a Mikulášem. Dorazí i andělé na chůdách a chybět nebude dobové tržiště. Otevřeno od 10,00 do 17,00 hodin, vstupné dobrovolné.

Jirkovské rozsvícení
Vánoční strom v Jirkově rozsvítí v pondělí 5. prosince. Od 9,00 do 11,00 hodin ho budou zdobit děti ze zdejších škol a v 10,00 hodin se otevřou trhy. Na odpoledne je připraveno pěvecké vystoupení a program I Vánoce mohou být peklo s andly a čerty. V 17,50 hodin se rozsvítí strom a program uzavře ohňostroj.

Putování za Barborkou
Průvod obcí, setkání se Barborkami a posílání dopisů Ježíškovi nabízí místním i přespolním TJ Sokol Hora Svaté Kateřiny. Sraz na náměstí je 4. prosince v 15,30 hodin.

Tržiště s Mikulášem
V bývalém areálu Banda v Chomutově se v neděli 4. prosince od 13,00 do 17,00 hodin koná nedělní trh. Pro děti je připraveno zábavné odpoledne s čertem a Mikulášem, jízda na koni nebo malování na obličej.

Mikulášský jarmark
V sobotu 3. prosince pořádá městys Nepomyšl na Podbořansku Mikulášský jarmark. Začíná v půl jedné poutní mší v kostele svatého Mikuláše, kde bude pokračovat koncertem sboru Egeria. Odpoledne také uvidíte a uslyšíte revival Karla Gotta, vystoupení dětí ze ZUŠ, Marcela Zmožka, kapelu Argema a Źihelský sbor. Připravena je mikulášská nadílka pro děti a v 18,30 hodin rozsvícení stromečku a ohňostroj.

Předání světla svaté Barbory
Předání světla svaté Barbory primátorovi města Mostu patří k hornickým tradicím města, který organizuje Spolek severočeských havířů. Koná se v pátek 2. prosince. Uniformovaní havíři s praporem a s Barborkou obklopenou malými permoníky se shromáždí před obchodním střediskem Rozkvět, odkud za doprovodu dechovky Mostečanky vyrazí úderem 17. hodiny směrem k náměstí. Projdou nákupním centrem Central, kde uslyšíte hornické karmíny, a budou pokračovat na 1. náměstí. Průvod končí u nového Památníku hornictví a důlních neštěstí před Repre.

Andělská poštovna
Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci připravilo se skupinou Merlet adventní akci s názvem Andělská poštovna. V zahradě Křížovy vily se otevře v sobotu 3. prosince od 13,00 speciální pobočka pošty. Podrobnosti najdete v dnešním článku V Křížově vile se otevře Andělská poštovna.

Zimní kino
Do venkovního kina se dá vyrazit i v zimě - na stojáka, s punčem nebo svařákem v ruce. Příležitost budete mít v amfiteátru v Lounech na výstavišti. V pátek 2. prosince můžete vidět Grinche a o týden později film Vánoce a spol. Začátky od 17,00 hodin, vstup zdarma.

Adventní neděle v Žatci
Na náměstí Svobody v Žatci vás v neděli 4. prosince čeká staročeský vánoční trh s řemesly a zvyky. Program chystají také místní děti. Přijít můžete od 15,00 do 18,30 hodin. Informace o adventních nedělích v Žatci najdete zde. Další adventní trh nabídne v neděli také Mederův dům, a to od 10,00 hodin.

Koncert pro varhany
Varhanní koncert se koná ve čtvrtek 1. prosince od 17,00 hodin v bazilice Panny Marie Sedmibolestné v Krupce - Bohosudově. Za Schiffnerovy varhany usedne Radek Rejšek, regenschori pražské Lorety. Koncert se koná v rámci projektu Advent v bazilice. Během akce je možné finančně přispět do sbírkové pokladny na opravu varhan nebo je možné online adoptovat píšťalu těchto varhan.

Mariánské Vánoce 
Obec Mariánské Radčice zve malé i velké na 11. Mariánské Vánoce, které se konají v sobotu 3. prosince od 10,00 hodin v ambitu kostela Panny Marie Bolestné. Uvidíte vánoční příběh ztvárněný obyvateli obce Ježíšek je nás (od 11, 13 a 15 hodin). V 16,00 hodin se koná pěvecký koncert v kotele a v 17,00 hodin je naplánováno rozsvícení vánočního stromu. Po celý den se můžete těšit na dobovou hudbu, občerstvení, řemeslníky, Ježíškovu poštu, kejklíře i vánoční kvíz.

Odpoledne v muzeu
Mostecké muzeum si pro návštěvníky připravilo na sobotu 3. prosince adventní odpoledne. Od 13,00 do 17,00 hodin mohou děti využít tvořivé dílničky nebo Ježíškovu poštu, dospělí si prohlédnou výstavu vánočních ozdob mosteckých paličkářem a vyzkouší si paličkování. Součástí je komentovaná prohlídka výstavy Reynkovi a koncert žáků ZUŠ F.L. Gassmanna v 15,00 hodin.

Zajímavým tipům na Mikulášské nadílky se budeme věnovat zítra.

Další tipy můžete vyhledávat prostřednictvím Kalendáře akcí a adventní programy najdete i ve Speciálu Advent a Vánoce 2022

Foto: Zámek Nový Hrad.