e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

První říjnový týden bude patřit architektuře

publikováno: 30.9.2019, kategorie: Památky, autor: Kateřina Táborská

Sdílet: facebook twitter google+

Na začátku října probíhá po celé republice devátý ročník Dne architektury. Ač název zmiňuje jen "den", akce jsou rozprostřeny do celého týdne. Vybrali jsme pro vás zajímavé akce v Mostě, Lounech, Teplicích a Žatci.

Den architektury letos připomíná sto let od vzniku německé stavební školy zvané Bauhaus a tématem je tak "svobodná architektura".

Do několika dní je rozložen program v Mostě. Již ve středu 2. října můžete v The Most Café vidět od 19,00 hodin film, který se zabývá problematikou vodního režimu a upozorní na nezdravý stav české krajiny. Ve čtvrtek 3. října pořádá ZUŠ Moskevská třetí ročník architektonického workshopu pro děti od 6 do 12 let, který je zaměřen na budování dobrého a aktivního vztahu dětí k veřejnému prostoru a architektuře. Tentokrát se zaměří na prostor parčíku na rohu ulic J. Skupy a Budovatelů. Začátek na místě v 15,00 hodin. Posledním bodem programu v Mostě bude komentovaná procházka po městských parcích za doprovodu architektů Víta Holého, Heleny Kubínové a krajinářské architektky Radmily Fingerové nazvaná Ustup město černé městu zelenému. Sraz je ve 14,00 hodin před Repre. Pokud hledáte hotely a penziony, podívejte se se na možnosti ubytování v Mostě

Také v Teplicích se můžete projít, a to s s historikem umění Pavlem Koziolem a architektem Janem Hanzlíkem. Akci pořádá platforma Teplice///Teplitz a chomutovský spolek Kuprospěchu, který stojí za projektem Mozaiky v Ústeckém kraji, takže procházka bude věnována reliéfům, mozaikám a plastikám ve veřejném prostoru v Trnovanech. Sraz je v sobotu 5. října ve 14,00 hodin před „Červeným“ kostelem Nejsvětějšího Srdce Páně.

Pěšky či jak říkají pořadatelé - pěškobusem - se můžete vydat také po Žatci. Sraz je v sobotu ve 14,00 hodin před Chmelařským muzeem a čeká vás procházka moderní architekturou od roku 1989. Byť i pořadatelé připouští, že po roce 1989 se v Žatci příliš kvalitní architektury nepostavilo. Provádí architektky Monika Merdová a Eva Pettrichová.

V Lounech se k akci připojí Galerie Benedikta Rejta, oceňovaná stavba vybudovaná na hradbách z bývalého pivovaru. Ředitelka galerie vás provede v sobotu 5. října v 10,00 hodin. Další komentovaná prohlídka vás čeká na výstavišti, kde vás zrekonstruovaným Pavilonem A provede autor rekonstrukce architekt Ondřej Tuček. Začátek je v sobotu ve 13,00 hodin.

Článek obsahuje P.I.