e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Kam bezpečně do přírody: S Petrem a Pavlem na Výrov

publikováno: 30.3.2020, kategorie: Turistika, autor: Kateřina Táborská

Sdílet: facebook twitter google+

Třetí z naší série bezpečných tipů na výlety do přírody za čerstvým vzduchem bude mířit do přírodního parku Džbán na Lounsku, který je protkaný pěšími cestami. Projdeme se naučnou stezkou na vrchol Výrov.

Pobyt v přírodě je zásadní pro naši iminutu a pomáhá i naší psychice zvládnout současné náročné dny. Vydejte se proto s námi bezpečně do přírody. Další informace o tom, proč jsme začali zveřejňovat tyto tipy najdete v článku Kam bezpečně do přírody: Série tipů na výlety.

Pro tento výlet bude třeba auto, ale jde o místo zcela mimo obydlená území. Auto necháme u lesa, u křižovatky turistických cest mezi obcemi Markvarec a Konětopy na Lounsku. Místo leží 1 km cesty od Markvarce, kde je možné po pravé straně silnice dostatek prostoru na parkování. Po červené dojdeme za okamžik k začátku naučné stezky U Petra a Pavla, kterou vybudovaly Lesy ČR. Je proto zaměřená především na lesní hospodářství a přírodu, takže je opět vhodná na procvičování přírodopisu. Měří 3,5 kilometru jedním směrem a je velmi pohodlná a sjízdná i s kočárkem.

Budete-li mít na jejím konci ještě dost energie, můžete po červené značce vystoupat na rozsáhlou planinu vrcholu Výrov v nadmořské výšce 509 metrů. Zpět se můžete vrátit po stejné cestě, ale já vám doporučím pod Výrovem pokračovat po červené, která vás dovede k výchozímu místu po horní straně terénního zlomu.

Jak bezpečně vyrazit na výlet nebo procházku? Pokud je to možné, vyhněte se hromadné dopravě. Budeme vám nabízet tipy jak pro motorizované, tak krátké výlety přímo z měst. Choďte pouze v úzkém rodinném kruhu, nepřibírejte žádné přátele nebo sousedy či spolužáky vašich dětí. Než opustíte území obce, mějte na sobě vždy roušku. Vezměte si s sebou vlastní zásobu jídla a pití - restaurace jsou zavřené a do místních obchodů nechoďte. Pokud na cestě někoho potkáte, poodejděte z cesty a vyhněte se. 

Užijte si pobyt v jarní přírodě a hodně zdraví!