reklama 300 turistických cílů na jednom místě
e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Expozice losů evropských v zooparku opět ožije

publikováno: 30.4.2013, kategorie: Vzdělávání, autor: Martina Pelcová

Sdílet: facebook twitter google+

Do Podkrušnohorského zooparku v Chomutově doputovaly dvě samice losa evropského a laň jelena bucharského. Transport byl realizován specializovanou transportní firmou. Losí dvojčata, narozená v roce 2012 v belgické zoologické zahradě Planckendael jsou prozatím umístěna ve vnitřní ubikaci, po krátké aklimatizaci budou vypuštěna do venkovní expozice.

Ještě v letošním roce doplní chovnou skupinu losů evropských mladý perspektivní samec z pražské zoologické zahrady. Expozice losů tak po tragickém úhynu samce a březí samice na začátku března  opět ožije.

Současně byla do zooparku dovezena z holandského Gaiaparku Kerkrade laň jelena bucharského. Tento druh jelena chová pouze třináct chovných zařízení na světě, v České republice je návštěvníci mají možnost vidět pouze v Podkrušnohorském zooparku Chomutov.

Chov vzácných jelenů není díky specifickému biotopu, ve kterém žijí ve volné přírodě, jednoduchý. Původním biotopem tohoto jelena jsou keřovité porosty v blízkosti řek, vyprahlé oblasti polopouští zasahující až do suchých podhorských oblastí ve střední Asii v oblasti na jih a východ od Aralského jezera zejména v okolí řek Amudarja a Syrdarja. Jejich areál rozšíření zasahuje až na území severního Afghánistánu. Na rozdíl od jiných jelenů jsou schopni žít v místech, kde letní teplota dosahuje více než 45 °C.  Možnost získat nová chovná zvířata je proto velmi omezená a každoroční úspěšné odchovy mláďat druhu, který je ve volné přírodě ohrožený vyhubením jsou  velmi cenné.