e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Krušné hory zahájily turistickou sezónu s novým webem a skrytým příběhem

publikováno: 30.5.2018, kategorie: Turistika, autor: Petra Petrlíková

Sdílet: facebook twitter google+

Pro turisty připravila Destinační agentura Krušné hory jako dárek do nové sezóny zbrusu nové webové stránky www.krusne-hory.org. Turisté najdou v přehledném uspořádání nejen všechna zajímavá místa a cíle Krušných hor, ale také nejnovější aktuality. Pro děti se otevřela nová trasa Skrytých příběhů Zavalený Julius v Podkrušnohorském technickém muzeu.

Také letos pro děti připravila Destinační agentura Krušné hory trasu v rámci Skrytých příběhů, her, které si mohou stáhnout do svých chytrých telefonů. Hra je určena především dětem od 6 do 13 let, ale pobaví i dospělé. „Už v loňském roce při zahájení turistické sezóny jsme do sítě příběhů, které mohou hrát děti po celé republice, zařadili Boj o zvon v Krupce. Letos je to Zavalený Julius. Děti mohou přímo na místě v Podkrušnohorském technickém muzeu zažít dobrodružství a cestovat časem,“ uvedla ředitelka agentury Eva Maříková. 

"Na kalendářích a jízdních řádech je letopočet 1960. V hospodách se začala čepovat Kofola, byla vynalezena minisukně a Karel Gott usoudil, že je na čase ukončit práci v ČKD a začít kariéru profesionálního zpěváka. Zatímco Američané koukají na Psycho, Češi chodí do kina na Dařbujána a Pandrholu. Českoslovenští sportovci si před olympiádou v Římě mění dresy, protože od nynějška jejich vlast oficiálně dosáhla socialismu a přejmenovala se na ČSSR (Československou socialistickou republiku). V Hollywoodu byla položena první hvězda na chodník slávy Joanne Woodwardové a kolem Země obkroužil Sputnik 5 se dvěma psy na palubě. Zatímco psí astronauti jsou prý v pořádku, na dole Nosek na Kladensku vypukl důlní požár, který připravil o život dvacet horníků. Ve světle všech těchto událostí zapadlo jedno malé drama. Jde také o malér v dole. Na šachtě Julius III. v Mostě Kopistech nastoupil Luděk Zajíček do svého prvního zaměstnání a hned v prvních dnech je vystaven testu, jaký jiní nezažijí za celý život – musí zachránit své dva parťáky, kteří jsou v závalu," tak zní úvod do příběhu Zavalený Julius. Najdete ho na stránce https://skrytepribehy.cz/trasa/most-kopisty-zavaleny-julius. Trasa je přístupná v areálu Podkrušnohorského technického muzea v místě bývalého dolu Julius III. Otevřeno je každý den od 9,00 do 16,00 hodin až do 31. října.

Zahájení sezóny se letos uskutečnilo v Podkrušnohorském technickém muzeu v rámci projektu Hornická stezka Krušných hor, která chce turistům přiblížit hornickou minulost i současnost Krušných hor. „Krušné hory jsou s hornictvím úzce spjaty. Hornická činnost ovlivňovala ráz krajiny a podílela se na jejím utváření. Chceme prostřednictvím projektu lidem ukázat, že v Krušných horách je řada krásných nebo zajímavých míst spojených s hornictvím, které stojí za návštěvu. Ať už jsou to stará důlní díla, hornická muzea, architektura původních hornických osad nebo rekultivace, které dnes slouží k odpočinku, aniž by lidé věděli, že se na místě jezera, parku či závodní dráhy dříve těžilo,“ představila projekt Eva Maříková. V rámci projektu vznikne turistická brožura, která turisty provede po místech spjatých s hornictvím, mapa pro snadnou orientaci a turistický okruh s limitovanou edicí vizitek. Zaměstnanci informačních turistických center v destinaci se v rámci projektu setkají na workshopu. Seznámí se s hornickým dědictvím v regionu a své poznatky budou předávat dál turistům v Krušných horách. Projekt byl podpořen Evropskou unií Fondem malých projektů.