e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Beethovenův festival Teplice: Nedělní odpoledne v oseckém klášteře

publikováno: 30.5.2018, kategorie: Hudba, autor: Magdaléna Jenčíková

Sdílet: facebook twitter google+

Druhý festivalový víkend zavítá Hudební festival Ludwiga van Beethovena 2018 do Oseka. Letní odpoledne 3. června tam posluchačům v nádherném prostředí cisterciáckého kláštera zpestří dechové Dioptrio, trojice absolventů teplické konzervatoře.

V programu komorního koncertu v Oseku zazní díla napsaná právě pro tyto tři nástroje, například Mozartovo Divertimento č. 1 B dur pro flétnu, klarinet a fagot, dále díla Françoise Devienne, Kaspara Johanna Kummera a skladatele 20. století Joachima Kötschau. Dioptrio zahraje ve složení Jana Kubíková (flétna), Petr Kubík (klarinet) a Radovan Skalický (fagot).

Jana Kubíková rozená Potůčková se hře na flétnu začala věnovat již v dětství coby žákyně ZUŠ Dubí. Ve studiu potom pokračovala na Konzervatoři Teplice, na Hochschule für Musik Carl Maria von Weber Dresden. Již během studia ji oslovila komorní a orchestrální hra. Založila duo Shapozuya s kytaristkou Zuzanou Šabatovou, nyní Ladovou, hrála ve flétnovém triu s Lenkou Chmelovou a Nikolou Oplovou a v dechovém triu Dioptrio, které existuje dodnes. Během studií třikrát obdržela stipendium od nadace Brücke/Most Stiftung, díky které mohla hrát i na festivalu Tschechisch-Deutsche Kulturtage (Českoněmecké kulturní dny). Jana Kubíková se již delší dobu věnuje i výuce hry na flétnu, nyní v Sasku.

Petr Kubík se začal hře na klarinet věnovat na ZUŠ v Chomutově a Teplicích. V 15 letech pokračoval ve studiu na Konzervatoři v Teplicích ve třídě Mgr. Vladimíra Zíky. Vysokoškolské vzdělání získal na JAMU v Brně ve třídě MgA. Víta Spilky a ve třídě prof. Henryho Philippa na Hochschule für Musik v Drážďanech, kde si obzvláště oblíbil hru na tzv. „německý systém“ klarinetu. Od roku 2009 je členem Severočeské filharmonie Teplice, ale působil i v jiných renomovaných tělesech, jakými jsou Europera Youth Orchestra (2005-2007), Filharmonie Brno (2008-2009), Drážďanská filharmonie (2011-2013) a také příležitostně ve Staatskapelle Dresden či s Dresdner Kapellsolisten.

Radovan Skalický začal s hrou na fagot na ZUŠ v Liberci pod vedením Václava Hubálka, studoval Konzervatoř v Teplicích u Mgr. Jiřího Spěváka, dále na pražské AMU ve fagotové třídě prof. Františka Hermana a prof. Jiřího Seidla. Působí jako hráč v několika komorních souborech, např. Duo Trinitas, Trio Conspiratio, Dioptrio či Dechový kvintet 4+1. Je členem operního orchestru Severočeského divadla v Ústí nad Labem a také Severočeské filharmonie v Teplicích. Pedagogicky působí na Konzervatoři v Teplicích.

Nedělní sváteční koncert začíná v klášteře v Oseku v 16,00 hodin. Vstupenky budou k dispozici na místě a stojí 120 korun, abonenti Severočeské filharmonie, lázeňští hosté, studenti a důchodci 60 Kč. Pokud se chcete dozvědět víc o oseckém klášteře, podívejte se do rubriky Kultura, sport, turistika

Celé festivalové dění můžete sledovat ve Speciálu Beethovenův festival Teplice.