e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Chytré hlavy dostaly již dvanáct milionů korun

publikováno: 30.5.2016, kategorie: Vzdělávání, autor: Liběna Novotná

Sdílet: facebook twitter google+

Vršanská uhelná ze skupiny Czech Coal, spojená se jménem finančníka Pavla Tykače, rozdělila další dva miliony mezi účastníky 7. ročníku grantového programu Chytré hlavy pro Sever 2016. Částka, věnovaná těžební společností do podpory vzdělávání na Mostecku, se tak za dobu existence grantu vyšplhala na dvanáct milionů korun a pomohla vzniknout zhruba třiceti novým učebnám, určeným zejména pro přírodovědné předměty.

Rozhodovalo se mezi 27 přihlášenými projekty, což je rekordní počet zaregistrovaných projektů. Aktivnější opět byly základní školy, které přihlásily 18 projektů. „Nebylo jednoduché, vybrat ty, které podpoříme. Školy přišly se zajímavými nápady. Chytré hlavy jsou ale zaměřené především na přírodovědné předměty, technické obory, zapojování informačních technologií do výuky. To jsou oblasti, o které je dlouhodobě menší zájem než o humanitní směry a chybí v nich odborníci,“ řekl k výběru Vladimír Rouček, generální ředitel Vršanské uhelné. 

Se svými záměry na vybudování mobilních digitálních učeben uspěly mezibořská základní škola a mostecká základní škola, Okružní. Technologii 3D bude díky uhelnému grantu při výuce fyziky, přírodopisu, chemie a matematiky využívat Základní škola Most, Z. Štěpánka. Novou laboratoř chemie vybudují s přispěním Vršanské uhelné v Základní škole Most, Svážná, přístrojové vybavení pro fyzikální a chemické pokusy budou moci nakoupit ve spádové Základní škole Strupčice. Grant získalo rovněž Podkrušnohorské gymnázium Most na vybudování laboratoře IT technologií. Vyšší odborná škola ekonomická, sociální a zdravotnická, Obchodní akademie, Střední pedagogická škola a Střední zdravotnická škola Most uspěla s projektem modernizace výuky zdravotnických oborů s využitím nemocničních informačních systémů. Střední průmyslová škola a Střední odborná škola gastronomie a služeb Most zmodernizuje učebnu technického vzdělávání na elektro-automatizační centrum.